W aktualnym śledztwie w sprawie systemu szpiegowskiego Pegasus, komisja śledcza Sejmu ds. Pegasusa postanowiła zaplanować przesłuchanie byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) Piotra Pogonowskiego. Przesłuchanie ma miejsce w poniedziałek o godzinie 10:00. Pogonowski nie stawił się trzykrotnie na posiedzenie komisji śledczej, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające prace komisji za niekonstytucyjne.
Użycie środków przymusu
W tej sytuacji, komisja śledcza podjęła decyzję o zastosowaniu środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z tym wnioskiem. W związku z tym, policja otrzymała postanowienie sądu, aby doprowadzić Pogonowskiego na komisję śledczą.
Ważny świadek w sprawie Pegasusa
Pogonowski, jako były szef ABW, jest ważnym świadkiem w sprawie Pegasusa, ponieważ odpowiadał za Agencję w momencie, gdy kupowany był system Pegasus. Przedstawicielka komisji, Magdalena Sroka, powiedziała, iż ABW również korzystała z tego szpiegowskiego oprogramowania.
Kolejny świadek to były zastępca szefa CBA
W poniedziałek o godzinie 14:00 zaplanowano również przesłuchanie byłego zastępcy szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) Daniela Karpety. Przesłuchanie ma być później kontynuowane na posiedzeniu zamkniętym o godzinie 15:30. Komisja będzie pytać świadka o kwestie dotyczące samych ustaleń co do zakupu systemu Pegasus, ale także tego, w jaki sposób był on wykorzystywany i wobec jakich osób.
Prawo i obowiązek stawienia się przed komisją
W związku z tym, iż Pogonowski próbował zasłaniać się postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, Sroka przypomniała, iż każda wezwana przed komisję osoba ma obowiązek stawić się i udzielić odpowiedzi na pytania. „To, czy jest to pan Pogonowski, czy jakakolwiek inna osoba, jest bez różnicy” – podkreśliła szefowa komisji.
System Pegasus i jego możliwości
System Pegasus, stworzony przez izraelską firmę NSO Group, jest szpiegowskim oprogramowaniem, które pozwala na podsłuchiwanie rozmów z zainfekowanego telefona, a także uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo, a także kamer i mikrofonów.
Dotychczasowe przesłuchania
Dotychczas komisja śledcza przesłuchała m.in. byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka, a także innych pracowników resortu sprawiedliwości. Przed komisją zeznawali również podsłuchiwani Pegasusem, tacy jak prokurator Ewa Wrzosek, były prezydent Sopotu Jacek Karnowski, europoseł KO Krzysztof Brejza.
Ciekawe dane liczbowe
Warto zauważyć, iż system Pegasus został kupiony przez polskie władze w 2017 roku za kwotę 33 milionów złotych. W 2020 roku, izraelska firma NSO Group poinformowała, iż system Pegasus został użyty przez polskie służby w celu walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.
Źródło: PAP