Spryskaj tym wszystkie bukszpany w ogrodzie. Zapobiegniesz inwazji szkodnika

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /Wikimedia


Dla wielu ogrodników nie ma gorszego szkodnika niż ćma bukszpanowa. Ten owad atakuje głównie różne gatunki bukszpanów i potrafi doprowadzić do ich całkowitego wyniszczenia. Właśnie dlatego warto zapobiegać jego inwazji. Oprysk konkretnym produktem zadziała na rośliny niczym tarcza ochronna.

Chcesz, żeby w tym sezonie ani jeden bukszpan nie został zaatakowany przez groźną ćmę bukszpanową? W takim razie spryskaj rośliny proszkiem bakteryjnym Bacillus thuringiensis. Dzięki niemu będziesz spać spokojnie - szkodnik nie ruszy twoich krzewów. Sprawdź najważniejsze informacje o zwalczaniu tego owada.

Ćma bukszpanowa - co to za szkodnik?

Ćma bukszpanowa najczęściej atakuje bukszpany. Może też żerować na trzmielinie, ostrokrzewie czy laurowiśni. Niebezpieczne larwy mierzą do 4 cm i mają zielone ciało z podłużnymi, czarnymi paskami. Najczęściej można spotkać je w środku krzewów, gdzie obgryzają liście. Przy ich obecności obserwujemy też wełniastą powłokę.

Objawem żerowania tego szkodnika jest stopniowe ogołacanie roślin z liści. W efekcie dochodzi co całkowitego obumierania krzewów. Czasem mogą również usychać pojedyncze pędy, a przy dużej inwazji następuje utrata szpalerów bukszpanów.

Dorosła ćma bukszpanowa to motyl o białych skrzydłach z brązową obwódką. Może też mieć jasnobrązowy kolor z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą. Samice składają jaja na spodniej stronie liści w środku krzewów.

Ten owad żeruje od kwietnia choćby do października. Właśnie dlatego najlepiej zabezpieczyć rośliny przed jego inwazją.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się ślimaków i mszyc z ogrodu? Zrób oprysk z papryki

Jak zapobiegać i zwalczać ćmę bukszpanową?

Możemy zapobiec inwazji ćmy bukszpanowej dzięki opryskowi z proszku bakteryjnego Bacillus thuringiensis. Ten preparat okazuje się pomocny również przy zwalczaniu tych szkodników.

Bacillus thuringiensis jest bakterią glebową, produkującą toksyny działające na larwy wielu owadów, w tym ćmy bukszpanowej. Po jej spożyciu układ trawienny szkodników zostaje uszkodzony, co prowadzi do ich śmierci.

Jak zrobić oprysk przeciw ćmie bukszpanowej? Wystarczy, iż rozpuścimy wspomniany proszek z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta i spryskamy nim wszystkie krzewy. jeżeli larwy zaatakowały rośliny, to zaczną obumierać już w ciągu 24 godzin.

Kiedy i jak często opryskiwać krzewy?

Pierwszy oprysk krzewów najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, czyli w kwietniu, kiedy rozpoczyna się żer szkodnika. Kolejne aplikacje warto powtarzać w trakcie sezonu, ponieważ ten owad rozwija kilka pokoleń w ciągu roku.

Żeby zapobiec inwazji, stosujemy oprysk z Bacillus thuringiensis raz w miesiącu od kwietnia do października. jeżeli ćma bukszpanowa pojawiła się na roślinach, to przeprowadzamy ten zabieg co 7-10 dni.

Oprysk najlepiej wykonywać wieczorem lub rano, gdy temperatury są niższe i nie ma intensywnego słońca. Dzięki temu preparat działa skuteczniej, a rośliny nie są narażone na poparzenia słoneczne.

Zobacz też:

Widzisz to na łodygach roślin? Sprawdź, jak działać, by je uratować

Chcesz gwałtownie zazielenić ogród? Posadź tę roślinę, a kolorowe kwiaty dostaniesz w gratisie

Te kwiaty to symbol wiosny. Sprawdź, jak je podlewać, by długo kwitły

Idź do oryginalnego materiału