Rhodesian ridgeback – afrykański pies na lwy z pręgą na grzbiecie

zooart.com.pl 2 lat temu

Rhodesian ridgeback lub po prostu rodezjan to rasa psów, która pochodzi z Afryki. Charakteryzuje się pręgą włosów rosnących w przeciwnym kierunku na grzbiecie psa, która jest nazywana “ridge”. Kiedyś rodezjan polował na lwy, dzisiaj znajduje swoje zastosowanie, jako pies rodzinny. o ile zastanawiasz się nad opieką nad rodezjanem i poszukujesz informacji na temat ile żyje rhodesian ridgeback, bądź ile kosztuje rhodesian ridgeback, to przeczytaj koniecznie ten artykuł. Dowiesz się także, jakie zalety posiada ta afrykańska rasa odważnych psów.

Rhodesian ridgeback – przedstawienie rasy

Rhodesian ridgeback jest jedyną rasów psów pochodzącą z Afryki Południowej, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Otrzymała wzorzec 146 i została zaliczona do grupy VI – Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, gdzie znajduje się w sekcji 3 – rasy pokrewne. Wzorzec został dostarczony przez Kennel Club Zimbabwe.

Rhodesian ridgeback – inne organizacje kynologiczne

Rhodesian ridgeback jest rasą powszechnie uznawaną i możemy go znaleźć w spisach innych większych organizacji kynologicznych:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy ogarów, psów tropiących (Hound Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) zaklasyfikowało rasę do grupy 4 – ogary, psy tropiące (Hounds),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec 4.67 w grupie ogarów, psów myśliwskich,
  • Kennel Club in the United KIngdom (KC-UK) wpisał rasę do grupy ogarów, psów tropiących (Hound),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec II-24 w grupie ogarów, psów myśliwskich,
  • United Kennel Club (UKC) zaklasyfikowało rasę do grupy chartów i psów pół-dzikich (Sighthound & Pariah Dog Group)

Rhodesian ridgeback – historia rasy

Pręga rodezjana to pamiątka po afrykańskich psach, które żyły w Afryce około 4000 lat p.n.e. Psy te występowały na terenach Egiptu i przywędrowały do południowej Afryki – na tereny Zimbabwe (a wcześniejszej Rodezji) wraz z plemieniem Hotentotów. Potwierdzają to wykopaliska z 1936 roku, gdy zostały wydobyte szczątki trzech hotentockich psów z czerwono-złotą sierścią i dobrze zachowanymi pręgami na grzbiecie. Później psy hotentotów były krzyżowane z psami osadników z Kolonii Przylądkowej, kynolodzy doszukują się w nich krwi następujących psów:

  • ogary,
  • charty,
  • dog niemiecki,
  • wilczarz irlandzki,
  • dogo cubano (wymarła rasa).

Rodezjany określane są jako “psy na lwy”, gdyż w grupach uczestniczyły w polowaniach na te zwierzęta, a także na niedźwiedzie, dziki i inną dużą zwierzynę, a także na pawiany. Ich rola polegała na pogoni za zwierzyną, najczęściej za lwami, głoszeniu jej myśliwemu (czyli oszczekanie, które ma naprowadzić myśliwego) i zatrzymaniu jej w miejscu, wystawiając myśliwemu zwierzę. Psy na lwy musiały wykazywać się nie lada odwagą.

Rhodesian ridgeback – popularność

Rhodesian ridgeback w tej chwili uchodzi za psa do towarzystwa i nie jest wykorzystywany podczas polowań. Stał się popularny na całym świecie, szczególnie w Ameryce, gdzie został sprowadzony przez amerykańskich żołnierzy po II Wojnie Światowej. Rasa jest także znana w Polsce, choć jest rzadko spotykana.

Rhodesian ridgeback – wygląd

Rhodesian ridgeback charakteryzuje się swoją pręgą na grzbiecie, jednak są też inne rasy ridgeback z typową pręgą. Mowa tu o thai ridgeback i phu quoc ridgeback (rasa nieuznawana przez FCI). Obie wymienione rasy pochodzą z Azji, prawdopodobnie posiadają zbliżonych przodków z afrykańskim psem na lwy. Oprócz tego mają postawione uszy, dzięki temu możemy odróżnić je od rodezjana.

Rhodesian ridgeback – budowa ciała

Rhodesian ridgeback ma dobrze zbudowaną sylwetkę, która prezentuje się bardzo elegancko. Na jego głowie możemy zauważyć czarny nos i średniej długości uszy zwisające do przodu, a także okrągłe oczy kolor, których odpowiada barwie umaszczenia. Szyja psa jest długa i mocna. Tułów ma silny grzbiet, widoczne wysklepione żebra i głęboką klatką piersiową. Kończyny są dobrze umięśnione i odznaczają się mocnym kośćcem. Niegruby ogon psa jest średniej długości, pies nosi go lekko do góry.

Rhodesian ridgeback – wielkość

Zgodnie ze wzorcem – preferowana wysokość dla rodezjana w kłębie – czyli do najwyższego punktu grzbietu, wynosi:

  • psy: 63 – 69 cm,
  • suki: 61 – 66 cm.

Waga pożądana dla rasy, według wzorca wynosi:

  • psy: 36,5 kg,
  • suki: 32 kg.

Rhodesian ridgeback – szata i umaszczenie

Rhodesian ridgeback posiada krótkowłosą, błyszczącą okrywę. Pręga jest symetryczna, w kształcie sztyletu. Umaszczenie psa może być w barwach od jasnopszenicznego do czerwono-płowego. Niewielkie białe znaczenia są dopuszczalne na przedpiersiu i palcach.

Rhodesian ridgeback – pielęgnacja

Rhodesian ridgeback jako pies krótkowłosy nie jest uciążliwy w pielęgnacji. Nie możemy też zapominać o podstawowej higienie psa, a także o ochronie przed pasożytami. Podpowiadamy jak zadbać o wygląd psa.

Rhodesian ridgeback – szczotkowanie

Rhodesian ridgeback gubi dużo sierści, dlatego powinien być szczotkowany gęstą i twardą włosianą szczotką co najmniej dwa razy w tygodniu. Taki zabieg nie tylko pozbawi psa martwych włosów, ale także pobudzi ukrwienie skóry. Przed przystąpieniem do szczotkowania sierść warto spryskać odżywką w aerozolu. Sierść czeszemy z włosem, to samo dotyczy pręgi, na której włosy rosną w drugą stronę.

Rhodesian ridgeback – kąpiele

Rhodesian ridgeback nie wymaga częstych kąpieli, wystarczy wykąpać psa raz na dwa miesiące. Przed kąpielą powinniśmy go wyszczotkować. Do kąpieli możemy użyć szamponu odpowiedniego do potrzeby:

  • proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść,
  • regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.

Warto także jest użyć odżywki w balsamie, którą nanosimy na osuszoną skórę po spłukaniu szamponu. Odżywkę także spłukujemy po paru minutach i dokładnie osuszamy psa.

Rhodesian ridgeback – higiena

Higiena psa, w tym także i rodezjana powinna obejmować:

  • uszy,
  • oczy,
  • okolice intymne,
  • zęby,
  • pazury,
  • skórę,

Małżowinę uszu, okolice oczu, a także okolice intymne powinniśmy przeglądać i przecierać chusteczkami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym dla psów. Podając psu przekąski dentystyczne, zadbamy o czystość jego zębów. Możemy też czyścić zęby pastą do zębów dla psów. Pazury przycinamy wtedy, gdy są zbyt długie specjalnymi obcinaczkami dla psów. o ile na skórze znajdziemy otarcia musimy je przetrzeć i opatrzyć, a żeby nie znajdować na ciele kleszczy i pcheł, możemy zakładać psu obroże owadobójcze. Wśród opiekunów dużą popularnością cieszą się obroże Foresto od firmy Bayer.

