Geopark Świętokrzyski został jednym z 16 nowych cudów Polski. Plebiscyt zorganizowany przez National Geographic Traveler Poland ma na celu promocję unikatowych i niejednokrotnie mało znanych atrakcji turystycznych na terenie kraju. Łącznie o miano nowego cudu Polski rywalizowało 48 miejsc.
Michał Poros, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski” przyznaje, iż jest to znaczące wyróżnienie. Przypomina jednocześnie, iż obok Geoparku o tytuł cudu Polski z regionu świętokrzyskiego walczył również zamek Krzyżtopór oraz miasto Szydłów.
– Wyróżnienie w tegorocznej edycji tego plebiscytu jest w pewnym sensie uznania dla wyjątkowości dziedzictwa tego obszaru. Mówimy tu o dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym. Jest to również zwrócenie uwagi na potencjał turystyczny tego dziedzictwa. I właśnie to nas szczególnie cieszy, iż właśnie ten potencjał i kwestie związane z pewnego rodzaju marką jaką jest ten obszar została dostrzeżona – mówi.
Michał Poros dodaje, iż Geopark jest stale rozwijany.
– Mówimy tu nie tylko o akcjach z udziałem społeczności lokalnej związanych z szeroko pojętą edukacją geologiczną, czy promocją lokalnego dziedzictwa. Chcemy również podjąć działania w zakresie rozwoju współpracy międzynarodowej. Nie tylko w Europie, ale też i na świecie. Tym bardziej, iż Geopark Świętokrzyski funkcjonuje w globalnej sieci geoparków, które podobnie jak my realizują strategię rozwoju w oparciu o wykorzystanie unikatowość geologiczną, kulturową czy związanej z przyrodą ożywioną – tłumaczy.
Michał Poros zdradza, iż jednym z pomysłów, który w przyszłości ma być rozwijany jest inicjatywa GeoFood.
– Jest to budowanie marki w oparciu o promowanie lokalnych kulinariów przy wykorzystaniu przynależności do sieci i we współpracy z innymi geoparkami UNESCO. Kolejnym elementem jest rozwijanie różnego rodzaju projektów edukacyjnych w kooperacji z lokalnymi szkołami. Wszystko w oparciu właśnie o unikatowość geologicznej tego obszaru. Następnym etapem jest rozwój infrastruktury i produktów turystycznych związanych z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym. kooperacja na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym byłaby podejmowana i kontynuowana w zakresie m.in. promocji naszych walorów poprzez np. szkolenia skierowanych do lokalnych przewodników będących najlepszymi ambasadorami Geoparku Świętokrzyskiego – wyjaśnia przewodniczący.
Geopark Świętokrzyski obejmuje Geonaturę Kielce, czyli Centrum Geoedukacji i Ogród Botaniczny. Park Kadzielnia wraz z amfiteatrem, jaskinią oraz tyrolką, a także rezerwat Ślichowice i Wietrznia, a także podziemną trasę turystyczną w Kielcach. Instytucja stanowi stowarzyszenie pięciu gmin (Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny oraz Piekoszów) tworzących wspólną turystyczną markę terytorialną i promujących obszar o wyjątkowym dziedzictwie geologicznym, przyrodniczym i kulturowym. Geopark Świętokrzyski posiada międzynarodową rangę potwierdzoną certyfikatem Światowego Geoparku UNESCO.