Przytnij hortensje w tym momencie. Rozkwitną najpiękniej w okolicy. Nie będziesz mogła się napatrzeć

4 godzin temu
Zdjęcie: Olga Seifutdinova / Getty Images/istock.com


To jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy przycinać hortensje? Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż zarówno odpowiednia technika jak i termin są kluczowe, aby nie zaszkodzić kwitnącym krzewom.
Hortensje swoim wyglądem za każdym razem wywołują niemały zachwyt, stanowiąc dekorację wielu ogrodów w całej Europie i na świecie. Nic dziwnego więc, iż krzew ozdobny cieszy się taką popularnością. Podczas uprawy niezwykle ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale także zabieg przycinania. To właśnie on ma ogromny wpływ na obfitość kwitnienia.


REKLAMA


Zobacz wideo Piotr Głowacki z nowym rokiem rzucił palenie. "Miałem słabość" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Przycinanie hortensji. Ten zabieg ma duży wpływ na kondycję roślin i kwitnienie
Zabieg przycinania krzewów niesie za sobą szereg korzyści. Wśród nich można wymienić przede wszystkim obfite kwitnienie, bujny wzrost oraz kontrolowanie wielkości i kształtu rośliny (ważne jeżeli mamy do czynienia z gatunkami silnie rosnącymi - hortensje bukietowe czy hortensje krzewiaste).


Co więcej, przy okazji mamy możliwość pozbycia się martwych, uszkodzonych lub chorych części rośliny, dzięki czemu hortensja odzyskuje zarówno wygląd jak i zdrowie. Z kolei w okresie gałązki są lepiej doświetlone i mocniejsze, przez co kwiatostany rosną większe i liczniejsze.


Cięcie hortensji w ogrodzie, zdj. ilustracyjne istock/Liudmila Chernetska


Kiedy przycinać hortensje? Zapisz sobie ten termin w kalendarzu
Najlepszy czas na przycinanie hortensji bukietowej to wczesna wiosna, po przymrozkach, ale przed rozpoczęciem wegetacji, zwykle w marcu. Zabieg wykonujemy w bezdeszczowy dzień, aby uniknąć chorób grzybowych. Przycinamy wszystkie pędy na wysokość 20-30 cm od ziemi, co pobudzi wzrost nowych. Używamy ostrego noża lub sekatora, aby nie uszkodzić rośliny. Podobny termin obowiązuje w przypadku hortensji ogrodowej. Zabieg polega jednak na usunięciu wyłącznie suchych kwiatostanów i chorych pędów.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału