Róże okrywowe – uprawa, pielęgnacja, odmiany

1 rok temu
Zdjęcie: Róża okrywowa ''Jazz''


Róże okrywowe to grupa róż, które idealnie nadają się do sadzenia w miejscach mocno nasłonecznionych, na skarpach i w przedogródkach, ale również jako piękna, barwna plama na środku dużego trawnika. Sadzi się je także na terenach miejskich, róże te bowiem pięknie zadarniają przydrożne pasy zieleni oraz wielkie klomby.

Róże okrywowe – charakterystyka

Róże okrywowe to grupa róż niezwykle zróżnicowanych pod względem pokroju (wyprostowany, łukowaty, płożący), wysokości jaką osiągają oraz wielkości kwiatów. Niektóre odmiany róż okrywowych będą ścieliły się wręcz po ziemi, ale są i takie mocno ekspansywne, które osiągają znaczące rozmiary i niczym wysokie kopuły będą porastały i zasłaniały duże połacie ziemi.

Róże okrywowe ‘Larissa’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Ale też wiele cech je łączy, a mianowicie to, iż silnie się rozkrzewiają, bardzo długo, nieprzerwanie aż do zimy kwitną, mają gęste ulistnienie. Są bardzo odporne na warunki glebowe, pogodowe (wiele odmian wytrzymuje choćby trzaskające mrozy) i środowiskowe. Do tego odmiany te są długowieczne .Wszystko to sprawia, iż róże okrywowe wymagają naprawdę minimalnych nakładów pracy, uchodząc wręcz za róże bezobsługowe. Dlatego właśnie są tak popularne.

Co ważne dla osób nie posiadających ogrodów, to fakt, że jest sporo odmian róż okrywowych, które można uprawiać w donicach na tarasie lub balkonie.

Wciąż tworzone są nowe odmiany róż okrywowych, a właśnie te najmłodsze powstają z myślą o tym, by krzewy te były w zasadzie bezobsługowe. Nie wymagają choćby corocznego cięcia, co najwyżej są to cięcia sanitarne. Ich kwiaty są małe i średniej wielkości i tak wytrzymałe, iż choćby po deszczu wyglądają świeżo i zdrowo. Są odporne na mróz, a choćby jeżeli przemarzną, to przycięte przy ziemi gwałtownie odrastają.

Róże okrywowe ‘Dolomiti’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa róż okrywowych

Róże okrywowe można kupić w dwóch wersjach:

  • kopane z gruntu (z tzw. nagim korzeniem)
  • uprawiane w donicach

Jest jeszcze jeden podział:

  • róże szczepione na podkładkach
  • róże rosnące na własnych korzeniach

Które róże okrywowe są najprostsze w uprawie? Otóż te uprawiane w donicach na własnych korzeniach. Można je wówczas sadzić do gruntu przez cały okres wegetacyjny i do tego nie powstają odrosty korzeniowe z podkładki. jeżeli jednak decydujemy się na uprawę róż z nagim korzeniem trzeba pamiętać, iż sadzi się je tylko wczesną wiosną po przymrozkach albo jesienią, gdy zaczną padać deszcze.

Róże okrywowe ‘Bessy’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jeśli decydujemy się na róże szczepione, to ważne by miejsce szczepienia znalazło się ok. 5 cm pod powierzchnią ziemi. Pozwala to ochronić je przed przemarznięciem i przesuszeniem. Takie odmiany dobrze jest również przed zimą kopczykować.

Róże okrywowe nie mają szczególnych wymagań uprawowych, ale oczywiście najlepiej będą rosnąć i najpiękniej kwitnąć jeżeli zapewnimy im podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Najlepiej jest wybrać dla nich miejsce nasłonecznione. Jednak dobrze będą rosnąć w każdej przeciętnej ogrodowej ziemi, byleby nie była to glina z wciąż stojącą wodą, albo piasek.

W przypadku sadzenia wszystkich róż ważne jest by przed sadzeniem zamoczyć je przynajmniej na pół godziny w pojemniku z wodą. W tym czasie wykopujemy dołek, który powinien być sporo większy niż bryła korzeniowa. Można go wypełnić żyzną ziemią, czyli wymieszaną choćby z kompostem. Na dno można również wrzucić dobrze przekompostowany obornik, ale trzeba go przykryć warstwą ziemi, żeby nie popalił korzeni róży. Krzew dociska się do dna, nieco przysypuje ziemią a następnie unosi trochę do góry i znów troszkę w dół. I tak kilka razy. Ten sposób sadzenia róży sprawi, iż korzenie idealnie się ułożą, a przestrzenie między nimi dokładnie wypełni ziemia.

