Trzmielina oskrzydlona przez wielu ogrodników uznawana jest za najpiękniejszy jesienny krzew. Przez większość roku wygląda niepozornie, jednak we wrześniu gatunek ten przechodzi spektakularną metamorfozę, owocując i przebarwiając się na czerwono.
Jeśli zdecydujesz się na uprawę trzmieliny, przygotuj się na to, iż o tej porze roku wszyscy będą ją podziwiać. Ta roślina doda kolorów każdej działce, choćby tej o najprostszym, surowym klimacie.
Jak wygląda trzmielina oskrzydlona? Jesienią na pewno zwróci uwagę sąsiadów
Trzmielina oskrzydlona (po ang. burning bush, czyli gorejący krzew) to roślina która dorasta zwykle do 2-3 metrów wysokości. Najwspanialej prezentuje się w okresie jesienno-zimowym.
Jej cechą charakterystyczną jest jesienne wybarwienie liści na intensywny, karminowo czerwony kolor. Warto także zwrócić uwagę na różowe owoce-torebki, które pękają, ujawniając pomarańczowe nasionka oraz pędy pokryte listwą korkową, gdyż jest ona adekwatnie niespotykana u innych gatunków. Uważaj jednak, by nie zbierać jej plonów, ponieważ owoce trzmieliny są trujące dla ludzi mimo tego, iż ptaki chętnie je zjadają.
Może cię zainteresować: Ta roślina bujnie kwitnie i pachnie wanilią. Pozazdroszczą ci jej wszystkie sąsiadki
Jak uprawiać trzmielinę oskrzydloną? Jest piękna i niezbyt wymagająca
Uprawa trzmieliny nie jest bardzo skomplikowanym zajęcia. Poradzi sobie z nią choćby bardzo początkujący ogrodnik, ponieważ ma ona niewielkie wymagania. Typ podłoża, w którym rośnie, jest jej praktycznie obojętny.
Jeśli jednak masz wybór, postaraj się, by było żyzne i przepuszczalne. Trzmielina potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska (może być połcień, ale wtedy słabiej się wybarwia).
Pielęgnacja trzmieliny oskrzydlonej. Te zabiegi są ważne
Jeśli chodzi o nawożenie trzmieliny, wystarczy na wiosnę zasilić ją produktem wieloskładnikowym. Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji trzmieliny oskrzydlonej jest cięcie. Wykonać należy je u młodych roślin, aby pobudzić je do wypuszczania nowych pędów i zagęszczenia się (w 1 roku po posadzeniu o 1/3 długości).
U starszych krzewów warto zdecydować się także na cięcie odmładzające na wiosnę, pozbywając się 1/3 najstarszych pędów, a także chorych i zdeformowanych gałęzi. Okrycie na zimę nie jest konieczne z uwagi na wysoką odporność trzmieliny.
Czytaj również: Surfinie i petunie będą kwitły aż do przymrozków. Wystarczy jeden składnik
Zastosowanie trzmieliny oskrzydlonej w ogrodzie. Obok tych roślin wygląda najpiękniej
Jeśli chodzi o zastosowanie trzmieli oskrzydlonej w ogrodzie, to może być ona wysadzana zarówno na żywopłot, jak i jako pojedyncza roślina ozdobna. Karłowate odmiany sprawdzą się także do uprawy w donicach.
To wyrazisty gatunek, dlatego świetnie sprawdza się jako solitier, a także w zestawieniu z innymi krzewami i bylinami, niższymi trawami, wrzosami czy iglakami. Przyciąga do ogrodu ptaki m.in. rudziki, którym nie szkodzą jej trujące dla ludzi owoce.
Zobacz też:
Nie tylko awokado. Mango też możesz wyhodować z pestki
Znajomy ogrodnik oplata pomidory drutem. Sprawdź, dlaczego
Tak rozmnożysz tuje przez sadzonki. Nie przegap tego terminu