Ta roślina to prawdziwa bomba witaminowa. Koniecznie zasadź ją u siebie

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wiele osób ma w ogródku czosnek uprawiany na główki. Mało kto jednak uprawia czosnek niedźwiedzi, a szkoda. Ta roślina jest prawdziwą bombą witaminową - swoją moc ukrywa w świeżych liściach. Wilgotna jesień sprzyja sadzeniu tego aromatycznego zioła, które będziemy mogli skosztować już wiosną.

Czym różni się czosnek niedźwiedzi od pospolitego? Przede wszystkim jest niższy - osiąga zaledwie 50 cm. Poza tym nie wymaga corocznego sadzenia, ponieważ ulega odrodzeniu. Oprócz tego świetnie rośnie w cieniu - nie musimy zatem sadzić go na osobnych grządkach.

Czosnek niedźwiedzi jest łudząco podobny do konwalii majowej. Jego liście mają lancetowaty kształt, ostre zakończenia i widoczny nerw. Z kolei kwiaty zebrane w baldachy przypominają gwiazdki.

Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego

Liście czosnku niedźwiedziego stanowią wspaniały dodatek do wielu dań. Są delikatniejsze niż czosnek pospolity. Poza tym pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Ta roślina jest bogata w witaminy: C oraz te z grupy B. Poza tym zawiera minerały tj. fosfor, magnez, potas, mangan, wapń, selen, sód, siarka i żelazo.

Czosnek niedźwiedzi wspomaga układ odpornościowy. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, skutecznie chroni przed infekcjami i ułatwia ich wyleczenie.

Wpływa pozytywnie na układ krwionośny, pokarmowy i kostno-stawowy. Oprócz tego wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Śnieg w ogrodzie - jak zabezpieczyć rośliny?

Jak i kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi sadzimy jesienią, gdy gleba jest wilgotna. Kupujemy cebulki, które powinny mieć wydłużony kształt i długie korzenie.

Cebulki tej rośliny sadzimy w cieniu albo półcieniu, najlepiej pod drzewami liściastymi. Warto sadzić je na rabatach, dlatego iż wiosną zaleje je zielony dywan liści, a potem zostaną ozdobione przez białe kwiatuszki.

Dla czosnku niedźwiedziego wybieramy żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętajmy, aby gleba nie była zbyt mokra, ponieważ cebulki mogą zgnić.

Gdy wybraliśmy już odpowiednie miejsce i stanowisko, to wykopujemy dołki o głębokości 10 cm i wsadzamy do nich po 2-3 cebulki. Następnie zasypujemy je żyzną ziemią, ugniatamy podłoże i podlewamy rośliny.

Jak pielęgnować i rozmnażać czosnek niedźwiedzi?

Uprawa czosnku niedźwiedziego nie jest skomplikowana. Wiosną i latem musimy delikatnie obrywać go z chwastów. Powinniśmy też podlewać roślinę, gdy panuje susza. Jej liście muszą być stale dorodne.

Wiosną i latem zasilamy czosnek niedźwiedzi kompostem. Z kolei jesienią możemy pozostawić na grządkach niezgrabione liście, które nie tylko wzbogacą ziemię o próchnicę, ale też będą warstwą ochronną na zimę.

Z czosnku niedźwiedziego możemy uzyskać kolejne rośliny, jeżeli wykopiemy rozrośnięte kępy, oddzielimy młode cebule przybyszowe od tej matczynej i posadzimy je w nowym miejscu. Pamiętajmy, aby wypełnić dołek żyzną, próchniczą ziemią albo kompostem.

Zobacz też:

Hodujesz kaktusy? Wykonaj teraz ten zabieg, jeżeli nie chcesz, by zmarniały

Oczar kładzie inne krzewy na łopatki. W zimie strzela kwiatami jak z procy

Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować

Idź do oryginalnego materiału