Jak i kiedy sadzić róże?
Róża – królowa kwiatów, prawdopodobnie pochodzi z Chin, gdzie w naturze występuje najwięcej jej…
Czytaj więcej...

Róże okrywowe ‘Cubana’, autor: Андрей Корзун (Kor!An), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Gdy róża jest już na swoim miejscu powierzchnię ziemi dobrze ugniatamy, wkoło usypujemy wałek z ziemi, żeby woda nie odpływała i obficie podlewamy. Następnie ściółkujemy podłoże grubą warstwą kory, zrębkami lub przesianym kompostem. Ściółkowanie podłoża zatrzyma w nim na dłużej wilgoć, zapobiegnie wyrastaniu chwastów, ochroni przed przemarznięciem korzenie i miejsce szczepienia (jeśli takie jest), a ściółka organiczna rozkładając się będzie roślinie dostarczać bezcennych składników pokarmowych.

Ściółkowanie trawą
Ściółkowanie trawą, tak samo jak ściółkowanie trocinami, to jedna z naturalnych metod ograniczania lub…
Czytaj więcej...

Pielęgnacja róż okrywowych

Jak już pisaliśmy powyżej, stwarzając różom okrywowym optymalne warunki, czyli sadząc w żyznej, przepuszczalnej ziemi i ściółkując jej powierzchnię na bogato materiałem organicznym możemy uznać, iż będzie to krzew bezobsługowy. Oczywiście młode okazy w trakcie upalnego lata dobrze jest obficie co jakiś czas podlać, bo ostatnio pojawiających się upałów może nie przetrwać choćby najbardziej wytrzymała roślina. Ale poza tym można taką różę puścić na żywioł.

Róże okrywowe ‘Sedana’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jeśli jednak róża okrywowa nie ma zapewnionych doskonałych warunków, trzeba ją wspomóc choćby nawożąc ją przynajmniej dwa razy w sezonie: wiosną i latem. Chyba, iż stosujemy nawozu mineralne długodziałające, to raz wiosną wystarczy. Poza tym może to być biohumus albo obornik granulowany. Tylko uwaga z azotem! Jego nadmiar sprawi, iż będzie więcej liści niż kwiatów, a do tego azot zablokuje wchłanianie innych pierwiastków.

Przycinanie róż okrywowych

Przycinanie róż okrywowych to zabieg pielęgnacyjny, który w zasadzie można sobie darować. Pomijając jedynie konieczność dokonywania cięć sanitarnych wczesną wiosną zanim jeszcze krzew róży wejdzie w fazę wegetacji. Usuwa się wówczas pędy przemrożone, uszkodzone czy zdradzające objawy chorobowe.

Wyjątek natomiast stanowi kolejny sezon po posadzeniu, wówczas dobrze jest skrócić wszystkie pędy róży okrywowej o połowę, co sprawi, iż krzew znacznie się zagęści.

Co kilka lat można również odmłodzić krzewy róż, wycinając te najstarsze jakieś 20 cm nad ziemią. No i esteci mogą również systematycznie ścinać przekwitłe kwiatostany, co nie tylko poprawi wygląd krzewów, ale również pobudzi roślinę do jeszcze bardziej bujnego kwitnienia.

Róże okrywowe ‘Aspirin Rose’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Najpiękniejsze odmiany róż okrywowych

Odmian róż okrywowych jest całe mnóstwo, a jedne piękniejsze od drugich. Wybraliśmy więc tylko kilka odmian, naszym zdaniem najpiękniejszych

  • Róża okrywowa ‘Gartnerfreude’ – odmiana ta bardzo efektownie i bujnie kwitnie, tworząc wielkie grona pełnych kwiatów o nieziemskim – można rzec fuksjowym, ma intensywnie zielone, błyszczące liście, dorasta do 50 cm wysokości, ale rozrasta się na spore odległości, posadzona w odstępach 60 cm już w pierwszym roku najczęściej gęsto porośnie cały areał; należy do najbardziej odpornych odmian róż okrywowych zarówno na choroby jak i niskie temperatury.
  • Róża okrywowa ‘Moje Hammarberg’ – to odmiana z gatunku róża pomarszczona, to doskonała odmiana róży okrywowej, która oprócz tego, iż pięknie się prezentuje, to jej płatki są idealne do wykorzystania w kuchni, choćby na konfitury, ma piękne, półpełne kwiaty barwy purpurowej z fioletowym połyskiem o niezwykłym, słodkim i intensywnym zapachu, gwałtownie rośnie i mocno się rozkrzewia, ma łukowato wygięte pędy i soczyście zielone liście zmieniające jesienią kolor na złoty, odmiana ta powtarza kwitnienie aż do późnej jesieni, sadzonki na własnym korzeniu mogą się rozmnażać poprzez rozłogi, dlatego trzeba jej pilnować by nie zawładnęła ogrodem.

