Sztuczne choinki i trendy w dekoracji. Jak oryginalnie ozdobić świąteczne drzewko?

1 rok temu

Żywa choinka kusi pięknym zapachem lasu, za to sztuczna – trwałością, funkcjonalnością i… łatwością sprzątania. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wybrać sztuczną choinkę, by wyglądała jak prawdziwa oraz jak ją ozdobić, by stworzyć magiczny, świąteczny klimat w domu.

Dlaczego warto kupić sztuczną choinkę?

Choinki sztuczne mają coraz więcej zwolenników. W praktyce często ich jedyną wadą jest to, iż nie pachną jak prawdziwe. Niemniej łatwo sobie z tym poradzić, decydując się dodatkowo na żywe wieńce lub odpowiednio skomponowane olejki eteryczne.

Sztuczne drzewko to jednorazowy wydatek. Odpowiednio wybrane, będzie służyć przez kilkanaście lub choćby kilkadziesiąt sezonów. Jest to więc znaczna oszczędność. Przy okazji, chowanie i wyciąganie go z piwnicy, strychu lub garażu nie jest uciążliwe. Taka choinka jest znacznie lżejsza (nawet w przypadku większych gabarytów) i nie kłuje w trakcie transportu. Warto zauważyć dodatkowo, iż jest bezpieczna, zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. Dotyczy to w szczególności kotów, które lubią podgryzać wszystko, co zielone. Igły większości żywych drzewek są toksyczne dla czworonogów, a ich skubanie może skończyć się nieplanowaną wizytą u weterynarza.

Choinka wykonana z syntetycznego tworzywa nie gubi igieł oraz nie jest oblepiona żywicą. To znacznie mniej sprzątania i frustracji, która pojawia się np. gdy w oczekiwaniu na gości trzeba po raz kolejny odkurzyć wokół drzewka.

Obecnie można też znaleźć takie modele, które do złudzenia przypominają żywe jodły czy sosny (mogą mieć podstawę imitującą drewniany pień) lub zdecydować się na choinkę, która już w bazowej wersji ma dekoracyjny charakter. To np.:

  • eleganckie drzewka w kolorze białym, które o wiele lepiej sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour;
  • delikatnie ośnieżone choinki z szyszkami, które dodają im naturalności;
  • wstępnie przystrojone drzewka ze wstążkami, świątecznymi dodatkami.

Jak wybrać sztuczne drzewko, które wygląda jak żywe?

Sztuczne choinki mogą kosztować od kilkudziesięciu do choćby kilkuset złotych. Na ich cenę wpływa wielkość oraz jakość wykonania. Co jest ważne, podczas zakupu drzewek tego typu?

W pierwszej kolejności warto realnie ocenić możliwości przestrzenne pomieszczenia, w którym stawiana jest choinka. Nie ma sensu przepłacać za prawie dwumetrowy model, który ledwo mieści się w pokoju lub jego ustawienie będzie wymagać czasochłonnego przestawiania mebli. Chcąc mieć pewność, iż drzewko będzie wyglądać jak najbardziej naturalnie, dobrze jest postawić na wersję nawiązującą do konkretnego rodzaju roślin np. jodły lub świerku, które różnią się między sobą m.in. gęstością igieł.

To, na co zwykle w ogóle nie zwraca się uwagi, a jest bardzo ważne, to materiał. Sztuczne choinki mogą być wykonane z tworzywa PVC (zamiennie nazywanego PCV), PE lub z mieszanki obu tych surowców. Drzewka PVC są niedrogie, za to często sprawiają wrażenie bardzo gęstych, efektownych. Nie jest to jednak wybór na lata, ponieważ materiał z czasem traci swoją elastyczność, a igły mają problem z rozprostowaniem.

Polietylenowe (PE) choinki wyglądają jak żywe, są też bardzo miękkie, elastyczne oraz odporne na odkształcenia i działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć lub temperatura (mogą stać na zewnątrz). Z tego względu są też droższe, aczkolwiek można mieć pewność, iż jest to inwestycja na lata.

Złotym środkiem między trwałością a jakością i estetyką są drzewka produkowane z mieszanki PE oraz PVC.

Oprócz tego większość sztucznych drzewek jest mocowana na specjalnym stojaku, wchodzącym w skład zestawu, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Często jednak nie wygląda on zbyt estetycznie, dlatego alternatywą może być drzewko z imitacją pnia lub umieszczone w ozdobnej donicy wykończonej jutowym workiem.

Pomysły na oryginalne dekoracje sztucznej choinki

Sztuczna choinka daje takie same możliwości dekoracyjne, co żywa. Często znacznie łatwiej ją ozdobić, zwłaszcza dzięki dużych dekoracji, ponieważ gałązki lepiej znoszą większe obciążenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż drzewko nie kłuje podczas nakładania bombek. Oprócz tego można ją dowolnie modelować, wyginać poszczególne gałęzie w taki sposób, aby nadać całości objętości.

Oryginalną ozdobą wnętrza jest biała choinka przystrojona bombkami w kolorze czerwonym, złotym lub srebrnym. Można też mieszać kolory, ale maksymalnie dwa lub zdecydować się na monochromatyczną aranżację w różnych odcieniach.

Jeśli drzewko ma akcenty w postaci szyszek lub „drewnianego” pnia, można postawić na naturalne ozdoby, takie jak suszone pomarańcze i jabłka, cynamon oraz bombki w stonowanych kolorach. To idealny wybór do wnętrz rustykalnych, wiejskich oraz boho. Taka choinka może być też przystrojona w bardzo domowy, przytulny sposób dzięki lampek oraz bombek w różnych kolorach i kształtach.

Aby dodać zimowego klimatu, warto spryskać czubki gałęzi sztucznym śniegiem. Należy jedynie uważać, aby nie dodać go za dużo, ponieważ efekt może być wtedy przesadzony.

Chociaż sztuczne drzewko nie kojarzy się z luksusowymi wnętrzami, często sprawdza się tak samo dobrze, jak żywe. Dobierając odpowiedni model i ozdabiając go dekoracjami w maksymalnie dwóch lub trzech pasujących do siebie kolorach (np. złoto i granat), można stworzyć wrażenie ekskluzywności.

Sztuczna choinka – nowy trend i ponadczasowy wybór

Zakup sztucznej choinki zaczyna być coraz popularniejszym trendem. Wpływa na to uniwersalność, funkcjonalność oraz ponadczasowość drzewka z syntetycznych materiałów. Wystarczy postawić na wysokiej jakości model, który rozkłada się w łatwy sposób i przystroić go zgodnie z najnowszą modą lub indywidualnymi preferencjami.

Idź do oryginalnego materiału