Ta roślina potrafi zmieniać kolory. Do tego jest łatwa w uprawie

top.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Rośliny potrafią być ciekawą i piękną ozdobą domu. Warto jednak oprócz tradycyjnych gatunków, wprowadzić do naszych pomieszczeń inne, mniej znane, ale wyjątkowe okazy. Dobrym wyborem jest aglaonema, czyli roślina, której liście zmieniają kolory jak w kalejdoskopie. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na ten okaz oraz jak go pielęgnować.

Zaletą aglaonemy jest między innymi to, iż jest to roślina doniczkowa, która nie ma dużych wymagań i jest naprawdę prosta w uprawie. Oprócz tego prezentuje się niezwykle ciekawie, a jej liście zmieniają swoje barwy. W dodatku może być uprawiana w warunkach, w których inne rośliny często nie mogłyby przetrwać.

Dlaczego warto uprawiać aglaonemę? To interesująca roślina

Aglaonema jest tropikalną rośliną doniczkową, która cieszy się rosnącą popularnością. To okaz wywodzący się z Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzują go dekoracyjne liście, zmieniające kolor. Mają one przepiękne barwy. Jest to między innymi zieleń, odcienie czerwieni, srebra, różu oraz żółci.

W przypadku niektórych odmian brzegi liści również zmieniają swój kolor. Na młodych liściach są początkowo żółte, a potem wraz z dojrzewaniem stają się limonkowe. W końcowej fazie rozwoju są one ciemnozielone.

Warto także wiedzieć, iż jest to idealna roślina, gdy w naszym domu nie ma zbyt dużego naturalnego światła, ponieważ aglaonema świetnie radzi sobie w miejscach zacienionych. Dzięki temu możemy stawiać ją w zasadzie wszędzie, a ona i tak będzie zdrowo się rozwijała. Kolejnym atutem tej rośliny jest to, iż wpływa ona na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Znakomicie oczyszcza powietrze z toksyn, więc może być nie tylko kolorową ozdobą, ale i naturalnym filtrem.

Czytaj również: Tak wybudzisz pelargonie z zimowego spoczynku. Przydadzą się obierki z jabłka

Jak pielęgnować aglaonemę? O to musisz zadbać

Dobrą wiadomością jest także to, iż aglaonema jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej czuje się ona w umiarkowanej wilgotności, ale i poradzi sobie, jeżeli zapomnimy czasem ją podlać. Zasilanie wodą powinno być wykonywane, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Nie należy robić tego zbyt często, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Aglaonema najlepiej rozwija się w temperaturze od 18 do 25 stopni Celsjusza. Nie służą jej przeciągi i nagłe zmiany temperatury, co warto wziąć pod uwagę, wybierając dla niej stanowisko. Kolejnym ułatwieniem jest to, iż aglaonema nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy raz na miesiąc w okresie wiosenno-letnim odżywiać ją nawozem do roślin zielonych. Natomiast jesienią i zimą ograniczamy zasilanie nawozami do minimum.

Jakie problemy możemy napotkać podczas uprawy aglaonemy?

Pomimo tego, iż pielęgnacja rośliny jest bardzo prosta, to czasem możemy napotkać kilka problemów. Niepokojącym objawem, który możemy zauważyć podczas uprawy aglaonemy są pojawiające się na liściach brązowe plamy. Mogą być one oznaką tego, iż zastosowaliśmy zbyt dużo wody do podlewania.

Wtedy to należy przenieść roślinę w cieplejsze miejsce i poczekać aż podłoże przeschnie. Chore liście powinniśmy po czasie usunąć i kontrolować stale wilgotność gleby. Oprócz tego aglaonema może być atakowana przez szkodniki, takie jak przędziorki, wełnowce czy wciornastki, warto więc stosować środki ochronne.

Zobacz też:

Pogoda sprzyja pracom w ogrodzie. Sprawdź, kiedy przyciąć winorośl

Czas na uprawę tego warzywa. Nie przegap terminu, jeżeli chcesz wrzucać do sałatek

Ta roślina wiosną kwitnie jak marzenie. W PRL-u w ogrodzie miała ją każda babcia

Idź do oryginalnego materiału