Pokazy psów policyjnych i ratowniczych OSP, psów przewodników, psich zaprzęgów, dyscypliny sportowe, groomerskie i psi fitness. To i jeszcze więcej wydarzeń dla wielbicieli czworonogów w Parku Cytadela podczas darmowej Kejtrówki.
Tegoroczna edycja odbędzie się w weekend, 20 i 21 maja. Na polanie pod Dzwonem Pokoju odbędzie się piknik edukacyjny organizowany w ramach miejskiego programu „Kejter też poznaniak” oraz zawody latających psów. Wszystkie wydarzenia są darmowe.
Latające psy
Co roku na poznańską Cytadelę przychodzą tłumy mieszkańców, aby kibicować psio-ludzkim drużynom w walce o najwyższe podium w konkursach Dogfrisbee. Seria imprez obejmuje cztery miasta: Poznań, Wrocław, Gdynię i Warszawę.
Dogfrisbee łączy rywalizację z zabawą. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych (sportów uprawianych z psami na świecie), mająca rzesze fanów w Polsce. Polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez czworonoga powietrznych akrobacji. Widowisko bazuje na współpracy psa z człowiekiem i umiejętnościach indywidualnych czworonoga.
– Udział weźmie około 350 psów. To kolejny rekord frekwencyjny. Będziemy przez mikrofon tłumaczyć zasady poszczególnych rywalizacji, aby każdy rozumiał i mógł się w pełni zaangażować w kibicowanie – mówił Dariusz Radomski, organizator zawodów „Latające psy” i dodał: – Chciałbym też zwrócić uwagę na konkurencję dystansową „long distance”. Na dwóch polach jednocześnie będą konkurowały panie i panowie. Będą rzucać dyskiem, a liczyć się będą tylko te występy, które zakończono chwytem frisbee. Będziemy mierzyć odległość. Każdy zawodnik ma trzy próby i czwartą poprawkową, która będzie wymagała strategii, ponieważ może się okazać, iż zamiast polepszyć, to pogorszy wynik całościowy.
O tytuły mistrzowskie rywalizują czworonogi z Polski i zagranicy. Zawodnicy startują w czterech konkurencjach. ThrowNGo polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku, Freestyle to najbardziej widowiskowa forma, czyli pokazy w stylu wolnym, które prezentowane są do wybranej przez uczestnika muzyki. Frizgility to gra, podczas której pies i zawodnik wielokrotnie przełączają się z trybu, w którym pies jest prowadzony przez tor przeszkód przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami w tryb, w którym musi łapać frisbee. Z kolei Time Warp to zgromadzenie jak największej liczby punktów poprzez jak najszybsze skompletowanie trzech chwytów w wyznaczonych strefach. Czwarty rzut do tzw. Sweet Spotu, wykonany w przydzielonym czasie daje szansę wali o najwyższe miejsca na podium.
Kejtrówka 2023
Poza pokazami postawiono też na edukację. „Schroniskowe ABC”, „Jaka to rasa? Charakterystyka głównych grup psów”, „Kleszcz taki straszny jak go malują?” czy „Nauka chodzenia na luźnej smyczy i niezjadania odpadków podczas spacerów” – to nazwa poszczególnych prelekcji, które wygłoszą w weekend fachowcy.
Pracownicy Schroniska dla zwierząt będą zachęcać do aktualizacji danych rejestrowych poznańskich kejtrów i ich właścicieli oraz do adopcji. Będzie można złożyć wniosek o wyrejestrowanie psa czy zmianę danych. Osoby, które już adoptowały psiaka, mogą odebrać bandany i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoim pupilem.
– Jak, co roku zapraszamy do zabaw edukacyjnych. Pokażemy jak stworzyć maty węchowe w domu, aby psiaki się lepiej czuły. Będzie można wypełnić ankietę adopcyjną, przywieziemy też minimalnie trzy pieski na sobotę i niedzielę, żeby zaprezentować je na żywo – mówiła Katarzyna Frąckowiak, zastępczyni kierowniczki Poznańskiego Schroniska dla Zwierząt.
Podczas Kejtrówki będą rozdawane poradniki i woreczki na psie odchody. Fundacje prozwierzęce będą promować swoją działalność. Atrakcją będzie wystawa psów wszelakich, czyli konkurs psich talentów z przymrużeniem oka. Konkurencje przygotowano w dwóch kategoriach. Pierwsza to rywalizacja o tytuł najbardziej dopasowanej pary, a druga to konkurs psich talentów. Zgłoszenia przyjmowane będą podczas imprezy przy scenie u konferansjera.
Poza tym w ten weekend w programie: wystawa edukacyjne „Zanim kupisz psa – sprawdź, czy to pies dla ciebie”, warsztaty z motywacji, quizy, konkursy dotyczące wiedzy kynologicznej i programu miejskiego „Kejter też poznaniak”. Dla dzieci wystawione zostaną przedstawienia teatralne pt. „Szabadabada” w wykonaniu Teatru Fuzja i „Mój przyjaciel pies” w wykonaniu TeatRyle.
– Pokażemy jak prewencyjnie zadbać o psy, aby nie nabawiły się różnych schorzeń. Poza tym będzie bardzo atrakcyjnie wizualnie: pokazy psów policyjnych, ratowniczych, psie zaprzęgi, wyścigi hartów – mówił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.
Czytaj też: Aborygeni przyjechali do Poznania. „Tutaj nas lepiej potraktowano niż we własnym kraju”