Rhodesian ridgeback – charakter

U psów rasy rhodesian ridgeback, charakter jest zrównoważony, chociaż nie brakuje mu temperamentu. W domu potrafi zachowywać się spokojnie, gdy jego dzienne zapotrzebowanie na ruchu zostanie zaspokojone.

Rhodesian ridgeback – w domu

Rhodesian ridgeback nie jest psem zbyt wylewnym w uczuciach, ale potrafi wyczuwać nastroje domowników i bywa czuły. Wobec dzieci jest wyrozumiały i potrafi z nimi dobrze się bawić, ale ze względu na jego rozmiar, wspólne zabawy powinny się odbywać pod czujnym okiem opiekunów. Nie jest psem odpowiednim dla starszych osób. U psów rasy rhodesian ridgeback, charakter typowy dla psów gończych daje się we znaki, dlatego rodezjany nie znoszą dobrze obecności innych psów poza polowaniem. Istnieje szansa, iż rodezjan będzie żył w zgodzie z kotem, o ile będzie razem z nim dorastał.

Rhodesian ridgeback – na zewnątrz

Rhodesian ridgeback, jako nieustraszony pies spełni się świetnie w roli psa stróżującego, szczeka jedynie wtedy, gdy dostrzega niebezpieczeństwo, by ostrzec swoją rodzinę przed nim. Wobec obcych ludzi jest nieufny.

Rhodesian ridgeback – wychowanie i szkolenie

Rhodesian ridgeback jest psem oddanym swojej rodzinie. Choć w domu zachowuje się spokojnie, to nie każdy może wychować i wyszkolić psa rasy rhodesian ridgeback, Charakter tych psów wymaga zdecydowanej postawy opiekuna.

Rhodesian ridgeback – dom, mieszkanie

Rhodesian ridgeback nie będzie się czuł dobrze w ciasnym mieszkaniu miejskim, ale potrafi się przyzwyczaić do życia w mieście, o ile zapewnimy mu codzienną porcję ruchu. Ważne jest przy tym, by duży pies nie musiał pokonywać schodów, ponieważ to źle wpływa na jego stawy biodrowe. Jest to zdecydowanie pies dla osób aktywnych.

Rhodesian ridgeback – proponowane formy aktywności

Rodezjan będzie dobrym towarzyszem podczas jazdy na rowerze, czy na koniu. Jest też znany ze swojej sprawności w takich sportach jak:

  • agility – tor przeszkód dla psów,
  • dogtrekking – bieg wraz z psem na uprzęży, na terenie leśnym, bądź górzystym,
  • canicross – pies ciągnie biegnącego za nim człowieka,

Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów sportowych, na przykład pasa do dogtrekkingu, bądź uprzęży do biegania dla psa rasy rhodesian ridgeback, opinie innych użytkowników tych produktów mogą pomóc Ci w dokonaniu adekwatnego wyboru.

Rhodesian ridgeback – nauka posłuszeństwa

Rhodesian ridgeback jest pojętny i inteligentny, ale cechuje go upór. Wynika to z myśliwskiego instynktu psów rasy rhodesian ridgeback, charakter, których może okazać się przyczyną nieposłuszeństwa, gdy nie rozumieją dobrze obowiązujących zasad. Dlatego musimy wykazywać się zdecydowaną postawą i konsekwentnie podchodzić do nauki komend. Pies o ile wyczuje naszą niepewność, może ignorować nasze próby wychowania. Agresja skierowana do psa może się obrócić przeciwko nam. Lepiej jest go motywować i nagradzać odpowiednie wykonywanie komend pieszczotami i pieszczotliwymi słowami.

