Róże przekwitły? Koniecznie wykonaj ten zabieg, by ponownie obsypały się pąkami

top.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Chcąc, by nasze róże pozostawały zdrowe i by mogły ponownie zakwitnąć, musimy o nie odpowiednio zadbać. Okazuje się, iż najważniejsze dla kondycji tych roślin, jest wykonanie pewnego zabiegu po przekwitnięciu. Sprawdź, na czym on polega oraz kiedy i w jaki sposób należy go przeprowadzać.

Róże wymagają naszej opieki, aby mogły cieszyć swoim urokiem i zapachem. Chcąc zadbać o wygląd krzewu, a także jego zdrowie, należy przeprowadzić pewien istotny zabieg. Wykonuje się go po przekwitnięciu róż i ma on wpływ na późniejszy stan rośliny.

Co należy zrobić, gdy róże przekwitną? To jest kluczowe

Po kwitnieniu róż musimy wykonać bardzo istotny zabieg, jakim jest przycinanie roślin. Ta czynność świetnie wpłynie na zdrowie i rozwój okazu. Sprawi także, iż róże zyskają więcej energii na to, by w przyszłości produkować nowe pędy.

Co więcej, cięcie po kwitnieniu pozwoli zadbać o walory estetyczne okazów, ponieważ uschnięte oraz brązowiejące kwiaty nie wyglądają zbyt ładnie. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasze rośliny będą prezentowały się świeżo, a także będziemy mogli kontrolować kształt oraz rozmiar krzewu. To także dobry sposób na zagęszczenie pokroju rośliny i pobudzenie jej do wypuszczania nowych pędów.

W dodatku przycinanie róż pozwala zadbać o kondycję zdrowotną rośliny, ponieważ zwiędnięte kwiatostany mogą być miejscem rozwoju chorób grzybowych, takich jak np. szara pleśń. Pozbycie się ich pozwoli ograniczyć ryzyko infekcji.

Kiedy przycinać róże po kwitnieniu? Ten termin będzie najlepszy

Róże należy przycinać maksymalnie do września, zanim nadejdzie jesień. Wynika to z tego, iż wykonanie zabiegu zbyt późno, może sprawić, iż powstałe rany nie zdążą się zagoić, zanim nadejdą przymrozki. Skutkować to będzie osłabieniem rośliny i rozwojem chorób.

Istotne jest również to, w jaką pogodę wykonujemy cięcie róż. Najlepiej robić to w pochmurny oraz suchy dzień. Idealnym momentem będzie poranek lub późne popołudnie. Unikajmy przycinania roślin w pełnym słońcu lub podczas wilgotnego dnia.

Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu

W jaki sposób przycinać róże po przekwitnięciu? Dzięki temu będą zdrowe i mocne

Zabieg ten należy wykonać prawidłowo, aby nie narazić naszej rośliny na uszkodzenia. Podstawą jest wybranie narzędzia, które będzie odpowiednio ostre oraz zdezynfekowane. Pomoże to zminimalizować ryzyko infekcji. Możemy użyć np. sekatora ogrodowego.

Pamiętajmy także, iż latem nie przycina się róż tak mocno jak wiosną. Jest to cięcie delikatne i selektywne, podczas którego usuwamy przekwitłe kwiaty i opcjonalnie pojedyncze pędy, które zakłócają formę krzewu.

Warto również wziąć pod uwagę, iż każda róża zareaguje inaczej na cięcie. W przypadku gdy po kilku tygodniach widzimy nowe, zdrowe przyrosty, to oznacza, iż zabieg ten przeprowadzono prawidłowo. W przypadku jednak gdy roślina słabnie i nie wypuszcza pędów, to powinniśmy zbadać czy nie przycięliśmy jej zbyt nisko lub, czy nie została zaatakowana przez choroby.

Zobacz też:

​Chcesz uciec przed wzrokiem wścibskich sąsiadów? To drzewo rośnie prawie metr w rok

Te kwiaty możesz wysiewać w lipcu. Ogród będzie kolorowy przez całą jesień

To idealna roślina dla zapominalskich. Bardziej wytrzymała niż kaktus

Idź do oryginalnego materiału