Róże miniaturowe – uprawa, pielęgnacja, odmiany

1 rok temu
Zdjęcie: Róże miniaturowe 'Ninetta'


Róże miniaturowe to grupa róż, które osiągają niewielkie rozmiary i dlatego uprawia się je przede wszystkim w doniczkach, ale można je również sadzić w ogrodzie, choć czasem zdarza się, iż po kilku latach róża taka zupełnie nie przypomina tej miniaturowej, którą kupiliśmy. Tym niemniej dobrze radzą sobie sadzone w ogrodach i są ofertą zwłaszcza dla posiadaczy niewielkich przestrzeni. jeżeli natomiast uprawiane są w pomieszczeniach, wymagają szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza zimą.

Róże miniaturowe ‘Heidi Klum Rose’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Róże miniaturowe są doskonałą formą dla tych, którzy róże kochają, ale mają niewielkie ogrody. Oczywiście i w dużych ogrodach można je sadzić, np. w formie obrzeży ścieżek, w grupach na skarpach, bo wśród nich jest wiele odmian róż okrywowych oraz na skalniakach.

Róże miniaturowe – uprawa w gruncie

Miniaturowe róże uprawiane są przede wszystkim w doniczkach, ale można je w powodzeniem uprawiać w ogrodzie w gruncie.

O uprawie róż doniczkowych w domu przeczytacie tutaj:

Jak sadzić i uprawiać róże w doniczkach?
W skrócie Wybór rośliny – w sklepie wybieramy różę, która ma kilka kwiatów, ale…
Czytaj więcej...

Róże miniaturowe ‘Mandy’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org1

A tutaj znajdziecie wszystko o pielęgnacji róż w doniczce:

Róża doniczkowa w domu – pielęgnacja
Róże od dawna uznane są za królowe rabatek, jednak od pewnego czasu można spotkać…
Czytaj więcej...

W tym artykule natomiast skupimy się na uprawie róż miniaturowych uprawianych w ogrodzie. A są to róże, które w ogrodach gwałtownie się aklimatyzują i pięknie w nich wyglądają.

Kupując typowe róże miniaturowe w szkółce oczywiście będziemy wiedzieli co z nich wyrośnie. Inaczej jest w różami miniaturowymi kupionymi np. w kwiaciarni albo tymi otrzymanymi w prezencie, które to róże często traktowane są środkami mającymi powodować ich karłowacenie. Po 2 lata okazuje się, iż róże te wyrastają na krzewy sporych rozmiarów albo zwyczajnie marnieją, bo dany egzemplarz nie jest np. odmianą odporną na mróz. Ale zawsze warto spróbować, może bowiem z takiego miniaturowego krzewu wyrosnąć prawdziwa piękność.

Róże miniaturowe ‘Sweet dream’, autor: T.Kiya from Japan, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Róże miniaturowe, w przeciwieństwie do pełnowymiarowych okazów nie powinny być sadzone w pełnym słońcu. Najlepszym miejscem dla nich będzie takie osłonięte od wiatru, zaciszne, ze światłem rozproszonym, wystawą wschodnią lub zachodnią. Dołek dla korzeni zawsze musi być sporo większy od bryły korzeniowej, żeby ziemię ogrodową wymieszać z kompostem, a na dno wsypać nieco dobrze przekompostowanego obornika (może to być też obornik granulowany) i przykryć go ziemią, żeby korzenie na oborniku nie leżały (mogą zostać popalone). Umieszczamy różę w dołku, przysypujemy, ugniatamy ziemię w koło, robimy mini fosę i obficie podlewamy. Ważne, by szyjka korzeniowa, czyli miejsce w którego wyrastają pędy znalazła się na poziomie gruntu.

Ziemia wokół świeżo posadzonej róży powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Pojawienie się na szczytach pędów nowych listków będzie sygnałem, ze nasza miniaturowa róża się ukorzeniła.

Róże miniaturowe ‘Ninetta’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

By zapewnić podłożu wilgoć na dłużej, do tego zabezpieczyć roślinę przed żarłocznymi chwastami, a jej korzenie przed przemarzaniem zimą i przegrzaniem latem, trzeba obsypać ją korą lub zrębkami. Ściółkowanie podłoża to bardzo istotny etap sadzenia róż i lepiej go nie zaniedbywać

Jak rozmnożyć różę miniaturową

Rozmnażanie róży miniaturowej wygląda dokładnie tak samo jak rozmnażanie róż z każdej innej grupy. Można to zrobić pozyskując pędy wierzchołkowe z jednym liściem (marzec-maj), umieścić je w wilgotnym torfie w doniczce i okryć folią taką uprawę. Doniczkę należy powstawiać w miejscu zaciemnionym o dużej wilgotności powietrza. Można również pozyskać pędy zdrewniałe i ukorzeniać je w ten sam sposób.

