Susz i przechowuj grzyby w ten sposób. Na długo zachowają doskonały smak i zapach

2 godzin temu
Zdjęcie: CentralITAlliance / iStock


Jak suszyć grzyby w piekarniku, aby później móc jak najlepiej wykorzystać je do zup, sosów, makaronów czy risotto? W tym artykule krok po kroku wyjaśniamy proces suszenia, radzimy też jak i gdzie najlepiej przechowywać grzyby, tak aby długo nadawały się do zjedzenia. Jakich pojemników unikać?
Grzyby poddane procesowi suszenia zyskują bogaty smak i przez okrągły rok nadają się do spożycia. Najlepszym i najszybszym sposobem na ich termiczną obróbkę jest specjalna suszarka, ale suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem (lub bez) przynosi równie dobre rezultaty. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

REKLAMA







Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych



Jak suszyć grzyby? O tym pamiętaj na początku
Od czego zacząć suszenie grzybów? Pierwszym etapem, którego nie można pominąć, jest oczywiście ich czyszczenie. Jak odpowiednio czyścić grzyby?

Grzyby należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą - wbrew pozorom nie są chłonne jak gąbka. Delikatna szczotka lub czysty zmywak do naczyń pomogą nam łatwo pozbyć się ziemi i drobinek liści.
Umyte grzyby możemy pokroić lub najpierw pokroić i później umyć. Im cieńsze będą kawałki grzybów, tym lepiej, bo zbyt grube plastry niepotrzebnie wydłużą cały proces.



Suszenie grzybów w piekarniku - jak usunąć nadmiar wody przed suszeniem?
Po włożeniu mokrych grzybów do piekarnika otrzymamy podobny efekt jak przy gotowaniu na parze. Aby tego uniknąć, przed suszeniem grzybów w piekarniku trzeba je najpierw rozłożyć na czystej ściereczce, którą następnie należy delikatnie ścisnąć. Później wystarczy rozłożyć grzyby na blasze. Poszczególne plastry nie powinny się ze sobą stykać.
W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku?
Optymalny czas suszenia grzybów to od trzech do ośmiu godzin. Ważna jest temperatura: nie może być wyższa niż 50 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, iż podczas suszenia grzybów drzwiczki piekarnika muszą być lekko uchylone.
Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem - ile stopni?
Zarówno w piekarniku z termoobiegiem, jak i bez termoobiegu grzyby suszymy zawsze w temperaturze ok. 50 st. C., przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.



Jak przechowywać suszone grzyby? Jak długo nadają się do spożycia?
Samo suszenie to tylko początek: aby móc zimą cieszyć się aromatem i wyjątkowym smakiem grzybów, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Jak i gdzie przechowywać suszone grzyby? Potrzebne nam będą szczelnie zamknięte pojemniki, które odizolują grzyby od wilgoci. Ważne jest, aby grzyby były całkowicie suche przed zamknięciem.
Do przechowywania suszonych grzybów najlepiej wybrać zwykłe szklane słoiki lub pojemniki z metalu. Plastikowych radzimy unikać, bo mogą przepuszczać wilgoć, przez co grzyby spleśnieją. Bardzo dobrze sprawdzą się też woreczki z płótna lub papierowe torebki, które można zwiesić wysoko w pomieszczeniu, aby zapewnić suszonym grzybom przepływ powietrza. Grzyby można dodatkowo zabezpieczyć, dodając do pojemników saszetki pochłaniające wilgoć (np. z żelem krzemionkowym).
Pojemniki lub woreczki z suszonymi grzybami należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, np. w spiżarni. Pamiętajmy, iż choćby pomimo odpowiedniego zabezpieczenia grzybów warto regularnie sprawdzać je pod kątem pleśni lub dziur.


Suszone grzyby można przechowywać choćby kilka lat, pod warunkiem, iż są dobrze wysuszone i odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Ich najlepszy smak i aromat utrzymuje się przez około rok, czasem dwa lata. Potem mogą stracić nieco walorów smakowych, ale przez cały czas zdatne do spożycia, o ile nie pojawią się oznaki pleśni lub owadów.
Idź do oryginalnego materiału