Róże okrywowe ‘Moje Hammarberg’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • Róża okrywowa ‘Cubana’ – kolor kwiatów to pierwsze co przyciąga wzrok, są bowiem barwy morelowo-herbacianej, a róże herbaciane zawsze odznaczają się wyjątkową urodą, kwiaty są półpełne, średniej wielkości, krzew wytwarza bardzo dużo pędów zakończonych pękami pąków i kwiatów, kwitnących aż do pierwszych przymrozków, liście są ciemnozielone, jest to tzw. odmiana samoczyszcząca, nie trzeba więc ścinać przekwitłych kwiatostanów, niestety zdarza się, iż poraża ją czarna plamistość róży, gdy przez długi czas pada i jest wysoka wilgotność powietrza, za to jest odporna na mączniaka.
Choroby róż – jak zwalczać choroby róż
Róża – królowa ogrodów to roślina będąca dumą każdego ogrodnika. Niestety pomimo swojej wysokiej…
Czytaj więcej...
  • Róża okrywowa ‘Kastelruther Spatzen®’ – róża ta bardzo obficie kwitnie a jej kwiatostany są pełne i mlecznobiałe, liście ciemnozielone, dzięki czemu biel kwiatów jest dodatkowo podkreślona, odmiana ta idealnie nadaje się do uprawy w donicach ze względu na swój kompaktowy pokrój, osiąga zaledwie 40 do 60 cm wysokości, idealnie więc nadaje się na obwódki rabat czy trawników, ale również do uprawy na skalniakach.
  • Róża okrywowa ‘Larissa’ – kwiaty pełne o niezwykle słodkiej, jasnoróżowej barwie, można ją traktować zarówno jako różę rabatową jak i różę okrywową, gwałtownie rośnie dorastając do 80 cm wysokości, jednak pod wpływem ciężaru ogromu kwiatów, które rodzi jej pędy łukowato się przewieszają, róża powtarzająca kwitnienie aż do końca sezonu, jest odmianą niezwykle odporną, w tym na deszcz, który nie niszczy jej płatków, co jest rzadkością u białych róż.
Grupy i odmiany róż ogrodowych – przewodnik
Róża – najpiękniejszy kwiat świata W każdym razie dla znaczącej części populacji, dlatego najróżniejsze…
Czytaj więcej...
  • Róża okrywowa ‘Sedana’ – ta odmiana ma piękne, półpełne złoto-żółte kwiaty, dość luźny, przewieszający się pokrój, dorasta do 70-80 cm, idealnie nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale również w donicach na tarasie, do tworzenia szpalerów, ale i na solitery, kwitnie nieustannie od maja do października, jest niezwykle odporna na choroby
  • Róża okrywowa ‘Bessy’ – odmiana o pięknych herbacianych kwiatach w odcieniu pomarańczowo-złotym, choć dorasta tylko co 50-60 cm, to tak spektakularnie kwitnie, iż zachwyci każdego, największą ilością kwiecia obsypuje się od czerwca, ale jeżeli po kwitnieniu (w drugiej połowie lata) się ją przytnie, wówczas znów pięknie zakwitnie, choć już nie tak spektakularnie, niestety nie jest w pełni odporna na choroby a przed zimą dobrze jest ją kopczykować.

Róże okrywowe ‘Gärtnerfreude’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

To naprawdę tylko niewielki ułamek pięknych róż okrywowych, wymieć w uproszczeniu można jeszcze:

  • Róża okrywowa ‘Alberich’ – kolor amarantowo-czerwony
  • Róża okrywowa ‘Aspirin’ – kolor biały
  • Róża okrywowa ‘Jazz’ – kolor herbaciano-różowy
  • Róża okrywowa ‘Landfrauen’ – kolor różowy
  • Róża okrywowa ‘Matador’ – kolor czerwony
  • Róża okrywowa ‘Orienta Shila’ – kolor łososiowy z malinowym środkiem
  • Róża okrywowa ‘Bounty’ – kolor kremowo-biały
  • Róża okrywowa ‘Blühwunder 08’ – kolor różowy
  • Róża okrywowa ‘Caracho’ – kolor czerwony
  • Róża okrywowa ‘Innocencia’ – kolor biały
  • Róża okrywowa ‘Jojo Peach’ – kolor morelowy z dużym różowym oczkiem
  • Róża okrywowa ‘Dolomiti’ – kolor różowy z kremowym oczkiem, brzegi płatków pofalowane
  • Róża okrywowa ‘Knirps’ – kolor różowy
  • Róża okrywowa ‘Red Foxi’ – kolor purpurowy

Fot. główna: Róże okrywowe ‘Jazz’, autor: Geolina163, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału