Zimą większość gatunków roślin przechodzi przez okres spoczynkowy, w wyniku którego zostają zahamowane procesy życiowe - wzrost, oddychanie i pobieranie związków pokarmowych. W tym czasie kwiaty trzeba otoczyć nieco inną opieką niż zazwyczaj. Storczyki w tym przypadku nie należą do wyjątków, choć te kapryśne kwiaty lubią niekiedy działać wbrew ogólnie przyjętym normom i tymczasowo wstrzymać wzrost na przykład latem. Niektóre gatunki na szczęście nie podlegają tej zasadzie.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Storczyki: Pielęgnacja po przekwitnięciu. Nie każdy okaz będzie podatny na twoje działania
Według ogólnie przyjętej zasady okres spoczynkowy storczyka następuje na kilka dni po kwitnieniu, kiedy opadną ostatnie kwiaty. Niemniej jednak nie wszystkie gatunki podlegają tej zasadzie. Należą do nich:
Falenopsisy (Falenopsis)
Cymbidium (Cymbidium)
Sabotki (Paphiopedilum)
Psychopsis (Psychopsis)
Epidendrum radicans (Oncidium)
Jedyną zmianą, jaką można zauważyć w ich cyklu życiowym, jest tymczasowy wolniejszy przyrost pędów. Tak czy inaczej, nie wymagają one specjalnego traktowania w poszczególnych okresach w ciągu roku. Oznacza to, iż kiedy zauważymy u nich zimą jakiekolwiek sygnały wskazujące na osłabienie kondycji kwiatu, bez zawahania możemy zastosować trik, który wykorzystują ogrodnicy w Szwecji.
Jak uratować storczyka? Zastosuj ten prosty trik ogrodniczy
Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów, na które można się natknąć w wielu domach. Stanowią piękną ozdobę wnętrza, dlatego nic dziwnego, iż każdy gospodarz chce, aby zawsze zdrowo i prawidłowo się rozwijały. W tym celu warto raz na jakiś czas zastosować prosty trik, który wykorzystują ogrodnicy w Szwecji. Ich sekret to wyciągnięcie kwiatu z doniczki, oczyszczenie systemy korzennego - w tym celu można użyć szczoteczki z delikatnym włosiem - a następnie umieszczenie go w szklanym wazonie uzupełnionym do połowy wodą. Na tym zabieg jednak się nie kończy. Aby orchidea mogła na nowo odżyć, trzeba ustawić ją w dobrze oświetlonym miejscu. Dodatkowo istotne jest regularne wymienianie wody, w trakcie tej kilkudniowej kuracji. Roślinne spa przerywamy wtedy, kiedy zauważymy pierwsze efekty. Pobudzony storczyk wysadzamy następnie do nowego podłoża złożonego z keramzytu oraz kory.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.