Chyba każdego miłośnika psów rozczula widok dużych, błyszczących oczu i merdającego ogonka. Wszyscy dobrze wiemy, iż posiadanie psa to duża odpowiedzialność – musimy zapewnić mu dobre warunki, a także poświęcić swoją uwagę na zabawy i pielęgnację. A co zrobić, jeżeli pragniemy mieć psa, ale wiecznie brak nam czasu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. W końcu nic tak nie cieszy, jak widok ukochanego psiaka po powrocie z pracy do domu. W poniższym zestawieniu przedstawimy najmniej wymagające rasy psów. Zapraszamy do przeczytania wpisu.
Najlepsze rasy psów dla osób zapracowanych
Oczywiście posiadanie psa przy małej ilości czasu jest możliwe. Mimo wszystko, przed zaproszeniem czworonożnego przyjaciela do swojego domu, musimy przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad rozmiarem psa – rasy o większych gabarytach mogą źle się czuć w małych mieszkaniach.
Rasę psa warto dopasować do naszego stylu życia. jeżeli wolny czas lubimy spędzać aktywnie, wybierzmy psiaka, który chętnie będzie nam towarzyszył podczas joggingu. o ile natomiast po pracy wolimy wylegiwać się na kanapie, oznacza to, iż od owczarka niemieckiego lub golden retrievera, który potrzebuje dużo ruchu, lepszy będzie dla nas maltańczyk.
Masz dużą rodzinę, a może jesteś singlem? Ta kwestia również ma znaczenie. jeżeli posiadasz kilkoro dzieci, lepiej wybierz psa rodzinnego, który będzie dobrze się czuł w towarzystwie najmłodszych podopiecznych. Pieski wrażliwe na hałas mogą nie odnaleźć się w domu, który ciągle tętni życiem. o ile natomiast mieszkasz samotnie, musisz zastanowić się, gdzie zostawisz psa podczas dłuższej nieobecności.
Pamiętaj, iż wszystkie psy niezależnie od potrzeb potrzebują miłości swojego opiekuna i regularnych spacerów. Musimy zadbać o ich zdrowie, dietę, a także zapewnić adekwatną pielęgnację. Ważne są także treningi posłuszeństwa, w których regularność i konsekwencja odgrywa istotną rolę. jeżeli zdecydujemy się już na konkretną rasę psa, warto dać czas nowemu członkowi rodziny na oswojenie się z otoczeniem. W pierwszych dniach pobytu psa w naszym domu warto wziąć urlop, by zwierzak mógł się do nas przyzwyczaić, a z czasem choćby zaprzyjaźnić.
Shiba inu – rasa spokojna i niezależna
Shiba inu to zrównoważona rasa psa, która w domu zachowuje się spokojnie. Oczywiście pod warunkiem, iż zapewnimy jej wystarczająco wysiłku fizycznego i umysłowego. Zdecydowanie nadaje się bardziej dla osób, które po pracy wolą aktywnie spędzać czas.
Warto wspomnieć, iż shiba inu to dość niezależny pies, który nie lubi intensywnych pieszczot. Wielką frajdę sprawiają mu za to zabawy z opiekunem, zwłaszcza takie, które idealnie zaspokoją jego silny instynkt łowiecki. Generalnie nie lubi się narzucać i po intensywnym wysiłku woli samotnie odpocząć w legowisku.
Shiba inu to pies o silnym temperamencie. W stosunku do obcych zachowuje dystans, jednak może chcieć podporządkować sobie inne zwierzęta w domu. Dlatego bardzo ważna jest wcześniejsza socjalizacja i regularne treningi z posłuszeństwa.
Sierść shiba inu jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy raz na jakiś czas przeczesywać ich gęste futro szczotką z metalowymi ząbkami. W okresie linienia warto wyczesywać regularnie martwy, wypadający włos. Do tego celu idealnie nada się szczotka pudlówka. Shiba inu sam potrafi zadbać o swoją sierść – wylizuje ją zupełnie tak, jak kot.
Akita samodzielny pies z ikrą
Akita podobnie, jak shiba inu to rasa, którą zalicza się do psów pierwotnych. W związku z tym cechuje ją duża niezależność. Z natury jest spokojna i potrafi znaleźć sobie zajęcie podczas nieobecności opiekuna. Nie jest za to zbyt wylewna w okazywaniu uczuć. Nie oznacza to, iż w ogóle nie potrzebuje uwagi opiekuna, wręcz przeciwnie – do szczęścia potrzebuje wspólnych spacerów i zabaw.
