Rozchodniki, czyli Sedum, to byliny z rodziny gruboszowatych, które zdobyły serca ogrodników swoją niezawodnością. Mają mięsiste, często barwne liście potrafiące magazynować wodę, dlatego świetnie znoszą długie okresy suszy. Nie potrzebują żyznej gleby ani częstego podlewania. Te rośliny dobrze radzą sobie tam, gdzie inne zwykle zawodzą. W naturze rosną głównie na półkuli północnej, w strefach umiarkowanych i subtropikalnych. W ogrodach tworzą gęste, kolorowe kobierce lub – w przypadku wyższych odmian – stanowią wyraziste akcenty na rabatach. Ich urok podbijają gwiazdkowate kwiaty, które mogą być białe, żółte lub różowe i przyciągają pszczoły oraz motyle.
REKLAMA
Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona
Rozchodnik: ślimaki go nie znoszą. Szkodniki omijają tę bylinę szerokim łukiem
Jednym z największych atutów rozchodników jest to, iż są zupełnie nieatrakcyjne dla ślimaków. Mięczaki omijają je szerokim łukiem, co dla wielu ogrodników stanowi ogromną ulgę. Sadząc tę bylinę na działce, można ograniczyć stosowanie chemicznych środków przeciw szkodnikom, a tym samym stworzyć bardziej przyjazny środowisku ogród. Rozchodniki świetnie sprawdzają się na skalniakach, obwódkach rabat, między kamieniami czy płytami chodnikowymi. Coraz częściej królują także na zielonych dachach, gdzie wytrzymują trudne warunki, a przy tym efektownie wyglądają przez cały rok.
Gdzie najlepiej sadzić rozchodniki? Roślina świetnie czuje się na słonecznym stanowisku
Rozchodniki to rośliny niemal bezobsługowe. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i w przepuszczalnej, lekkiej glebie. Nie tolerują jednak nadmiaru wilgoci – mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni. Większość gatunków jest mrozoodporna, ale są też takie, które można uprawiać wyłącznie w doniczkach w domu, jak na przykład rozchodnik Morgana. W przypadku roślin rosnących w ogrodzie wiosną wycinamy z karp uszkodzone lub przemarzłe pędy. Przycinanie sprzyja lepszemu zadarnieniu się byliny. Chociaż wszystkie gatunki mają niewysokie wymagania glebowe, rosną bujniej, o ile wiosną lekko zasilimy je wolnodziałającym nawozem wieloskładnikowym.
Zobacz też: Nie potrzebuje pustyni. "Polski kaktus" potrafi wyrosnąć na 2,5 metra
jeżeli marzy ci się ogród odporny na kaprysy pogody, a przy tym piękny i przyjazny naturze – rozchodniki będą strzałem w dziesiątkę. To rośliny, które wyglądają efektownie, nie wymagają specjalnej troski, a w bonusie skutecznie odstraszą nieproszonych gości w postaci ślimaków.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.