Sztukateria zewnętrzna i wewnętrzna – idealna ozdoba ścian

2 lat temu

Sztukateria to element dekoracyjny, który urozmaica bryłę budynku i poprawia jego wygląd. Może być ona stosowana na elewacjach obiektów, jak i wewnątrz. Wysokiej jakości dekoracyjne listwy ścienne oraz ornamenty o różnych wzorach pozwolą stworzyć wyjątkową i oryginalną aranżację. Dość łatwy i szybki montaż elementów dekoracyjnych sprawi, iż przy niewielkim nakładzie pracy całkowicie odmienisz styl swojego domu.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria to sposób dekoracji elewacji budynków, który znany jest już od czasów starożytnych. Polega na wprowadzeniu do bryły nietypowych kształtów i rozwiązań, które urozmaicą jej wygląd. Sztukateria ścienna może kojarzyć się ze stylem dworkowym czy barokowym przepychem, jednak w tej chwili architekci coraz częściej sięgają w swoich nowoczesnych projektach do tych elementów dekoracyjnych. Współczesna sztukateria to właśnie przenikanie się minimalistycznego nowoczesnego stylu z wyraźnymi akcentami ozdobnymi, które nadają niepowtarzalnego charakteru na zewnątrz i wewnątrz domu.

Sztukateria początkowo była wykonywana z mas tynkowych i murarskich. w tej chwili wewnątrz budynków unika się ciężkich elementów sztukaterii betonowej. Znacznie częściej stosowana jest sztukateria styropianowa. Okazuje się znacznie lżejsza, łatwiejsza w aplikacji i daje równie estetyczny efekt. Ponadto, do montażu produktów styropianowych nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności. Ornamenty służą jednak nie tylko do dekoracji, ale także maskowania niewielkich nierówności w miejscach łączenia ścian i sufitów. Listwy dekoracyjne ścienne sprawdzą się choćby jako element wykończenia mebli i nietypowych elementów konstrukcyjnych. Ich cena za metr bieżący nie jest wygórowana, dlatego tego typu detale mogą być ciekawym dopełnieniem współczesnego designu wnętrz.

Najciekawsze elementy sztukaterii wewnętrznej w nowoczesnych obiektach

Sztukateria poliuretanowa i styropianowa oferowana jest w wielu wariantach. W ofercie dobrych producentów znajduje się wiele typów listew ściennych do powierzchni pionowych, a także listwy przypodłogowe i listwy sufitowe, dlatego z łatwością można znaleźć odpowiednie produkty. Listwy dekoracyjne dostępne są w kilku kształtach i wymiarach. Bez względu na to, jaki wariant listwy wybierzesz, warto poeksperymentować i spróbować stworzyć oryginalne wykończenie ścian. Minimalizm współczesnych elementów dekoracyjnych, sprawia, iż z powodzeniem można je montować w każdym pomieszczeniu – w salonie, sypialni, przedpokoju, a choćby w łazience. Najważniejszy jest umiar i wyczucie, ponieważ z ozdobami łatwo przesadzić.

Najpopularniejszą formą są listwy sufitowe montowane na całym obwodzie w miejscu łączenia ścian z sufitem. Niwelują w ten sposób pewne nierówności, które trudno jest usunąć. W obrębie sufitów stosowane są też kasetony, które wykorzystuje się do maskowania łączeń płyt konstrukcyjnych w budynkach wielorodzinnych.

Sztukateria zewnętrzna elewacyjna

Projektując wygląd fasady dla wielu inwestorów kolorowe tynki i okładziny elewacyjne to za mało. Szukając oryginalnego stylu do dekoracji zewnętrznych ścian domu coraz częściej wykorzystywana jest sztukateria elewacyjna. Różnorodne rodzaje i kształty współczesnych elementów sztukaterii doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie. dzięki listwy ściennej można delikatnie podkreślić prostą bryłę nowoczesnego budynku. Doskonale prezentują się także profile wokółokienne czy podparapetowe. Sztukateria zewnętrzna elewacyjna pełni również rolę ochronną. Przykładowo bonie zabezpieczają krawędzie budynku przed uszkodzeniami.