Akita to bardzo uparty pies. W jego szkoleniu bardzo ważna jest dyscyplina. Treningi powinny być krótkie, systematyczne i urozmaicone, by psiak zbyt gwałtownie się nie znudził. Niemniej ważna jest socjalizacja, w przeciwnym razie akita będzie przejawiać wrogi stosunek do innych zwierząt. Może zaprzyjaźnić się ze starszymi dziećmi, które potrafią trzymać się wyznaczonych granic.
Akita podobnie, jak shiba inu nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, sierść można czesać metalowym grzebieniem lub szczotką ze sztywnymi ząbkami. Akita ma dwuwarstwową okrywę włosową, która składa się z podszerstka i włosa okrywowego. W okresie linienia futro warto wyczesywać choćby codziennie.
Chow Chow spokojny przyjaciel domu
Chow chow to typowy pies domator. Zostawanie samemu w domu nie powinno mu sprawiać większych trudności. Z natury jest spokojny i dobrze czuje się we własnym towarzystwie. Nie oznacza to, iż zupełnie nie potrzebuje uwagi opiekuna. Jest lojalny wobec ludzi, którymi otacza się od małego, ale nie lubi okazywać uczuć.
Chow chow jest psem, który nie potrzebuje intensywnych treningów siłowych. Zadowoli się standardowymi spacerami w ciągu dnia. Warto podkreślić w tym miejscu, iż ze względu na powściągliwość chow chow w kontaktach z ludźmi, jego szkolenie nie należy do najłatwiejszych zadań. By nieco zapanować nad jego niezależną naturą, można skorzystać z usług profesjonalnego psiego trenera.
Owczarek podhalański idealny pies stróżujący
Owczarek podhalański to spokojny, zrównoważony pies, którego charakteryzuje przyjazne i łagodne usposobienie. Podhalan jest bardzo oddany swojemu opiekunowi i potrafi okazywać mu czułość. Należy do psów pasterskich, których pierwotnym przeznaczeniem było strzeżenie stada przed niebezpieczeństwem. Z natury więc nie ufa obcym, zrobi wszystko, by ostrzec ukochanego opiekuna przed zbliżającym się zagrożeniem. W związku z tym świetnie nadaje się na psa stróżującego.
Owczarek podhalański nie ma problemów z zostawaniem samemu w domu. To stróż idealny – podczas nieobecności właściciela chętnie będzie pilnował swojego terytorium. To samodzielny psiak, który umie się sobą zająć. Ze względu na swoje rozmiary najlepiej nadaje się do domów jednorodzinnych z ogrodem.
Podhalan nie należy do przesadnie aktywnych psów, kilka spacerów dziennie w zupełności mu wystarczy. Mimo iż owczarki podhalańskie słyną ze swojej autonomiczności, to potrzebują też uwagi i miłości ze strony opiekuna. Wspólne spacery to nie tylko dobra forma spędzania czasu, ale także aktywność, która pomoże uniknąć otyłości.
Mastif tybetański duży i spokojny towarzysz
Mastif tybetański należy do dużych ras. To potężny pies, jego rozmiary robią wrażenie. Sam wygląd mastifa zniechęca intruza do wtargnięcia na teren posesji. Mimo iż mastif tybetański jest silnym i muskularnym czworonogiem, to wyróżnia go łagodny temperament. Bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli i jest im niezwykle wierny. Mimo wszystko obcych traktuje z dystansem. Dobrze znosi samotność. Podczas Twojej nieobecności dzielnie będzie strzegł wyznaczonego terenu. W dzień może wydawać się nieco ospały, uaktywnia się najczęściej po południu i w nocy, jednak zawsze pozostaje czujny i gotowy strzec dobytku opiekuna.
W przypadku tybetanów należy unikać zbyt długich spacerów i nadmiernego wysiłku, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na ich stawy. Oczywiście psy tej rasy potrzebują zainteresowania opiekuna, jednak bez przeszkód mogą zostawać same w domu. Warto skupić się na nauce posłuszeństwa i socjalizacji, by pies w przyszłości nie przejawiał problemów behawioralnych.
Mastifa tybetańskiego z oczywistych względów najlepiej trzymać w domu na wsi, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni.
Buldog francuski doskonały towarzysz domu
Buldog francuski to czuły pies o wesołym i towarzyskim charakterze. Uwielbia spędzać czas z ludźmi, zabawy i wygłupy ze swoimi opiekunami to dla niego prawdziwa frajda. Nadaje się zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Buldogi francuskie są bardzo przywiązane do swoich opiekunów, trzeba je przyzwyczajać do dłuższych nieobecności. Mimo wszystko szkolą się dość gwałtownie i chętnie pod warunkiem, iż opiekun wykaże się dużą dawką cierpliwości i konsekwencji.
Bardzo dobrze odnajdują się w miejskich przestrzeniach. Te niewielkie pieski gwałtownie przystosowują się do różnych warunków. Mogą dobrze się czuć zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Nie są to psy przesadnie aktywne, wystarczą im rekreacyjne spacery po parku. Aportowanie, skoki i bieganie z pewnością sprawią im dużą przyjemność.
Chihuahua – duży pies w małym ciele
Chihuahua to pies zaliczany do ras miniaturowych. Na co dzień jest pełen wigoru, wprost zaraża pozytywną energią. Potrafi poprawić humor choćby w najgorszy dzień. Lubi towarzystwo ludzi, jeżeli nie zostanie przygotowany odpowiednio wcześniej do nieobecności opiekuna, pozostawiony sam może popaść w lęk separacyjny. Jak większość ras psów potrzebuje ruchu i stymulacji umysłowej. jeżeli zaspokoimy te potrzeby, w domu będzie spokojny.
Chihuahua mimo niewielkich rozmiarów ma dość zadziorny charakter. Jest bardzo odważny i jeżeli wyczuje zagrożenie, może być zadziorny choćby w stosunku do większych psów. By jego awanturnicza natura nie przejęła nad nim kontroli, bardzo ważna jest socjalizacja. jeżeli zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, chihuahua bez problemu może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami.
Chihuahua jest uparty, ale można go wyszkolić. Jest świetnym wyborem na pierwszego pupila dla początkujących właścicieli. Nie potrzebuje specjalnego szkolenia, wystarczą mu treningi z zakresu posłuszeństwa. Pies ten jest bardzo ciekawski, więc chętnie będzie brał udział w urozmaiconych ćwiczeniach.
Shih-tzu mały i towarzyski piesek kanapowy
Shih-tzu jest idealnym zwierzęciem do towarzystwa. Na ogół przyjazny, czuły i skory do pieszczot. Uwielbia bawić się ze swoim opiekunem. Shih-tzu to pies, który wymaga umiarkowanej aktywności. Większą część dnia lubi odpoczywać w domu. Nie oznacza to, jednak, iż nie potrzebuje ruchu wcale, wręcz przeciwnie – uwielbia zabawy piłeczkami, gryzakami i innymi zabawkami dla psów. Duży wybór znajdziesz w sklepie zoologicznym ZooArt!
Ten psiak mocno przywiązuje się do opiekuna i potrzebuje jego uwagi. Nauka samotnego pozostawania w domu jest w tym przypadku obowiązkowa. Shih-tzu nie będzie miał problemów z samotnością, jeżeli jego wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, a po pracy zapewnimy mu wystarczającą ilość ruchu i rozrywki.
Shih-tzu gwałtownie się uczą, ale są dość niezależne. Przy odrobinie wysiłku będą posłuszne – znakomicie sprawdzą się, jako psy wystawowe. Ich piękna sierść wymaga regularnej pielęgnacji – jeżeli będziemy ją systematycznie szczotkować, nie będzie zbyt uciążliwa w utrzymaniu. Shih-tzu możemy również ostrzyc, w tym celu warto udać się do psiego fryzjera, który profesjonalnie zadba o sierść naszego pupila.
Maltańczyk piękna i przyjacielska rasa psa
Maltańczyki to psy, które wymagają dużej dawki miłości i chętnie odwdzięczają się tym samym. Opieka nad nimi to sama przyjemność. Lubią spędzać wolne dni na spacerach, przytulaniu i wspólnych zabawach z opiekunem. Z reguły nie przysparzają większych problemów, ze względu na niewielkie rozmiary można je łatwo przewozić, świetnie odnajdą się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. Są bardzo towarzyskie, w związku z tym nie nadają się dla zapracowanych singli. Na pewno nie należy zostawiać psa samego na cały dzień. Można zabrać go ze sobą w podróż, jednak jeżeli nie możesz tego zrobić, musisz zapewnić mu przed wyjazdem należytą opiekę.