Rhodesian ridgeback – hodowla idealna

Rhodesian ridgeback – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Z hodowli zrzeszonej w jednej z organizacji kynologicznych, specjalizującej się w rasie rhodesian ridgeback, szczeniaki możemy otrzymać wraz z rodowodem lub z metryką uprawniającą do wyrobienia rodowodu. Oprócz tego, możemy być pewni warunków i opieki, jakie otrzymał rhodesian ridgeback, hodowla podlega ścisłym kontrolom tych organizacji. Warto też poczytać na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy rhodesian ridgeback opinie o hodowlach psów, a także zapoznać się z nimi osobiście. Zwróćmy uwagę na realia panujące w danej hodowli psów rasy rhodesian ridgeback, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń.

Rhodesian ridgeback – olx i inne portale ogłoszeniowe

Na portalach ogłoszeniowych często oprócz ogłoszeń zatytułowanych “rhodesian ridgeback sprzedam” możemy znaleźć również “rhodesian ridgeback oddam”. Bądźmy uważni gdy chcemy zakupić psa rasy rhodesian ridgeback, olx i inne portale mogą zawierać oferty psów, które nie są rasowe lub zdrowe. Musimy ostrożnie podchodzić do ogłoszeń typu “rhodesian ridgeback oddam”, “rhodesian ridgeback sprzedam”, a szczególnie, gdy spotkamy się z ogłoszeniem “rhodesian ridgeback sprzedam tanio”. Rhodesian ridgeback, cena którego może być bardzo niska, może pochodzić z nierzetelnej hodowli psów. Przeglądając oferty rhodesian ridgeback – szczeniaki na sprzedaż, musimy zwrócić uwagę, czy ogłoszenie zostało wystawione przez profesjonalną hodowlę psów. Na szczęście, tak jak w przypadku innych rasowych psów, oferty dotyczące rasy rhodesian ridgeback, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli psów i stowarzyszenia.

Rhodesian ridgeback – zdrowie

Rhodesian ridgeback to mocny i wytrzymały pies. Może żyć na zewnątrz, ponieważ nie są mu straszne warunki pogodowe – przy tym nie może być trzymany na stałe w kojcu, gdyż potrzebuje bliskości swojej rodziny dla zdrowia psychicznego. Rodezjany rzadko chorują, a ich średnia długość życia wynosi 10-13 lat.

Rhodesian ridgeback – choroby typowe dla rasy

Na ogół rasa rhodesian ridgeback uchodzi za zdrową. W niektórych przypadkach zdarzały się zachorowania na:

  • cysty wzdłuż kręgosłupa – stany zapalne, które mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych lub paraliżu tylnych łap. Jest to związane z nieodpowiedzialną hodowlą w celu uzyskania charakterystycznej pręgi.
  • zatoka skórzasta – choroba wrodzona, objawia się wgłębieniami w skórze,w której jest między innymi łój i włosy. Również jest wynikiem nieodpowiedzialnej hodowli w celu uzyskania charakterystycznej pręgi.
  • dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych.
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • nowotwory – dosyć częste schorzenie wśród tej rasy.

Rhodesian ridgeback – żywienie

Rhodesian ridgeback podobnie jak i wszystkie psy może być żywiony posiłkami domowymi, jak i karmą komercyjną. Pies ma duże zapotrzebowanie energetyczne, ponieważ jest bardzo aktywny fizycznie, dlatego jego dieta powinna być bogata w rozmaite składniki odżywcze.

Rhodesian ridgeback – żywienie karmą sklepową

Rodezjan może otrzymywać wszystkie niezbędne składniki z karmy sklepowej. Powinniśmy wybierać karmę, o najwyższej jakości, uwzględniając:

  • wagę psa,
  • aktywność psa – dla bardzo aktywnego psa powinna to być karma active lub sportowa,
  • wiek psa – dla przykładu, karma “adult” będzie odpowiednie dla dorosłego psa rasy rhodesian ridgeback, “puppy” – dla szczeniaka.
  • stan zdrowia – w żywieniu psów z problemami zdrowotnymi stosowane są karmy weterynaryjne

Posiłki podajemy zgodnie z zaleceniami producenta, dzieląc na 2 dzienną porcję w przypadku dorosłego psa i na 3 w przypadku szczeniaka. Posiłków nie możemy podawać bezpośrednio przed i po aktywności, żeby nie wywołać u psa skrętu żołądka.

