Rozpuść w wodzie i wlej do doniczki. Boże drzewko obsypie się nowymi liśćmi

5 godzin temu
Drzewko szczęścia to popularny wybór ze względu na przesądy, ale przede wszystkim stosunkowo małe wymagania i łatwą uprawę. By rósł zdrowo i gęsto wypuszczał nowe listki, warto zadbać nie tylko o pielęgnację, ale także nawóz do grubosza.
Grubosz jajowaty znany jest też jako drzewko szczęścia lub boże drzewko. Według wierzeń przyciąga nie tylko powodzenie, ale także pieniądze. To jeden z ulubionych sukulentów również ze względu na prostą uprawę i małe wymagania. Poza klasycznym gruboszem chętnie wybierane są odmiany Gollum o mięsistych zielonych dłuższych pędach, Minima sięgająca do 60 cm wysokości i Undulatifolia o charakterystycznych falowanych listkach. Niezależnie od tego, jaką odmianę i wielkość wybierzemy, warto pamiętać o ważnych zasadach dotyczących pielęgnacji.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim jak na drożdżach!


Gdzie powinno stać drzewko szczęścia? Sprawdź, jak dbać o grubosza
Choć grubosz jest mało wymagający, zdarza się, iż marnieje. Powodem mogą być proste błędy. Na co zwrócić uwagę?


Stanowisko. Grubosz preferuje miejsce słoneczne, jasne, najlepiej o świetle rozproszonym. Odmian o soczystozielonych liściach lepiej nie wystawiać bezpośrednio na promienie słoneczne, bo mogą pojawić się poparzenia i plamy. Najlepsze będą parapety skierowane na wschód, północny wschód, ewentualnie lekko osłonięte południowe. W miejscu zacienionym, gdy roślina ma za mało światła, pędy będą wyciągnięte, a liście rozstawione rzadko. Gdy to zauważysz, zmień parapet.
Podlewanie. Drzewko szczęścia to sukulent, co oznacza, iż nie wymaga tak częstego podlewania, jak inne rośliny w domu. Nie toleruje przelewania, liście zaczynają wtedy żółknąć, marszczyć się, opadać. Częstotliwość należy dostosować do warunków i temperatury w domu, zgodnie z zasadą: im cieplej, tym częściej. Nawadniaj, dopiero gdy podłoże całkowicie przeschnie, nie częściej niż raz na ok. 10 dni, ale to zależy od temperatury, wielkości doniczki i podłoża.
Podłoże. Powinno być przepuszczalne, piaszczyste, niezatrzymujące wody. Dobrze jest wybrać specjalne podłoże do kaktusów i sukulentów lub ziemię wymieszaną z perlitem, żwirem, pumeksem, keramzytem i gruboziarnistym piaskiem w proporcjach 20:80.


Wiosną i latem, gdy w dzień temperatury rosną, ale wieczorem nie spadają poniżej 10 stopni, możesz grubosza spokojnie wystawić na balkon, taras lub zewnętrzny parapet. W okresie jesienno-zimowym ogranicz podlewanie do absolutnego minimum i przenieś roślinę w miejsce chłodne.


grubosz jajowaty (zdj. ilustracyjne) fermate/istock


Jaki nawóz do grubosza? Podlewaj raz w miesiącu, a pięknie wyrośnie
najważniejsze w pielęgnacji grubosza jest też nawożenie. W okresie intensywnego wzrostu warto sięgnąć po odżywki przeznaczone dla sukulentów i kaktusów lub roślin zielonych. Podlewaj odżywką co 4 tygodnie. Możesz też sięgnąć po domowe mikstury, np. odżywkę z banana. Dobrym wyborem będzie też nawóz z soli emskiej (Epsom), który dostarczy magnezu i siarki, ułatwi też wchłanianie innych składników odżywczych z gleby i sprawi, iż drzewko szczęścia będzie lepiej rosło, a liście będą soczystozielone. Kluczowa jest tu ilość i umiar. Prawidłowe proporcje to jedna łyżeczka soli na 3 litry wody, przed zastosowaniem musi się całkowicie rozpuścić. W przypadku sukulentów lub roślin kwasolubnych sól emską stosuj ostrożnie. Podlewaj tak, by nie moczyć liści ani łodyg.


UWAGA! Nadmiar soli może zaszkodzić roślinom i to poważnie. Liście zaczną żółknąć i brązowieć, wzrost będzie zahamowany, a w najgorszym przypadku po prostu padnie. Nie stosuj jej częściej niż raz w miesiącu i nie zwiększaj ilości. Podlewaj takim nawozem wyłącznie w okresie wzrostu, gdy grubosz zacznie wypuszczać świeże pędy.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału