Pielęgnacja storczyka to nie tylko regularne podlewanie. Konieczne jest również nawożenie oraz przycinanie pędów. Tylko dzięki temu zapewnisz mu zdrową kondycję i piękny wygląd. Ważne jest jednak, w jaki sposób to robić. W którym miejscu przyciąć storczyka, aby pięknie rósł i obficie kwitnął?
Przycinanie storczyka to gwarancja pojawienia się nowych liści i mocnych pędów. Trzeba jednak robić to z dużą ostrożnością – tak, aby pomóc roślinie, a nie niechcący jej zaszkodzić.
Kiedy przycinać pędy storczyka?
Najlepiej, jeżeli zrobisz to tuż po całkowitym opadnięciu ostatnich pąków. Niektóre odmiany tych kwiatów tuż po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku. Jednak te, które najczęściej mamy w domach (jak np. Falenopsis), należy wprowadzać w ten stan sztucznie. Jak to zrobić poprawnie?
Postaw przekwitniętego storczyka w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Podlewaj go rzadziej i na jakiś czas przestań nawozić. Nie martw się, iż zniszczysz tym swoją roślinę. Wręcz przeciwnie – dasz jej czas na regenerację, dzięki czemu później będzie bardziej pobudzona do wzrostu.
W którym miejscu przyciąć storczyka? To kluczowe!
Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby poprowadzić cięcie tuż nad linią najwyższego liścia. jeżeli pozostawisz storczyka samego sobie i nie przytniesz jego pędu, ten – zaschnięty – zahamuje rozwój rośliny. Młode pędy nie będą miały jak wyrosnąć, a cały kwiat – chcąc zregenerować uschnięty element – mocno się osłabi.
Aby wykonać ten zabieg, użyj ostrych nożyczek przeznaczonych do cięcia roślin, które z powodzeniem dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym lub po prostu sekatora. Ważne, by było to bardzo ostre narzędzie, które szybko, łatwo i precyzyjnie przetnie ciąg pędu – nie zmiażdży go, nie poszarpie, nie zagnie itd. Warto też, byś zdezynfekował je przed użyciem, aby ograniczyć ryzyko przeniesienia na storczyka różnych chorób.
Twój storczyk nie wygląda najlepiej? Tak przywrócisz go do życia. Postępuj wedle tych wskazówek, a zakwitnie choćby w środku zimy!