Ośrodek Wawelska wraca na mapę Warszawy jako teren parkowy z rozbudowaną infrastrukturą sportową. Niebawem miasto odda do dyspozycji mieszkańców stadion treningowy, boisko do rugby i tereny zielone połączone z Polem Mokotowskim.
Miasto odzyskało kompleks przy ul. Wawelskiej 5 w 2021 r., po 13 latach sądowej batalii. Przez długi czas był praktycznie niedostępny dla mieszkańców, jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu. Już tej wiosny warszawiacy znów będą mogli korzystać z 13 hektarów terenu w samym sercu miasta, przygotowanego do rekreacji na świeżym powietrzu. Dawna Skra będzie otwarta, funkcjonalna i przyjazna dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć lub zwyczajnie spędzić czas na łonie natury.
Podczas pierwszego etapu modernizacji Ośrodka Wawelska powstał profesjonalny stadion lekkoatletyczny z bieżnią okrężną i prostą. Są na nim strefy do skoków w dal, wzwyż, o tyczce i trójskoku oraz rzutów oszczepem, młotem, dyskiem i pchnięcia kulą. Przygotowano także boisko do rugby z naturalną nawierzchnią i trybunami. Na terenie kompleksu są ścieżki biegowe, urządzenia do treningu z płotkami i slalomów, siłownia plenerowa, drążki kalisteniczne.
– Zmodernizowany kompleks przy ulicy Wawelskiej tworzy wraz z Polem Mokotowskim wyjątkową przestrzeń do codziennego ruchu i relaksu na świeżym powietrzu – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Przy stadionie wybudowano nowoczesne zaplecze sportowe. W nowym budynku znalazły się szatnie, prysznice, sanitariaty, pomieszczenia dla trenerów i sędziów. Są tu także trybuny oraz ogólnodostępna toaleta. Wszystko dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ośrodek Wawelska jest zarządzany przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Przy ul. Wawelskiej nie zabraknie miejsca do odpoczynku. Zbudowano alejki pokryte nawierzchnią mineralną, ogrody deszczowe, zbiornik wodny, fontannę. Ustawiono leżaki, stoły do tenisa stołowego i gry w szachy. Inwestycję zrealizowano z troską o zieleń. W znacznym stopniu zachowano istniejący drzewostan, ale są i nowe rożliny. Dosadzono drzewa, głównie klony, jarzębiny, brzozy, lipy, buki, kasztanowce i ambrowce. Nie zabrakło tysięcy krzewów i bylin. Zastosowano szereg rozwiązań, które chronią drzewa. Wykorzystano ekrany korzeniowe, używając do tego także istniejących murków, oraz palisady wokół drzew. Zadbano o odpowiednią geometrię alejek. Istniejące drzewa wpasowano w projekt zagospodarowania terenu.