Szpinak Matador – uprawa i zastosowanie

1 rok temu
Zdjęcie: Szpinak Matador


Szpinak ‘Matador’ to odmiana szpinaku warzywnego, zaliczana do tych najpopularniejszych i najchętniej uprawianych przez ogrodników amatorów. Szpinak Matador jest łatwy w uprawie, ma umiarkowane wymagania, a daje pokaźne zbiory smacznych i wartościowych odżywczo liści.

Jak wygląda szpinak Matador

Szpinak Matador jest rośliną jednoroczną. Ma ciemnozielone liście mające nieco wydłużony, owalny kształt i długie ogonki. Ich powierzchnia jest nieco pofalowana, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami.

To odmiana niezwykle plenna, o bardzo smacznych, delikatnych w smaku liściach. Jednocześnie jest odporna na niskie temperatury i nadaje się do mrożenia.

Szpinak, nie tylko odmiany ‘Matador’ jest rośliną klimatu chłodnego, dlatego lubi ciepło, ale upały już nie. Odmiana ta natomiast należy do tych najmniej wrażliwych na długo dzień i stosunkowo późno wybija w pędy kwiatostanowe.

Szpinak Matador, źródło: depositphotos.com

Uprawa szpinaku ‘Matador’

Szpinak Matador może być wysiewany w trzech terminach:

  • wiosennym – gdy tylko rozmarznie ziemia – zbiór około połowy maja
  • letnim – zbiór na przełomie września i października (jeśli jednak będą upały, zbiory mogą się nie udać, bo rośliny wybiją w pędy kwiatostanowe)
  • jesiennym – zbiór w kwietniu w następnym roku

Nasiona szpinaku ‘Matador’ wysiewa się na głębokości 1,5-2 cm, z tym iż wysiew jesienny powinien być głębszy niż ten wiosenny i letni. Optymalna odległość między rzędami powinna wynosić 15-20 cm. Warzywo to ma słaby system korzeniowy, a przy tym gwałtownie rośnie a do tego ma dużą powierzchnię liści, co powoduje szybkie odparowywanie wody. Należy stworzyć mu zatem dobre warunki uprawowe. Ziemia powinna być żyzna, najlepiej wymieszana z kompostem, żeby dłużej utrzymywała wilgoć nie może być zbyt lekka. Powinna się gwałtownie nagrzewać i mieć dużą pojemność wodną.

Nasiona szpinaku kiełkują bez problemu w niskich temperaturach (2-3°C), a optymalny wzrost osiągają, gdy temperatura powietrza wynosi 15-18°C. Jest to warzywo odporne na dość niskie temperatury, młode rośliny wytrzymują mrozy -6-7°C, a choćby niższe, pod warunkiem jednak, gdy przykrywa je gruba warstwa śniegu. jeżeli śniegu nie ma, a np., wieją lodowate wiatry, to liście zaczynają przemarzać. Ważne jest zatem by w takich warunkach okrywać uprawę szpinaku agrowłókniną.

Szpinak plonuje lepiej, gdy jest zasiany gęsto, a optymalna ilość wody w glebie i w atmosferze sprawia, iż wschody są równomierne, szpinak gwałtownie rośnie a tworzone liście są większe i bardziej soczyste.

Szpinak Matador, źródło: depositphotos.com

Czego nie lubi szpinak

Szpinak najlepiej rośnie w glebie żyznej, w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Można zasilić ziemię również kompostem. Szpinaku nie sieje się zaraz po wapnowaniu gleby. Źle znosi również sianie w ziemi kwaśnej, mocno zasadowej, suchej i zbitej.

Jeśli nie jest podlewany w trakcie suszy, to raz, iż rozety są małe i gwałtownie wybija w pędy kwiatostanowe, a dwa – jego liście robią się skórzaste i niesmaczne. Warzywo źle znosi sianie w miejscach narażonych na silne wiatry, które gwałtownie wysuszają zarówno ziemię jak i powietrze, należy go zatem siać w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych.

Kiedy i jak zbierać szpinak Matador

Szpinak ‘Matador’ najtrwalszy jest wówczas, gdy zbierany jest w chłodne poranki lub wieczorami, zbierany w słońcu gwałtownie zwiędnie. Nie można również zbierać mokrego, gdyż w transporcie się zlepi i zaparzy. Można zrywać pojedyncze, zewnętrzne listki, wówczas będzie wypuszczał nowe i przedłuży się tym samym czas zbiorów, opóźniając jednocześnie kwitnienie.

Można również wyrywać całe rośliny z korzeniami, zwłaszcza jeżeli zasiany był jako przedplon i w tym miejscu mają się pojawić inne warzywa. a przed kwitnieniem jest to już konieczność.

Zastosowanie szpinaku ‘Matador’

Szpinak powinno się spożywać w jak najkrótszym czasie od jego zebrania, z każdym dniem bowiem traci swoje cenne wartości odżywcze. Można spożywać go na surowo, dodając do sałatek. Najczęściej jednak podawany jest na ciepło lub zimno po zblanszowaniu. Doskonale smakuje wówczas z dodatkiem śmietany, gałki muszkatołowej i czosnku. Można go po zblanszowaniu łączyć z serem feta i stosować jako farsz do pierogów albo naleśników.

Mrożenie szpinaku ‘Matador’ gwarantuje, iż przez kolejne miesiące nie straci nic ze swoich adekwatności. Można mrozić całe liście, posiekane oraz zblendowane.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału