Świętujemy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu i żydowskie święto SUKOT!

biuro-prasowe.mik.waw.pl 1 tydzień temu
10/14/24

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu i żydowskie święto SUKOT!


Zapraszamy do udziału we wspólnotowym działaniu sąsiedzkim w Tajemniczym Ogrodzie przy Mazowieckim Instytucie Kultury – w niedzielę 20 października 2024.



SUKOT NA ELEKTORALNEJ Międzynarodowy Dzień Krajobrazu i żydowskie święto Sukot

20 października 2024 r. (nd.), w godz. 12:00-15:00 |
Tajemniczy Ogród (ul. Elektoralna 12)
wstęp wolny po pobraniu bezpłatnych wejściówek

Opowiemy o tradycji świętowania w szałasach, blisko ziemi, pod niebem. Naszymi przewodniczkami będą Bella Szwarcman-Czarnota i Róża Ziątek-Czarnota, autorki nowej książki o świętach żydowskich Świętujmy! Przewodnik dla rodziców, dzieci i ich przyjaciół.
Przeniesiemy się też w czasie do ogrodu warzywnego w getcie przy Elektoralnej 12 (opowieść Justyny Majewskiej z Żydowskiego Instytutu Historycznego), by sprawdzić, jak możemy kontynuować tę historię. Wraz z Mariuszem Antolakiem, dr. architektury krajobrazu, rozgościmy się w jesiennym krajobrazie i przygotujemy nasze poletko permakulturowe do zimowego snu.
Odwołując się do historii ul. Elektoralnej i osobistego doświadczenia, opowiemy o żydowskim święcie Szałasów, które po hebrajsku nazywa się Sukot.
Opowiemy o tym, skąd wzięło się to ośmiodniowe święto, dlaczego i jak je obchodzimy.
Usłyszycie jedną z wielu legend związanych z tym świętem i opowieść rodzinną. Nauczymy się piosenek tradycyjnie śpiewanych w Sukot i spożyjemy przekąskę charakterystyczną dla tego święta – to znaczy taką, którą będzie nam wygodnie jeść w szałasie.

Czas świętowania połączymy z jesiennym usypianiem ogrodu. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Krajobrazu obchodzony jest pod hasłem: UZDRAWIAJĄC(Y) KRAJOBRAZ. Hasło to oznacza, iż także my sami – ludzie – możemy tworzyć miejsca, w których nam i istotom pozaludzkim żyje się zdrowiej i bezpieczniej. Jednym z takich miejsc jest ogród – mini-krajobraz, w którym łatwiej zrozumieć zależności, jakie panują w naturze.

Zapraszamy na warsztaty z hortiterapii, podczas których opowiemy o prozdrowotnych adekwatnościach roślin, które wyrosły na naszym eksperymentalnym poletku. W skrzyniach posadzimy wonne rośliny zimujące – czosnek i cebulę dymkę. Przygotujemy poletko na zimę, ściółkując zagony kompostem i ogrodowym sianem, a truskawki – sosnowym igliwiem. Porozmawiamy o tegorocznym funkcjonowaniu poletka. Będzie też czas na sesję nurtujących Was pytań związanych z miejskim ogrodnictwem. Naszym przewodnikiem będzie stały opiekun naukowy Tajemniczego Ogrodu dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak z Fundacji „W krajobrazie”.



Bella Szwarcman-Czarnota – absolwentka Wydziału Filozofii i Studium dla Tłumaczy Języka Francuskiego na UW. Pracowała w Redakcji Filozofii PWN, w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, była sekretarzem redakcji „Biuletynu ŻIH”. Współzałożycielka, a później przez ponad dwadzieścia lat redaktorka i felietonistka czasopisma żydowskiego „Midrasz”. Autorka pięciu książek, w tym śpiewnika rodzinnego i płyty nagranej wspólnie z córką i siostrą, tłumaczka ponad czterdziestu książek z jęz. francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Od kilkunastu lat wygłasza wykłady poświęcone kobietom biblijnym w Austriackim Forum Kultury. Wykłada także na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Laureatka nagrody im. Ks. S. Musiała oraz J. Karskiego i P. Nireńskiej, a także nagrody „Literatury na Świecie” za przekład z języka jidysz.

Róża Ziątek-Czarnota – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w zakresie gry na skrzypcach oraz muzyki dawnej. Współautorka książek W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny – śpiewnika z rodzinnymi piosenkami w jidysz i nigunami oraz Świętujmy! Przewodnik dla rodziców, dzieci i ich przyjaciół – przewodnika przybliżającego święta żydowskie z piosenkami i przepisami. Dyrektorka żydowskiego przedszkola Lauder-Morasha, nauczycielka umuzykalnienia i kultury żydowskiej. Prywatnie – córka Belli i mama dwójki dzieci.

Mariusz Antolak – adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie, nauczyciel akademicki, edukator i społecznik. Pomysłodawca i główny wykonawca projektów Global Garden Project i Jadalny krajobraz (Edible Landscape), w ramach których od ponad dziesięciu lat zakłada podmiejskie, miejskie i przyszkolne ogrody społeczne, dosadza rośliny jadalne w krajobrazie oraz edukuje lokalne społeczności w Europie i Afryce. W proces powstawania ogrodów angażuje lokalne społeczności. Są to ogrody ekologiczne, edukacyjne, jadalne, niskobudżetowe i stworzone z lokalnych materiałów.

SUKOT NA ELEKTORALNEJ Międzynarodowy Dzień Krajobrazu i żydowskie święto Sukot
20 października 2024 r. (nd.), w godz. 12:00-15:00 |
| Mazowiecki Instytut Kultury | Tajemniczy Ogród, Warszawa, ul. Elektoralna 12
wstęp wolny po pobraniu bezpłatnych wejściówek



Idź do oryginalnego materiału