Rybi Rynek po rewitalizacji. Wielka róża wiatrów czeka na dźwig i rzeźbę

3 dni temu

Po ponad dekadzie zapowiedzi, zakończyła się rewitalizacja Rybiego Rynku. Na centralnej części placu powstała róża wiatrów wykonana z kamiennej kostki. Obok ustawiono meble miejskie i zasadzono jedynie dwa drzewa. Na razie nie zrealizowano też zapowiadanych elementów nawiązujących do historii placu – m.in. rzeźby przedstawiającej kobiety handlującej rybami czy repliki dźwigu.

O rewitalizacji Rybiego Rynku mówiło się już za czasów prezydentury… Konstantego Dombrowicza. W 2010 roku powstała wizja jego rewitalizacji i projekty przebudowy okolicznych uliczek. Przez lata co jakiś czas pojawiały się zapowiedzi startu remontu, ale ten rozpoczął się dopiero rok temu – miasto dostało bowiem dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To pozwoliło nie tylko na rewitalizację Rybiego Rynku, ale i m.in. ulicy Grodzkiej czy Przy Zamczysku.

Jak informowaliśmy, po przebudowie plac przy brzegu Brdy nie będzie już parkingiem. Zwracaliśmy uwagę, iż wokół niego pojawią się drzewa, ale według projektu miało ich być niewiele. W czwartek, 19 grudnia ratusz pochwalił się zakończeniem inwestycji.



Rewitalizacja Rybiego Rynku to kolejny element naszego ambitnego pomysłu na elegancki, tętniący życiem Salon Miasta – twierdzi prezydent Rafał Bruski, wyliczając inne inwestycje na Starym Mieście, typu odbudowa Teatru Kameralnego.

Te projekty pomogły stać się nam najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w regionie. Utrzymanie tego wyniku wymaga pracy. Działamy dalej. Budujemy IV krąg opery, zrewitalizujemy kolejne odcinki bulwarów i Wyspę Św. Barbary. Przed nami również szereg prac na Wyspie Młyńskiej – zaznacza prezydent.

Przebudowa Rybiego Rynku. Wielka róża i małe drzewa

Zgodnie z założeniami, w miejscu dotychczasowego parkingu powstał plac z podświetlaną różą wiatrów. Wokół niego zasadzono jedynie dwa drzewa – platan i lipę; po stronie „nowych spichrzy” rosną dwa wieloletnie okazy. Dodatkowe dwa małe drzewa nasadzono przy cennej, ale wciąż będącej parkingiem nieruchomości po spalonych w lutym 1960 roku. – Powstały też rabaty o naturalistycznym charakterze – kompozycji złożonej z hortensji, traw ozdobnych, róż i bylin. Zamontowaliśmy też stylowe latarnie, a część nasadzeń została podświetlona – dodaje Urząd Miasta Bydgoszczy. Wokół róży ustawiono ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej oraz inne elementy małej architektury.

Jak inwestycje oceniają bydgoszczanie komentujący post o niej na fanpage Bydgoszcz.pl? – Kolejny udany bydgoski projekt – chwali Karol Słowiński z ByLOTu. – Pięknie! W końcu jakoś to wygląda. Dobrze, iż zlikwidowano w tym miejscu parking – zwłaszcza, iż niedaleko są dwa wielopoziomowe – podkreśla pan Michał. Rafael Prętki (prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu) dopytuje jednak, jaka będzie przyszłość odnowionego placu. – Lokalizacja daje dużo możliwości, np. wystawa zewnętrzna, jarmark, małe letnie wesołe miasteczko dla dzieci. To Miejsce musi ożyć, sam widok z lotu ptaka kilka da – skomentował. Nie brakuje też głosów, iż na placu jest zbyt mało zieleni. – Betonowy parking zastąpiliście betonową różą wiatru – krytykuje bydgoszczanin.

W ramach przebudowy ulic na Starym Mieście odnowiono też przyległą do Rybiego Rynku ulicę Grodzką. Tu zaszła dobra zmiana: wybudowano brakujący chodnik przy dawnym seminarium i zlikwidowano część betonozy, tworząc kilka rabat z nasadzeniami. Rewitalizacja objęła też ulice Przy Zamczysku (od Grodzkiej do placu Kościeleckich), Malczewskiego, Zaułek, Przyrzecze, Jana Kazimierza oraz Pod Blankami.

TYM MOŻE POCHWALIĆ SIĘ BYDGOSZCZ! ZOBACZ TOP 5 WYJĄTKOWYCH MIEJSC!

@metropoliabydgoska.pl Czy coś byście do tego dodali? ???????????? #bydgoszcz #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #jarmarknamoście #bydgoskijarmarkświąteczny #aptekapodlabedziem #travelistpl #bagietakreweta #foodtram #kawiarniawoda ♬ Get Lucky – Daniele Vitale

W ramach zadania wykonaliśmy także schody prowadzące z ul. Ku Młynom na nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wzdłuż Młynówki. Dodatkowo podświetliliśmy oraz wymieniliśmy nawierzchnię przy kamieniu z tablicą upamiętniającą bydgoskich Żydów (u zbiegu ul. Jana Kazimierza oraz Pod Blankami). Wykonawcą robót była firma Betpol. Koszt inwestycji to ok. 30,3 miliona złotych – informują urzędnicy.

Ratusz dodaje, iż po zakończeniu podstawowego zakresu robót Betpol wykona jeszcze przebudowę ulicy Karmelickiej (dojazd do powstającego IV kręgu Opery Nova, w którym powstanie parking na 228 aut, czyli znacznie więcej niż mieściło się na Rybim Rynku i Grodzkiej), remont ul. Podwale oraz nabrzeża przy zrewitalizowanym Rybim Rynku. Ten przez cały czas czeka na postulowane przez radę estetyki elementy przypominające o historii tego miejsca i podkreśleniu związków z Brdą – repliki żurawia i rzeźby przedstawiającej kobiety sprzedającej ryby. Dodajmy, iż w projekcie odnowienia placu nie zawarto jednak miejsca na podstawę żurawia.

Wraz z zakończeniem drogowej części inwestycji rozpoczęliśmy też prace nad wprowadzeniem dodatkowych elementów, które mają nawiązywać do historii tego miejsca. W pierwszej kolejności zależy nam na wykonaniu przy nabrzeżu repliki żurawia przypominającego o dawnym porcie. w tej chwili przy współpracy z Politechniką Bydgoską powstaje niezbędna dokumentacja projektowa – przekazuje UMB.

Idź do oryginalnego materiału