Wszystkiego o rozmnażaniu róż dowiecie się tutaj:

Rozmnażanie róż - jak rozmnożyć różę?
W moim ogrodzie rosną najpiękniejsze róże na świecie. Który z ogrodników tak nie myśli?…
Czytaj więcej...

Róże miniaturowe ‘Roxy’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

A o szczepieniu róż tutaj:

Szczepienie róż. Kiedy i jak szczepić róże?
Róże szczepi się z wielu powodów. Przede wszystkim te najpiękniejsze szlachetne róże są mało…
Czytaj więcej...

Pielęgnacja róż miniaturowych

Róże miniaturowe nie lubią długich bezdeszczowych okresów, dlatego należy je systematycznie podlewać, gdy nie pada. Nigdy nie polewamy liści ani tym bardziej kwiatów wodą, bo to grozi ich poparzeniem, kwiatom zniszczenie a całemu krzewowi, iż dopadnie go zaraz choroba grzybowa. Róże należy podlewać z poziomu podłoża.

Róże miniaturowe nie mają wielkich wymagań glebowych, ale dobrze jest je zasilać nawozami. Już ściółkowanie podłoża sprawia, iż materia organiczna się rozkłada i zasila glebę. Ale warto również podlewać róże wodą z dodatkiem biohumusu, albo stosować odpowiednie nawozy mineralne dedykowane różom. Będą miały w sobie odpowiednie proporcje azotu do potasu i fosforu. Bo zbyt duża dawka azotu to więcej liści niż kwiatów.

Róże miniaturowe ‘Mandy’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Ważne jest również zabezpieczenie, zwłaszcza młodych róż miniaturowych przed zimą. Konieczne jest kopczykowanie, żeby nie przemarzła szyjka korzeniowa i same korzenie. Dobrze jest również osłonić pędy słomą, sianem albo stroiszem.

Przygotowanie roślin do zimy – okrywanie
Spora część roślin uprawianych w naszych ogrodach pochodzi z miejsc znacznie cieplejszych niż Polska.…
Czytaj więcej...

Gdy miną mrozy kopczyki należy rozgarnąć a osłony zdjąć. Wówczas też należy przeprowadzić cięcia sanitarne i cięcia formujące, czyli wyciąć pędy suche, przemrożone, wiotkie czy porażone chorobą. Wszystkie pozostawione pędy skraca się na wysokości ok. 10 cm nad ziemią.

Odmiany róż miniaturowych

Odmian róż miniaturowych jest całe mnóstwo, poniżej te, które naszym zdaniem są najpiękniejsze:

  • Róża miniaturowa ‘Diva White’ – kwiaty lekko pachnące, półpełne barwy białej z różowym odcieniem, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 40-60 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Little Sunset®’ – kwiaty lekko pachnące, półpełne lub pełne barwy żółtej z pomarańczowymi brzegami płatków, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 30-50 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Lavender Pop®’ – kwiaty mocno pachnące, pełne barwy liliowo-lawendowej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 50 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Mandy®’ – kwiaty lekko pachnące, półpełne barwy intensywnie czerwonej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 40-60 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Ninetta®’ – kwiaty lekko pachnące, pełne barwy pomarańczowo-marchewkowej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 30-40 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.

Róże miniaturowe ‘Schneeküsschen’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • Róża miniaturowa ‘Schneeküsschen®’ – kwiaty lekko pachnące, pełne barwy śnieżnobiałej, powtarza kwitnienie wielokrotnie (VI-X), dorasta do 40 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Sweet Dream’ – kwiaty pachnące, pełne barwy zaliczają się do grupy róż herbacianych, mają pomarańczowo-łososiową barwę, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 50-60 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Diva Yellow’ – kwiaty lekko pachnące, półpełne barwy intensywnie żółtej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 50 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Heidi Klum Rose®’ – kwiaty mocno pachnące, pełne barwy fioletowo-różowej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 60 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.
  • Róża miniaturowa ‘Roxy®’ – kwiaty lekko pachnące, pełne barwy ciemnoróżowej, powtarza kwitnienie (VI-X), dorasta do 40 cm wysokości, odporna na niskie temperatury.

Fot. główna: Róże miniaturowe odmiana ‘Ninetta’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału