Rdestowiec ostrokończysty – zwalczanie

1 rok temu
Zdjęcie: Rdestowiec ostrokończysty


Rdestowiec ostrokończysty vel Rdest japoński vel Rdestowiec japoński (Reynoutria japonica) jest byliną przypominającą krzew, należącą do rodziny rdestowatych. Jego ojczyzną jest południowa Azja, gdzie porastał góry, wzgórza, skarpy i pobocza dróg w Japonii, Korei, Chin oraz Tajwanu. Do Europy trafił w wieku XVIII i rozprzestrzenił się samoistnie na niemal całym jej obszarze. U nas jest sporym problemem, gdyż jest to gatunek inwazyjny i mocno ekspansywny, przez co wypiera rodzime gatunki roślin.

Zalecane jest usuwanie mechaniczne i niszczenie rdestowca ostrokończystego , łatwo bowiem odrasta z najmniejszego choćby fragmentu kłącza i niszczy naszą rodzimą florę. Rdestowiec japoński uznawany jest za jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Wystarczy tylko 5 g kłącza, żeby roślina się zregenerowała i rozpoczęła swoją ekspansję!

Jak wygląda rdestowiec ostrokończysty

Rdestowiec ostrokończysty jest wieloletnią zielną byliną, która tworzy gęste zarośla, mocno się bowiem rozgałęzia i rozkrzewia. Dorasta do choćby 3 m wysokości. Jej pędy są wzniesione, ale wyginają się łukowato. Przypominają wyglądem pędy bambusa i również są puste w środku. Zimą jego pędy opadają. Jednak obcinając pędy trzeba mieć na uwadze, iż rdest japoński bez większych problemów rozmnaża się również z pędów. Dlatego powinny być albo mocno rozdrabniane albo utylizowane.

Rdestowiec ostrokończysty, autor: W.carter, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Liście są jasnozielone, całobrzegie i nagie, maja szerokoeliptyczny kształt i są ostro zakończone. Rdestowiec japoński jest rośliną kwitnącą, a jego kwiatostany przypominają puszyste wiechy. Mają białozieloną barwę. Roślina kwitnie od sierpnia do września, a jej kwiaty są miododajne. Nasiona są bardzo drobne i rozsiewane przez wodę. W naszym klimacie jednak rdestowiec nasion nie wytwarza.

Częścią podziemną rdestu japońskiego jest kłącze, które tworzy liczne rozłogi, rozmnażając się tym samym wegetatywnie i tworząc gęste zarośla.

Dlaczego rdestowiec japoński jest groźny dla naszej rodzimej flory

Ciekawostką jest fakt, iż rdestowiec ostrokończysty został sprowadzony do Wielkiej Brytanii jako roślina ozdobna, uznając, iż jego jesienne kwiaty pięknie prezentują się w ogrodach. Rdest japoński ceniono również jako roślinę miododajną sadzono powszechnie na nieużytkach.

Rdest japoński jest u nas traktowany jako inwazyjny chwast i jest tzw. rośliną ruderalną. Ma niewielkie wymagania glebowe oraz środowiskowe, więc rozplenia się bez umiaru eliminując ze swojego otoczenia wcześniej rosnące w tych miejscach rośliny. Porasta bowiem tak gęsto i ma tyle pędów, liści i korzeni, iż zasłania światło i zabiera wodę doprowadzając do zanikania innych roślin.

Rdestowiec ostrokończysty, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jego kłącza są tak silne, iż potrafią przebić się choćby przez beton, dlatego roślina ta jest zagrożeniem nie tylko dla innych roślin ale choćby dla fundamentów budynków. Korzenie osiągają choćby 2 metru długości. Rozmnaża się wegetatywnie przez fragmenty kłączy, więc wytrzebienie go jest niezwykle ciężkie. jeżeli więc rdestowiec ostrokończysty trafi do ogrodu, trzeba walkę z nim rozpocząć natychmiast usuwając i niszcząc jego kłącza do ostatniego kawałeczka. Kłączy nie wrzuca się do kompostownika! Chyba, iż wcześniej zostaną rozdrobnione na wióry.

Jak się pozbyć rdestowca ostrokończystego

Rdest japoński powinien zostać usunięty w całości, żeby była szansa na wyeliminowanie go z ogrodu. Dotyczy to zarówno części nadziemnych jak i podziemnych rośliny. Rozmnażanie wegetatywne sprawia bowiem, iż potrafi się odrodzić choćby z niewielkiego kawałka kłącza czy pędu.

Chcąc się zatem pozbyć rdestowca japońskiego trzeba nie tylko ściąć pędy nadziemne, ale dokładnie wykopać jego część podziemną. Dlatego wykopując korzenie rdestowca trzeba zrobić to wraz z dużym fragmentem ziemi, którą w tym miejscu należy wymienić na nową. Całość powinna zostać przykryta grubą, czarną folią, która powinna dokończyć dzieła zniszczenia tych inwazyjnych chwastów.

Rdestowiec ostrokończysty, autor: James H. Miller, commons.wikimedia.org

Walkę mechaniczną z rdestowcem należy rozpocząć wiosną, najlepiej w kwietniu lub z początkiem maja. Wówczas pędów nie ma jeszcze zbyt wiele a i część podziemna nie otrzymała jeszcze zbyt wielu składników pokarmowych i nie zaczęła się rozrastać.

Ani kłączy ani pędów rdestowca ostrokończystego nie wrzuca się w całości do kompostownika! Części rośliny należy uprzednio mocno rozdrobnić!

Są również preparaty chemiczne, które służą do pozbywania się wszelkiego rodzaju chwastów z ogrodu, w tym rdestu japońskiego. Jednak zalanie tak silną, inwazyjną i szkodliwą chemią ogrodu to, naszym zdaniem, nie jest dobry pomysł. Zniszczy się wówczas wszystkie inne rośliny, skazi ziemię, a środki te często przedostają się również do wód gruntowych. My jesteśmy przeciwnikami stosowania takiej chemii, ale jest ona dostępna i każdy wedle Swojego uznania może ją stosować.

Fot. główna: Awinch1001, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału