Przedstawiamy schron pełniący niegdyś funkcję Stanowiska Dowodzenia Komendy Dzielnicowej w jednym z miast w rejonie obecnego województwa śląskiego. Obiekt umocniony został zbudowany pod domkiem maskującym w jednym z miast aglomeracji śląskiej.
W tym przypadku pomiędzy parterem domku, a schronem mamy jeszcze piwnicę więc jest to nietypowa konstrukcja. Z drugiej strony biorąc pod uwagę przykłady innych obiektów opartych na tym projekcie można wykazać w każdym często znaczące równice konstrukcyjne.
Tego typu obiekty dla SD powstały na bazie dokumentacji typowej zleconej do wykonania w połowie lat 50.XX wieku przez Komendę TOPL Województwa Katowickiego (wówczas Stalinogrodzkiego) dla Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Katowicach (Stalinogrodzie), stąd też nadano jej nazwę jako “dokumentacja typowa Stalinogrodzka”, nawiasem mówiąc była to pierwsza zatwierdzona dokumentacja typowa dla TOPL. Sam schron wykonano według Instrukcji Nr 01 jako II kategorii (po 1959 roku przekwalifikowano do IV kategorii). Najwięcej obiektów według tego projektu powstało na Śląsku, dwa w Krakowie oraz jeszcze około trzech w różnych częściach kraju.
LuftschutzPoniżej prezentujemy rzut schronu według dokumentacji stalinogrodzkiej.
Schron ten udało nam się odwiedzić wraz z Do Schronu dzięki uprzejmości nowej właścicielki posesji. Tym samym bardzo dziękujemy za umożliwienie wejścia i zbadania obiektu, który od lat budził zainteresowanie co do stanu obiektu. Jak pokazują zdjęcia stan techniczny nie jest najlepszy. Przez wiele lat schron był zalany wodą która z dużym prawdopodobieństwem dostawała się do wnętrza przez studnie.
Już w niedługim czasie zapraszamy na kolejną galerie zdjęć z analogicznego obiektu który w przeciwieństwie do tego będzie w znacznie lepszym stanie technicznym.
Autor: Wojciech Tonder
Zdjęcia: Wojciech Tonder