Psy rasy maltańczyk idealnie nadają się dla ludzi, którzy nie mają czasu w mozolne treningi ze swoim pupilem. Nie mają większych problemów z przyswajaniem komend. Uczą się szybko, z ich wychowaniem poradzą sobie choćby początkujący właściciele psów. Maltańczyki są dość wrażliwe, dlatego podczas treningów z posłuszeństwa warto korzystać z metody pozytywnych wzmocnień. Polega ona na wynagradzaniu psiaka za poprawnie wykonaną komendę. Dlatego podczas szkolenia psów tej rasy przydatne mogą okazać się smaczki treningowe.
Jego długa sierść wymaga systematycznego wyczesywania, jednak podobnie, jak w przypadku shih-tzu maltańczyka można ostrzyc. W tym celu warto od czasu do czasu odwiedzać psiego fryzjera. Oczywiście psa możemy również strzyc sami w domu. Do pielęgnacji maltańczyka przyda się szczotka oraz specjalny szampon, który uwydatni biel sierści.
Cavalier king charles spaniel radosny i ugodowy przyjaciel domu
Cavalier king charles spaniel to pogodny, towarzyski piesek o łagodnym usposobieniu. Jego szkolenie nie jest zbyt trudne, ani czasochłonne. Przy odrobinie konsekwencji i cierpliwości, pies ten będzie posłuszny. Potrafi dostosować się do trybu życia swojego opiekuna. Nadaje się zarówno dla osób, które lubią uprawiać sport, jak i takich, które wolny czas wolą spędzać na kanapie. Niemniej jednak pieskowi trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i zabawy, by mógł wyładować drzemiące w nim pokłady energii.
Cavalier king charles spaniel ze względu na przyjacielski i ugodowy charakter może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami lub kotami. Podczas naszej nieobecności w domu chętnie będzie spędzał czas ze swoimi pobratymcami na wspólnych zabawach. Opiekun powinien poświęcać mu swój wolny czas na spacery i wspólne pieszczoty, które z pewnością umocnią więzi.
By pielęgnacja cavalier king charlesa spaniela nie była czasochłonna, wymaga regularności. Warto przyzwyczajać go od szczeniaka do kontaktu ze szczotką, aby jego piękna, jedwabista sierść była lśniąca i utrzymana w dobrym stanie. Poza tym trzeba kontrolować stan oczu – jeżeli zaczną łzawić, można przemyć je specjalnymi preparatami. Pies ten wymaga także regularnych kontroli i (w razie potrzeby) czyszczenia uszu.
Jamnik temperamentny towarzysz
Jamnik to towarzyski psiak, który przywiązuje się do członków rodziny. Mimo to możemy go przyzwyczaić do naszej kilkugodzinnej nieobecności. Nauka samotnego pozostawania w domu powinna odbywać się powoli i stopniowo. O ile zapewnimy jego dzienne zapotrzebowanie na ruch i będziemy mu poświęcać swój czas, jamnik może być wspaniałym, spokojnym towarzyszem w codzienności.
Jamniki pierwotnie były psami myśliwskimi, w pracy wymagano od nich dużej samodzielności. W związku z tym potrafią być bardzo uparte i lubią stawiać na swoim. Potrzebują opiekuna, który podczas szkolenia wykaże się dużą dawką cierpliwości i systematycznie będzie egzekwował posłuszeństwo.
Pies dla zapracowanych ludzi – podsumowanie
Jeśli zastanawiacie się nad posiadaniem czworonoga i jesteście pewni, iż ma być to właśnie pies, musicie pamiętać, iż każdy z nich potrzebuje uwagi i pielęgnacji. Niektóre rasy są jednak mniej wymagające. Powyżej przedstawiliśmy ranking psów, z którymi będziecie mogli spędzać wolne chwile, choćby o ile jesteście bardzo zapracowani. Możecie wybierać spośród ras małych, średnich i dużych. Warto pamiętać o jednym – przygarnięcie psiaka pod swój dach to duża odpowiedzialność. Decyzja o posiadaniu psa w domu powinna być dokładnie przemyślana. Mamy nadzieję, iż powyższy spis ułatwi Wam jej podjęcie.