Róże od dawna uznane są za królowe rabatek, jednak od pewnego czasu można spotkać je także we wnętrzach, uprawiane w doniczkach. Miniaturowe róże pysznią się na parapetach i kwietnikach, wnosząc lato do wnętrza domu i ciesząc oko kolorami i zapachami. Zobacz jakie wymagania ma róża doniczkowa w domu, jak ją pielęgnować, by pięknie kwitła każdego roku.
Róża doniczkowa w domu – jak prawidłowo je pielęgnować
Uprawa róż doniczkowych
Doniczkowa uprawa róż nie jest szczególnie trudna, pod warunkiem, iż zna się podstawowe zasady ich pielęgnacji. Należą do nich odpowiednia ekspozycja, nawadnianie i zasilanie. Tylko prawidłowa dbałość o róże doniczkowe w domu zagwarantuje ich wysoką żywotność i, co za tym idzie, wysyp pachnących kwiatów.
Podłoże i stanowisko
W odróżnieniu od róż ogrodowych, te uprawiane w domu cenią sobie jasne i słoneczne stanowiska. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby w najgorętszych, letnich miesiącach słońce nie oddziaływało na nie zbyt mocno, ponieważ może dojść do poparzenia ich liści.
Miniaturowe krzewy będą dobrze czuły się na okiennych parapetach, ale świetnie sobie poradzą także na balkonach czy tarasach.
Róża doniczkowa w domu, źródło: depositphotos.com
Ziemia dla róż powinna być przepuszczalna i próchnicza. Zdecydowanie lepiej róże czują się, gdy struktura gleby jest raczej luźna, dlatego warto do ziemi dosypać odrobinę piasku.
Idealną temperaturą dla róż doniczkowych jest około 20 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze będą wspaniale się rozwijać i bujnie zakwitną. jeżeli temperatura otoczenia będzie zbyt wysoka, kwitnienie będzie słabe, a liście mogą zacząć żółknąć i opadać.
Podlewanie
Róże są amatorkami zraszania. Pięknie się odwdzięczą, jeżeli znajdziemy chwilę, by codziennie spryskać je wodą, jeżeli jednak nie mamy na to czasu, warto dobrze zrosić je chociaż raz w tygodniu. Podczas zraszania należy jednak pamiętać, by krople wody nie spadały na kwiaty, ponieważ może to doprowadzić do ich szybszego przekwitnięcia lub uszkodzenia.
Jeśli zaś chodzi o podlewanie, róża doniczkowa w domu lubi raczej umiarkowaną ilość wody. Zdecydowanie źle reaguje natomiast na wodę wlewaną wprost do doniczki, woląc samodzielne pobieranie jej z podstawki. Nadmierne podlewanie gwałtownie doprowadzi do gnicia korzeni, dlatego róże miniaturowe należy podlewać niezbyt często, uzależniając częstotliwość od temperatury i wilgotności powietrza.
Nawożenie
Róże, zwłaszcza w okresie kwitnienia, to rośliny dość żarłoczne, dlatego należy pamiętać o regularnym ich zasilaniu przy pomocy nawozu dedykowanego właśnie różom. Zalecana częstotliwość nawożenia zwraca uwagę na powtarzanie zabiegu co 7 do 10 dni.
Róża doniczkowa w domu, autor: Wilhelm Zimmerling PAR, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Zimowanie róż doniczkowych
Znaczna część osób, które miały już do czynienia z doniczkowymi, miniaturowymi różami mogła zauważyć, iż pomimo najlepszej możliwej pielęgnacji, dłuższy pobyt róż we wnętrzach kończył się pogorszeniem ich kondycji i w efekcie uschnięciem. Dzieje się tak, ponieważ w warunkach domowych jest dla róż po prostu zbyt ciepło!
Kaloryfery, suche powietrze i brak spadku temperatury może spowodować ich całkowite zmarnowanie. Róże miniaturowe należy albo przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie znacznie niższa, albo wynieść do ogrodu.
Wybierając drugą możliwość, należy jednak pamiętać o tym, iż w przypadku większych mrozów niewielka ilość ziemi w doniczce może spowodować przemarznięcie korzeni. Dlatego taką różę należy albo przesadzić na rabatę, albo zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem (np. słomą lub agrowłókniną).
Popularne odmiany róż doniczkowych
Róże we wnętrzach domów i mieszkań to jeden z modnych ostatnio trendów. Nic więc dziwnego, iż na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej ciekawych odmian. Do najczęściej spotykanych należą:
- ‘Diamanta’ – śnieżnobiałe kwiaty z żółtym środkiem;
- ‘Charmant’ – kwiaty różowe, jednak odcień płatków jaśnienie w miarę przekwitania;
- ‘Mandy’ – soczyście czerwony kwiaty,
- ‘Rose de Meux’ – jasnoróżowe kwiaty, jedna z najstarszych odmian róż miniaturowych;
- ‘Pepita’ – obficie kwitnie pełnymi, różowymi kwiatami;
- ‘Roxy’ – pełne płatki o intrygującym fioletowo – różowym kolorze.
Róża doniczkowa w domu, źródło: depositphotos.com
Przy prawidłowej pielęgnacji i odpowiednim zimowaniu róża doniczkowa w domu będzie kwitła w donicy przez wiele sezonów. Należy pamiętać o jej przesadzaniu co dwa lata do większej doniczki. Jej przycinanie nie jest konieczne, ale dobrze jest wiosną zafundować jej małe cięcie odświeżające przynajmniej raz na kilka sezonów.
Fot. główna: depositphotos.com