Rzekomy pomór drobiu w Tworkowej – wytyczne Powiatowego Lekarza Weterynarii

informatorbrzeski.pl 2 dni temu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje o stwierdzeniu w dniu 17 grudnia 2024 r. na terenie powiatu brzeskiego ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) w gospodarstwie przyzagrodowym niekomercyjnym utrzymującym drób (kury) w Tworkowej (Gmina Czchów). Jest to pierwsze ognisko ND w 2024 r. na terenie powiatu brzeskiego i woj. małopolskiego.

Przypomnijmy, iż przed 2023 rokiem choroba ta nie była obecna w Polsce od 50 lat. Obecność choroby to ogromne wyzwanie dla sektora drobiarskiego, który oprócz niej walczy również z grypą ptaków, niestabilnością rynkową, itd.

Co dzieje się w gospodarstwie po potwierdzeniu rzekomego pomoru drobiu?
Po potwierdzeniu ogniska choroby Inspekcja Weterynaryjna podejmuje natychmiastowe działania. Zakażone ptaki są zabijane w sposób kontrolowany, a ich zwłoki trafiają do utylizacji. Gospodarstwa przechodzą pełną dezynfekcję, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej. Wokół ognisk wyznacza się strefy ochronne – 3-kilometrowy obszar zapowietrzony i 10-kilometrowy obszar zagrożony. W takich strefach obowiązują surowe zakazy przemieszczania ptaków oraz produktów drobiarskich.

Wytyczne Powiatowego Lekarza Weterynarii

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku dnia 23 grudnia 2024 r. wydał rozporządzenie nr 1/2024 w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatu brzeskiego oraz szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) na obszarze powiatu brzeskiego oraz zapobiegania rzekomemu pomorowi drobiu na terenie powiatu brzeskiego.

Teren powiatu brzeskiego został objęty strefą – obszarem, na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej – rzekomego pomoru drobiu. Wyżej wymienione rozporządzenie informuje o zasadach bioasekuracji, nakazach i zakazach w gospodarstwach utrzymujących ptaki na terenie powiatu brzeskiego – obszar na którym występuje zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej – rzekomego pomoru drobiu.

NAKAZY
1. Wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa biologicznego polegających na niezwłocznym przeprowadzeniu dodatkowej dezynfekcji zakładów, w których utrzymywane są ptaki. Dezynfekcja ma dotyczyć w szczególności dróg wewnętrznych na terenie miejsc utrzymywania ptaków, sprzętu, urządzeń oraz przedmiotów używanych przy utrzymywaniu ptaków.
2. Niezwłoczne zabezpieczenie nawozów naturalnych gromadzonych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich poprzez ich nakrycie folią zabezpieczającą przed dostępem dzikiego ptactwa.
3. Podmioty utrzymujące ptaki mają na użytkach rolnych przeprowadzić – tam gdzie jest to możliwe, wapnowania gleby przy użyciu nawozowego tlenku wapnia w ilości zgodnej z ogólnie przyjętymi zasadami agrotechniki i dobrej praktyki rolniczej.
4. W przypadku rozrzucenia przez posiadaczy utrzymujących ptaki na użytki rolne nawozów naturalnych nakazuje równoczesne z rozrzuceniem zabezpieczenie ich poprzez wykonanie orki głębokiej przykrywającej całość rozrzucanego nawozu naturalnego.
5. Utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu.
6. Niezwłoczne informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brzesku o zwiększonej zachorowalności lub znacznym obniżeniu produkcyjności ptaków utrzymywanych.
7. Zastosowanie odpowiednich środków dezynfekujących przy wejściach i wyjściach z miejsc utrzymywania ptaków.
8. Zastosowanie odpowiednich środków bioasekuracji w odniesieniu do wszystkich osób mających styczność z ptakami utrzymywanymi bądź wszystkich osób wchodzących do zakładu lub opuszczających go, a także w odniesieniu do środków transportu, aby zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się rzekomego pomoru drobiu poprzez:
a. wykorzystywanie do przemieszczania ptaków oraz produktów z tych ptaków przez obszar, środków transportu skonstruowanych i utrzymywanych w sposób zapobiegający wszelkim przeciekom lub ucieczkom zwierząt, produktów lub wszelkich elementów stanowiących zagrożenie dla zdrowia zwierząt,
b. niezwłoczne oczyszczenie i odkażenie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do zakładów lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem rzekomego pomoru drobiu,
c. stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do zakładów lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się rzekomego pomoru drobiu,
d. przechowywanie paszy i ściółki dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami, a także ich odchodami.
9. Prowadzenie ewidencji:
a. wszystkich osób odwiedzających miejsca utrzymywania ptaków i aktualizowanie jej oraz udostępnianie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Brzesku na jego wniosek.
10. Niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków poprzez unieszkodliwienie całych ciał lub części martwych lub uśmierconych ptaków zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.U.UE.L.2017.95.1).

ZAKAZY
1. Przemieszczania z zakładów i do zakładów ptaków bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brzesku.
2. Organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków.
3. Wywożenia lub zrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Brzesku.
4. Wprowadzania do gospodarstw drobiu należącego do gatunków kura oraz indyk niezaszczepionych przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku informuje, iż w zaplanowanych działaniach jest prowadzenie zintensyfikowanych akcji informacyjnych nt. rzekomego pomoru drobiu (wizytacje gospodarstw utrzymujących drób), oraz zawiązanie ścisłej współpracy z regionalnymi jednostkami administracyjnymi, tak aby zwiększyć zasięg dystrybucji informacyjnej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku zwraca się z prośbą o jak najszersze rozpropagowanie informacji w celu poszerzenia świadomości społecznej na temat zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób, oraz o obowiązujących nakazach i zakazach w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku
lek. wet. Bożena Urbaniec

Rozporządzenie PLW w Brzesku nr 1.2024 – rzekomy pomór drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku

Idź do oryginalnego materiału