Rhodesian ridgeback – żywienie posiłkami domowymi

Rodezjan może dostawać posiłki, które przygotowujemy sami. W tym celu musimy skonsultować dietę wraz lekarzem weterynarii i ułożyć odpowiedni jadłospis. Taka dieta może być uzupełniania odpowiednimi składnikami odżywczymi. Opiekunowie psów często wybierają suplementy od Vetoquinol.

Rhodesian ridgeback – cena i koszty utrzymania

Za psa rasy rhodesian ridgeback cena zakupu z hodowli psów rasowych może wynosić około 5000 – 7000 złotych. Sprawdźmy z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć, gdy się już zdecydujemy na opiekę nad psem tej rasy.

Rhodesian ridgeback – miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca, wydatki na psa będą dotyczyły uzupełniania zapasów:

  • karmy dla psa,
  • przekąski dentystyczne dla psa,
  • worków na nieczystości,

W przypadku psa rasy rhodesian ridgeback, cena ich zakupu wyniesie od około 200 – 300 zł.

Rhodesian ridgeback – roczny koszt utrzymania

Koszty roczne uwzględniają koszty miesięczne oraz środki pielęgnacyjne, które przeznaczymy na psa:

  • szampon dla psa,
  • środek pielęgnacyjny dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w balsamie,
  • obroże owadobójcze.
  • miski dla psa,

Koszty roczne wynoszą około 3000 do 4000 zł.

Rhodesian ridgeback – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria adekwatne dla rasy rhodesian ridgeback, cena ich zakup oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą 6500-9500 złotych. Psie akcesoria należy co jakiś czas wymieniać po to by były sprawne i bezpieczne dla naszego pupila – maksymalnie do dwóch lat, wśród nich możemy wymienić:

  • obroża dla psa,
  • smycz dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka włosiana dla psa,
  • obcinacz dla psa,
  • legowisko dla dużego psa,
  • zabawki dla psa.

Rhodesian ridgeback – inne koszty związane z utrzymaniem

Czasem pies rasy rhodesian ridgeback może wymagać skorzystania z usług, które nie zostały ujęte w powyższym zestawieniu. Ich cena może się różnić w zależności od miejsca wykonywania i popularności usługi. Należą do nich:

  • opieki weterynaryjnej,
  • ubezpieczenia psa,
  • szkolenia psów rasy rhodesian ridgeback.

Rhodesian ridgeback – Podsumowanie

Rhodesian ridgeback to rasa odważnych psów afrykańskich. W artykule przedstawiliśmy niezwykłą historię rasy, a także opisaliśmy wygląd psa oraz to jak odróżnić go od innych ridgebacków.

Jeżeli chcesz zostać opiekunem tej rasy, to podejmij odpowiedzialną decyzję. Pamiętaj, nie każdy jest w stanie poradzić sobie z psem rasy rhodesian ridgeback, charakter typowy dla psów gończych wymaga stanowczej postawy. Z naszymi radami odnośnie pielęgnacji, zdrowia i żywienia, zadbasz o swojego psa. o ile posiadasz doświadczenie w opiece nad psami, a swoje dni spędzasz aktywnie, to możesz sprawdzić się w roli opiekuna nad rhodesian ridgebackiem.

Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy rhodesian ridgeback, olx może zawierać wiele ofert, jednak polecamy korzystać wyłącznie z propozycji sprawdzonych hodowli psów rasowych zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach. Pamiętaj o tym, by zapewnić psu wszystko co dla niego jest niezbędne, w tym akcesoria, środki pielęgnacyjne i zapas karmy.

Idź do oryginalnego materiału