Wiosna i lato to czas intensywnych prac w ogrodzie. Wraz z kwitnącymi roślinami, w naszym otoczeniu pojawiają się również liczne owady. Do szczególnie nieprzyjemnych spotkań należą te z szerszeniami. Mimo iż odgrywają istotną rolę w ekosystemie, eliminując gąsienice, mszyce i inne szkodniki, nie musimy z nimi żyć w sąsiedztwie. jeżeli nie chcesz, by te groźne osobniki odwiedzały twój dom, unikaj sadzenia niektórych roślin.
REKLAMA
Zobacz wideo Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski wzięli ślub kościelny. "Wiara jest dla nas ważna. Tak zostaliśmy wychowani"
Jakie rośliny przyciągają szerszenie? Działają na nie jak wabik
Obecność szerszeni na naszej działce, w ogrodzie czy na tarasie to nie tylko kwestia uciążliwości, ale także niebezpieczeństwa. W przypadku osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może mieć poważne konsekwencje. Aby zminimalizować ryzyko, lepiej nie sadzić w swoim pobliżu roślin, które stanowią dla nich pożywkę. Te gatunki dostarczają im pokarmu oraz materiałów do budowy gniazd, a cieszą się ogromną popularnością i często goszczą na rabatach.
Lilak. Owady obsiadają go na gałązkach i dzięki swoich żuwaczek delikatnie ściągają korę. W ten sposób szkodzą roślinie, gdyż żywią się słodkim płynem z łodyg.
Drzewka owocowe (jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie). Nie zaleca się ich sadzenia w pobliżu okien, balkonu i tarasu, gdyż przyciągają szerszenie niczym magnes.
Naturalnym środowiskiem szerszeni są lasy liściaste. Szczególnie lubią dęby, gdyż w ich dziuplach i koronach zakładają gniazda. W ten sposób stworzymy prawdziwy raj dla nieproszonych gości.
Jesion wytwarza żywicę, która jest szczególnie lubiana przez szerszenie.
Brzoza. jeżeli chcesz uniknąć odwiedzin szerszeni, nie sadź jej obok domu. Sok z tego drzewa jest prawdziwym przysmakiem dla owadów.
Lilak pospolity - zdjęcie ilustracyjneFot. istockphoto.com/Binnerstam
Czego nie lubią szerszenie? Te rośliny odgrywają rolę strażników
Z drugiej strony istnieje spora grupa roślin, które zamiast wabić szerszenie, skutecznie je odstraszają. Ich siła tkwi w intensywnym zapachu i zawartych substancjach eterycznych. Te wybory działają jak naturalne repelenty i pomogą stworzyć bezpieczną przestrzeń:
mięta pieprzowa,
czosnek ozdobny,
tymianek,
pelargonia,
lawenda,
piołun,
bratek,
majeranek,
bratki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.