Metody montażu i łączeń elementów sztukaterii

Sztukateria styropianowa nie sprawia problemów w czasie montażu i można przeprowadzić go samodzielnie. Jednak podczas montowania elementów sztukaterii trzeba przestrzegać pewnych zasad, które warunkują trwałe mocowanie. Detale sztukaterii wewnętrznej wykonywane są głównie ze styropianu. Przed zakupem materiałów zorientuj się również czy dany sklep oferuje bezpłatne próbki, które jeszcze lepiej pomogą wyobrazić sobie jak naszkicowany projekt będzie wyglądał po realizacji. Na rynku znajduje się też spora oferta polimerowych elementów sztukaterii. Niezależnie od zastosowanego materiału, montaż sztukaterii przebiega w bardzo podobny sposób.

Na początek trzeba zaplanować rozmieszczenie poszczególnych komponentów dekoracyjnych. o ile nie masz doświadczenia w tego typu projektowaniu i potrzebujesz porady warto skonsultować się z architektem. Przy planowaniu trzeba dobrać wzór materiałów dekoracyjnych, szerokość poszczególnych elementów, a także odpowiednią ilość. Listwy przysufitowe i ścienne musisz dopasować długością, a w miejscach łączenia końce listew należy przyciąć pod odpowiednim kątem. Im bardziej precyzyjne cięcie, tym maskowanie łączeń okaże się skuteczniejsze.

Kolejnym krokiem jest montaż listew do narożników i sufitu. Będzie Ci potrzebny dobrej jakości klej do styropianu lub zwykły klej montażowy. Dobierz produkty o składzie niewchodzącym w reakcję z polistyrenem. W przypadku nakładania wielu listew przypodłogowych na duże powierzchnie najlepszym rozwiązaniem będzie klej w postaci sypkiej do rozrobienia z wodą. Okazuje się równie skuteczny, a ponadto możesz dowolnie dorabiać potrzebną ilość masy. Na koniec listwy należy pomalować na dowolny kolor farbą ścienną.

Pielęgnacja sztukaterii ściennej

W zależności od tego, na jaki rodzaj ornamentów się zdecydujemy, wymagają one pielęgnacji, aby utrzymać je w estetycznym stanie. Elementy styropianowe ze względu na to, iż są odporne, nie potrzebują szczególnych zabiegów. Pielęgnacja sztukaterii ściennej polega przede wszytskim na usunięciu kurzu. Wyszczyszczenie bardziej skomplikowanych wzorów może być pracochłonne, jednak wystarczy miękka wilgotna ściereczka lub odkurzacz, aby przywrócić ozdobnikom estetyczny wygląd.

Sztukateria ścienna jako sposób na oryginalne wykończenie

Za pomocą współczesnych elementów sztukaterii w prosty sposób odmienisz wygląd wnętrz swojego domu czy elewacji. Na rynku dostępna jest szeroka oferta sztukaterii, dlatego ze znalezieniem odpowiednich dekoracji nie powinno być problemu. Czasem wystarczy listwa przysufitowa, listwa oświetleniowa, listwy karniszowe czy drobny dekor, aby całkowicie odmienić klimat pomieszczenia. Jednak wybierając materiały nie warto oszczędzać na jakości. Niektórzy producenci sztukaterii chcąc obniżyć koszty produkcji mają w swojej ofercie produkty wykonane niestarannie. Wszelkie nierówności sztukaterii ściennej czy inne niedociągnięcia tego typu produktów będą widoczne i mogą zepsuć choćby najlepiej zaplanowany projekt. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są ornamenty. Listwy styropianowe zapewniają szybki montaż i nie ma problemu z ich docięciem do odpowiedniej długości. Nie możemy również zapominać, iż istotna jest systematyczna pielęgnacja sztukaterii ściennej, aby zachwycała swoją estetyką przez długie lata.

Idź do oryginalnego materiału