Spotkanie w sprawie dzikiej zwierzyny w Gminie Zabierzów

zabierzow.org.pl 2 miesięcy temu

W dniu 4 lutego 2025 r. w Urzędzie Gminy Zabierzów odbyło się kolejne spotkanie poświęcone problemom związanym z dziką zwierzyną oraz zagrożeniom, jakie stwarzają dziki na terenach zamieszkałych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz gminy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, a także Pan Łukasz Styrylski z ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Tomaszowicach. Obecni byli również funkcjonariusze Komisariatu Policji w Zabierzowie oraz myśliwi z Kół Łowieckich działających na terenie gminy.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia kwestii prawnych związanych z dziką zwierzyną. Uczestnicy podkreślili, iż wzrastająca populacja dzików w obszarach zamieszkałych wymaga pilnych działań interwencyjnych. W związku z tym Wójt Gminy Zabierzów Dorota Kęsek zwróciła uwagę na potrzebę zmiany przepisów prawa na szczeblu państwowym, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców na terenach zurbanizowanych. Wójt Gminy Zabierzów planuje podjąć kroki legislacyjne, które pomogą w rozwiązaniu zawiłego problemu rosnącej liczby dzików.

Kolejnym ważnym punktem dyskusji było omówienie zasad wypłacania odszkodowań za szkody łowieckie. W tym miejscu należy wskazać, iż zgodnie z art. 46 ust. 3 Ustawy Prawo łowieckie wniosek o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych wyrządzonych na terenach obwodów łowieckich przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, właściciel albo właściciel gruntów rolnych składa do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego tj. Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Adres: 30-427 Kraków, ul. Żywiecka 12. W przypadku szkody na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich za szkody łowieckie odpowiada Skarb Państwa - Urząd Marszałkowski adekwatny ze względu na miejsce wystąpienia szkody tj.: Departament Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Ważnym elementem spotkania były również plany dotyczące edukacji mieszkańców na temat dzikiej zwierzyny. Uczestnicy ustalili, iż będą organizowane kampanie informacyjne w szkołach oraz podczas lokalnych wydarzeń. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości mieszkańców oraz poprawa bezpieczeństwa w kontekście problemów związanych z dzikimi zwierzętami.

Spotkanie zakończyło się konstruktywną dyskusją na temat dalszych kroków, jakie powinny zostać podjęte w celu rozwiązania problemu dzikiej zwierzyny w Gminie Zabierzów, oraz podkreśleniem znaczenia współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami. W tym miejscu należy podkreślić, iż Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego widząc szeroką skalę problemu rozpoczął już działania na szczeblu państwowym zmierzające do wprowadzenia nowelizacji oraz zmian w ustawach dotyczących dzikiej zwierzyny.


Idź do oryginalnego materiału