Stonka ziemniaczana nie znosi tego zapachu. Spryskaj nim uprawy, a problem zniknie jak ręką odjął

1 tydzień temu
Wiele osób myśli, iż stonka ziemniaczana atakuje tylko ziemniaki. Nie jest to prawdą. Żywi się także liśćmi innych roślin, między innymi pomidorów. Sieje na nich prawdziwe spustoszenie, dlatego trzeba się jej jak najszybciej pozbyć. Pomoże nam w tym prosty, domowy oprysk.
Stonka ziemniaczana to chrząszcz z rodziny stonkowatych o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jej ciało ma żółto-kremowy kolor i jest gęsto pokryte ciemnymi plamami oraz 10 czarnymi paskami. Posiada też masywne czułki średniej długości i trzy pary odnóży. Żeruje na różnego rodzaju roślinach, głównie na ziemniakach, ale też na paprykach, cukiniach i pomidorach. Niestety w ten sposób bardzo niszczy uprawy, które po ataku trudno uratować. Warto zatem podjąć walkę, gdy tylko zobaczymy pierwsze oznaki obecności stonki w naszym ogrodzie.


REKLAMA


Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?


Kiedy stonka składa jaja? Po tym poznasz, iż owady zaatakowały twój ogród
Wygląd stonki ziemniaczanej jest bardzo charakterystyczny, dlatego łatwo ją rozpoznać. jeżeli jednak nie zobaczymy owadów bezpośrednio na uprawach, o ich obecności może świadczyć kilka objawów. Chrząszcz ten żeruje na roślinach psiankowatych i żywi się głównie młodymi, delikatnymi pędami. Powinny nas zatem zaalarmować duże dziury w liściach i osłabione, marniejące uprawy. Warto też sprawdzić, czy na spodach liści nie ma żółto-pomarańczowych jaj, które stonka składa od czerwca do połowy sierpnia. Same larwy mają zwykle pomarańczowy kolor i posiadają na bokach ciemne plamki.
Zobacz też: Turkuć podjadek "udławi się" tym zapachem. Jedna rzecz, a działa jak terminator na szkodniki


Jakie są domowe sposoby na stonkę ziemniaczaną? Przygotuj ten prosty oprysk
W sklepach można znaleźć sporo preparatów na zwalczanie stonki ziemniaczanej, jednak zwykle są one bardzo chemiczne. Używanie ich w nieumiejętny sposób może negatywnie odbić się na naszych uprawach, dlatego lepiej wypróbować najpierw proste, domowe sposoby. Doskonale sprawdzi się na przykład oprysk z czarnego bzu. Choć dla człowieka roślina ta wydziela słodki, przyjemny zapach, to jednak wiele owadów nie może go znieść. Odstrasza nie tylko stonkę ziemniaczaną, ale też komary i mszyce, więc warto mieć ten preparat pod ręką w letnim sezonie. Jak go przygotować?


Najpierw należy zebrać około 30 kwiatostanów czarnego bzu.
Rośliny wkładamy do wiara i zalewamy je 6 litrami wody.
Całość odstawiamy w ciemne, suche miejsce na około dobę.
Następnego dnia przecedzamy mieszankę, a powstały płyn przelewamy do butelki z atomizerem.
Gotowym roztworem spryskujemy zaatakowane uprawy. Zabieg można powtarzać co kilka dni.
Warto wiedzieć, iż choć oprysk z czarnego bzu odstrasza wiele owadów, to na rośliny działa neutralnie. Nie zaszkodzi też zapylaczom. ponieważ nie zawiera chemicznych substancji.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału