Bezłopatkowa turbina wiatrowa Aeromine Technologies to przełomowe rozwiązanie, które generuje tyle energii, ile 16 paneli słonecznych. Turbiny są ciche i mogą być instalowane na dachach. Na czym polega to rozwiązanie?
Bezłopatkowa turbina wiatrowa
Bezłopatkowa turbina wiatrowa to nowa, wydajna opcja dla właścicieli nieruchomości. Opatentowany nieruchomy system pozyskiwania energii wiatru z firmy Aeromine Technologies generuje do 50% więcej prądu, niż fotowoltaika zamontowana na dachu przy tym samym koszcie.
Nieruchoma turbina wiatrowa nie ma łopatek. Zaprojektowana jest do integracji z systemami elektrycznymi budynków i fotowoltaiką. Innowacyjny i skalowalny system można łatwo zainstalować na krawędzi dachu. Technologia wykorzystuje aerodynamikę podobną do profili aerodynamicznych w samochodzie wyścigowym, aby wychwycić i wzmocnić przepływ powietrza w budynkach.
Nietypowa farma wiatrowa na dachu
Pilotaż nowej technologii prowadzi BASF Corporation. Bezłopatkowa turbina wiatrowa Aeromine testowana jest w zakładzie produkcyjnym w Wyandotte, USA.
W przeciwieństwie do hałaśliwych turbin wiatrowych, których zasada działania opiera się na obracających się łopatach wirnika, turbina Aeromine nie ma łopatek i zajmuje zaledwie 10% powierzchni dachu wymaganej do montażu paneli słonecznych. Stacjonarna, cicha i wytrzymała jednostka Aeromine generuje energię przez całą dobę przy każdej pogodzie.
Systemy Aeromine składają się z 20-40 jednostek zainstalowanych na krawędzi budynku, zwróconej w kierunku dominującego wiatru.
Nieruchome turbiny zaprojektowano tak, aby współpracowały z istniejącym systemem elektrycznym budynku. Twórcy twierdzą, iż połączenie turbiny Aeromine z panelem słonecznym zamontowanym na dachu może pokrywać choćby 100% zapotrzebowania na energię budynku, jednocześnie minimalizując potrzebę magazynowania energii.
– Jest to przełom, który dodaje nową wartość do gwałtownie rozwijającego się rynku wytwarzania energii na dachach. Pomaga korporacjom w osiąganiu ich celów w zakresie odporności i zrównoważonego rozwoju dzięki niewykorzystanemu, rozproszonemu źródłu energii odnawialnej.
Zastrzeżona technologia Aeromine wprowadza wydajną energii wiatrowej na rynek i łagodzi ograniczenia turbin wiatrowych i mniej wydajnych paneli słonecznych – twierdzi dyrektor generalny Aeromine, David Asarnow.
System Aeromine zajmuje kilka miejsca na dachu budynku, pozostawiając dużo miejsca na fotowoltaikę. Może także zasilać ładowarki aut elektrycznych. Przy optymalnej stabilnej konfiguracji geometrycznej turbiny Aeromine osiągnęło 18% sprawności mechanicznej w oparciu o eksperymenty w tunelu aerodynamicznym przeprowadzone w National Wind Institute na Texas Tech University. Nieznana pozostało cena urządzenia i data komercjalizacji rozwiązania.
Więcej nietypowych turbin
Norwegowie opracowali pływającą morską turbinę wiatrową zupełnie nowego typu. Twórcy twierdzą, iż ich konstrukcja może mieć choćby 400 metrów wysokości. Na czym polega to rozwiązanie?
Startup „Panel Wiatrowy” powstał w celu stworzenia następnej generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczającej poza w tej chwili znane technologie wytwarzania energii z wiatru. Za swoje osiągnięcie twórcy zajęli II miejsce w konkursie organizowanym przez ING Polska i zdobyli 300 tys. zł.
Wind Catching Systems, firma odpowiedzialna za nietypowe morskie farmy wiatrowe, zawarła z General Motors strategiczną umowę o współpracy. Gigant samochodowy wsparł ostatnią rundę inwestycyjną norweskiego startupu, która wyniosła 10 milionów dolarów. Dzięki temu zwiększa się szansa, iż już za parę lat możemy zobaczyć te niesamowite elektrownie wiatrowe w praktyce.
źródło: mat. prasowe Aeromine Technologies, researchgate.net, Inc, zdj. główne: aerominetechnologies.com