Rzepa brokułowa vel Rapini to jedno z ukochanych warzyw Włochów, u których nosi ona nazwę Cime di rapa (łac. Brassica rapa subs. ruvo lub Brassica ruvo), jest warzywem typowo jesiennym, należącym do rodziny warzyw kapustowatych. Jest to prawdopodobnie owoc mieszania kilku gatunków rzepy, będąca ich kultywarem. Rzepę brokułową uprawia się przede wszystkim na południu Włoch, ale wraz z migrantami trafiła również do USA i Australii. W Polsce od jakiegoś czasu pojawia się w sprzedaży.
Jak wygląda rzepa brokułowa
Rzepa brokułowa wyglądem nieco tylko przypomina brokuł, tylko taki jakby nie do końca rozwinięty, natomiast rzepy nie przypomina wcale, choć jest z nią mocno spokrewniona. W zależności od odmiany może dorastać do wysokości około 40 cm. Ma zielone, postrzępione liście tworzące swobodnie rosnące kępki, z niewielkimi kwiatostanami wewnątrz i to właśnie one przypominają swym wyglądem brokuły. Są natomiast o wiele od nich drobniejsze, barwy żółtej. W kuchni wykorzystuje się je natomiast zanim zakwitną. Ale nie tylko kwiaty są jadalne, potrawy można przyrządzać również z liści i pędów.
Rapini ma bardzo ciekawy, gorzko-orzechowym smak, przypominający nieco smak migdałów.
Uprawa rzepy brokułowej
Rzepa brokułowa – Rapini, autor: Roberto sernicola, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Rzepa brokułowa jest rośliną śródziemnomorską, ale i u nas można ją uprawiać z powodzeniem. Choć wciąż jeszcze mało znana, to warto spróbować, bo jest to warzywo bardzo wartościowe. A uprawa rapini jest prosta i wbrew pozorom można ją uprawiać w gruncie, nie ma konieczności posiadania szklarni. Trzeba tylko zapewnić roślinie żyzną ziemię, najlepiej próchniczą i przepuszczalną, a to tego dobrze nasłonecznione stanowisko.
Nasiona wysiewa się w marcu wprost do gruntu na głębokości ok. 0,5 cm. Dołki robi się co 15 cm i do każdego wrzuca kilka nasion. Rapini jest gotowa do zbiorów po ok. 50-55 dniach. Najpierw wycina się środkowe pędy, a boczne pozostawia, by dalej rosły. Tym sposobem zbiera się plony przez kilka miesięcy.
Właściwości rzodkwi brokułowej
Rzodkiew brokułowa to prawdziwe bogactwo składników pokarmowych, zawiera bowiem białko, błonnik, beta karoten, luteinę, węglowodany oraz lipidy i polifenole. Jest przy tym warzywem niskokalorycznym, ma bowiem w 100 gramach tylko 22 kcal. Do tego sporą dawkę witamin C, z grupy B: Tiamina (B 1), Ryboflawina (B 2), Niacyna (B 3), Kwas pantotenowy (B 5), Witamina B6, Kwas foliowy (B 9), A oraz K a także minerały: żelazo, wapń, fosfor, siarka, sod, mangan. potas, selen, miedź, magnez.
Rapini zawierają również antyoksydanty, m.in. karotenoidy, a to oznacza, iż ich spożywanie chroni przed stanami zapalnymi oraz chorobami nowotworowymi i kardiologicznymi.
Zastosowanie rzodkwi brokułowej w kuchni
Rzepę brokułową najlepiej jest spożywać świeżą, a jeżeli musimy ją przechowywać, to do tygodnia w pojemniku schowanym w lodówce. Z rapini robi się przeważnie sałatki i przystawki, lekko obgotowując lub podsmażając najpierw różyczki.
Proste, a niezwykle smaczne danie to podsmażenie rapini na oliwie z dodatkiem czosnku i odrobiny chili z dodatkiem różnych serów. Można ją również przyrządzać jak szpinak, z czosnkiem i śmietaną a także dodawać do jajecznicy. Włosi dodają również rzepę brokułową do risotto.
Rzepa brokułowa – Rapini, autor: Angelo Signore, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Rzepa brokułowa będzie również doskonała jako dodatek do polskiej zupy jarzynowej czy też do potraw azjatyckich. Pamiętać jednak należy by poddawać warzywo obróbce cieplnej jak najkrócej. Wówczas nie straci ona wiele ze swych wartości.
Fot. główna: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us, commons.wikimedia.org