Świętokrzyscy przewodnicy zainaugurowali sezon turystyczny

2 lat temu
Zdjęcie: 07.01.2023. Kielce. Noworoczna msza święta z udziałem świętokrzyskich przewodników / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


Świętokrzyscy przewodnicy symbolicznie zainaugurowali nowy sezon turystyczny. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach.

Marcin Sołtys, prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego „Bartek” przypomina, iż historia spotkań przewodników sięga lat 80 ubiegłego wieku. Pierwsze odbyło się w Domu Księży Emerytów, następne na Świętym Krzyżu, później w klasztorze na Karczówce, a to dzisiejsze w parafii św. Wojciecha w Kielcach.

Jak dodał, region świętokrzyski jest wyjątkowo obfity w atrakcje i szlaki turystyczne. Warto przejść np. szlak czerwony imienia Edmunda Massalskiego o długości 105 km.

– Czerwony, główny szlak Gór Świętokrzyskich przebiega przez najważniejsze miejsca w naszym regionie, a więc Święty Krzyż, Świętą Katarzynę, Łysicę, Łysogóry, Pasmo Jeleniowskie, Suchedniowsko – Oblęgorski Park Krajobrazowy z Górą Perzową. To najbardziej znany i najbardziej wyeksponowany szlak turystyczny w naszym regionie – dodał Marcin Sołtys.

Z kolei dla mniej wprawionych piechurów przewodnik Czesław Naporowski poleca niespełna 3 km szlak czarny z Oblęgorka na Baranią Górę, na którym możemy podziwiać zbiorowiska leśne jodłowo-bukowe oraz „łąki” bluszczu.

– Rozpoczyna się na parkingu w Oblęgorku. Szlak rozpoczyna się przy wejściu w aleję lipową, która została obsadzona w 1900 roku drzewami ofiarowanymi Henrykowi Sienkiewiczowi przez ziemianina Chludzińskiego z Orszy. Po drodze przy lipach warto obejrzeć wystawę przyrodniczą, która czynna jest dopiero od dwóch lat.

Po siedmiuset metrach dochodzimy do Muzeum Henryka Sienkiewicza, które warto zwiedzić. Dalej idziemy wąwozem lessowym przez rezerwat przyrody Barania Góra, w którym możemy podziwiać zbiorowiska leśne jodłowo-bukowe oraz duże siedlisko bluszczu. Po niespełna 3 km dochodzimy do Baraniej Góry, gdzie rozpoczyna się już szlak czerwony, wyjaśnia Czesław Naporowski.

W województwie świętokrzyskim Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze administruje około 430 kilometrami szlaków górskich i ok. 300 km szlaków nizinnych.

Idź do oryginalnego materiału