Suchodrzew chiński – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Suchodrzew chiński


Suchodrzew chiński (Lonicera pileata)

Wysokość 0,5-1,0 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój nieregularny, płożący, rozłożysty

Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) to niewysoki, zimozielony krzew liściasty o szeroko rozłożystych pędach. Pochodzi z rodziny przewiertniowatych, a jego ojczyzną, jak sama nazwa sugeruje są Chiny. Idealnie odnajduje się w miejscach zacienionych. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często i chętnie sadzona jest na terenach zieleni miejskiej.

Suchodrzew chiński – jak wygląda

Suchodrzew chiński dorasta do 0,5-1 metra wysokości, rocznie przybiera około 50 centymetrów rozpiętości. Jego pokrój jest rozłożysty i nieregularny.

Suchodrzew chiński, autor: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Krzew ten kwitnie na przełomie maja i czerwca. Białe lub różowe kwiaty rozwijają się w kątach liści, są mało widoczne i niezbyt dekoracyjne, nie robią szczególnego wrażenia. Po przekwitnieniu, miejsce kwiatów zajmują drobne, kuliste, ciemno fioletowe, przezroczyste owocostany. Są one dodatkową ozdobą krzewu, a przy okazji źródłem pożywienia dla ptaków. Liście drobne, skórzaste, lancetowate, zielone, błyszczące, ułożone w dwóch szeregach szczelnie porastają pędy.

Suchodrzew chiński to znakomita roślina okrywowa, chętnie wykorzystywana do wypełniania ogrodowych przestrzeni. Krzew wykorzystywany do nasadzeń na skarpach, skalniakach i nasypach. Sprawdza się w roli solitera, jak również jako żywopłot lub obwódka dla rabat.

Uprawa suchodrzewu chińskiego

Lonicera pileata preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatrów, słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, co nie znaczy, iż nie poradzi sobie na każdym typowym podłożu ogrodowym. Do gruntu sadzimy wiosną, kiedy zagrożenie przymrozków już minęło lub jesienią.

Suchodrzew chiński, autor: Puusterke, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Suchodrzew chiński najłatwiej rozmnożyć przez zdrewniałe sadzonki pędowe i przez odkłady. Wystarczy w trakcie przycinania zebrać pędy wierzchołkowe i włożyć je do pojemnika z wodą. Z czasem puszczą korzonki i można je wówczas zasadzić pojedynczo choćby w pojemnikach po śmietanie wypełnionych mieszanką ziemi ogrodowej i piasku. Na miejsce docelowe sadzi się takie ukorzenione sadzonki dopiero w kolejnym sezonie, gdyż nie są to rośliny w pełni mrozoodporne.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Kolejny sposób na rozmnożenie suchodrzewu chińskiego to odkłady. Tak jak widać na powyższym rysunku, należy tę część pędu, którą zakopiemy lub przysypiemy ziemią oczyścić z liści. Dobrze jest przymocować taką gałązkę do podłoża, może to może choćby szpilka do agrowłókniny lub węża do nawadniania kropelkowego. Pamiętać trzeba o systematycznym podlewaniu tego miejsca. W kolejnym sezonie odcina się szpadlem pęd w miejscu, w którym styka się z podłożem (od strony krzewu) i wiosną, gdy nie będzie już przymrozków można taką szczepkę zasadzić w nowym miejscu.

Pielęgnacja suchodrzewu chińskiego

Suchodrzew chiński dobrze znosi cięcia. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, od końca lutego do końca marca, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Usuwamy chore, zmarznięte, rzadko ulistnione i nadmiernie wyrośnięte pędy, co powoduje obfitsze zagęszczenie rośliny. Nawożenie nie jest konieczne, chyba iż zauważymy iż krzew słabiej rośnie lub mniej kwitnie, w takim wypadku możemy go zasilić w marcu lub na przełomie września i października wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Krzewy można również ściółkować kompostem, który nie tylko dostarczy roślinom substancji pokarmowych ale również zabezpieczy podłoże przed nadmiernym odparowywaniem wody, a zimą będzie osłoną dla korzeni przez mrozem.

Suchodrzew chiński, autor: Lazaregagnidze, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Gatunek nie do końca mrozoodporny. Na czas zimowy, a zwłaszcza młode osobniki wymagają okrycia. Aby zapobiec zamarznięciu pędów, osłaniamy krzew matami, lub agrowłókniną. Roślina posiada duże możliwości regeneracyjne. Suchodrzew dobrze znosi krótkotrwałe susze, jeżeli jednak okres bezdeszczowy się przedłuża, to należy niezwłocznie roślinę nawodnić, zwłaszcza gdy rośnie w pełnym słońcu.

Do najpopularniejszych odmian suchodrzewu chińskiego należą:

  • ‘Moss Green’– odmiana niska, szeroka o żywo zielonych liściach, dorasta do około 0,5 metra wysokości
  • ‘Variegata’– odmiana o zielonych liściach z kremowo-białą obwódką, dorasta do około 1,5 metra wysokości

Fot. główna: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału