Jabłka leżące w sadzie zwykle wyrzuca się na kompost. Te ładniejsze owoce wykorzystujemy do zrobienia szarlotki albo przetworów. Tym razem przedstawiamy zupełnie inne zastosowanie obitych jabłek. Możesz z nich zrobić naturalną odżywkę do skrzydłokwiatu. Po kilku tygodniach wystrzeli kwiatami.
Uprawa skrzydłokwiatu jesienią - najważniejsze zasady pielęgnacyjne
Skrzydłokwiat może wypuścić kwiaty jesienią, a choćby zimą, jednak tylko przy odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszej kolejności zadbajmy o jego stanowisko. Postawmy roślinę w jasnym miejscu z rozproszonymi promieniami słonecznymi. Najlepiej, jeżeli będzie to np. okno od wschodniej strony.
Kolejnym, ważnym aspektem w uprawie skrzydłokwiatu jest podłoże. Powinno być lekkie, przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze. Polecamy też dodanie do doniczki warstwy drenażu w postaci małych kamyków lub keramzytu.
Poza tym okaz należy podlewać regularnie, aby ziemia była stale wilgotna, jednak nie przelana, ponieważ wówczas jego korzenie zaczną gnić.
Jesienią, w trakcie sezonu grzewczego, polecamy zraszanie rośliny miękką, przegotowaną wodą albo deszczówką. Sprawimy, iż jej liście będą błyszczące.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Grudnik zakwitnie nie tylko zimą. Sekret tkwi w nawożeniu
Jak działa na skrzydłokwiat nawóz z obitych jabłek?
Do zrobienia nawozu z obitych jabłek wykorzystujemy ich miąższ, który zawiera potas oraz fosfor. Ten pierwszy składnik reguluje gospodarkę wodną rośliny, a także dostarczanie do niej składników odżywczych. Z kolei ten drugi minerał poprawia strukturę gleby, sprzyjając wzrostowi korzeni. Przyczynia się także do wytwarzania pąków kwiatowych.
Dodatkowo nawóz z obitych jabłek lekko zakwasza glebę. Przypomnijmy, iż pH podłoża skrzydłokwiatu powinno wynosić 5-6.
Pierwsze efekty stosowania tej naturalnej odżywki zauważymy po 4-6 tygodniach. Na początku okaz zacznie intensywnie rosnąć, a potem wypuści kwiaty. Można nawozić nim również sansewierię.
Przepis na nawóz z obitych jabłek dla skrzydłokwiatu
Żeby zrobić naturalny nawóz dla skrzydłokwiatu, na początek należy zebrać kilka jabłek, które leżą pod drzewem. Mogą być choćby lekko nadgniłe.
W kolejnym kroku obieramy owoce i wyjmujemy z nich gniazda nasienne. Miąższ z jabłek ścieramy na tarce lub rozgniatamy widelcem.
Następnie wkładamy miąższ do słoika i zalewamy go 1 l wody. Całość odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy płyn i podlewamy nim skrzydłokwiat.
Tak przygotowanym nawozem zasilamy rośliny co 2 tygodnie. Pamiętajmy jednak, aby używać tylko świeżą odżywkę. Po 3 dniach jabłka zaczynają fermentować.
Zobacz też:
Jesienią nie zapomnij o piwoniach. Ten zabieg sprawi, iż będą się uginać od kwiatów
Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach
Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, iż zadbasz o to