Luty to doskonały miesiąc, by zająć się wstępnymi pracami w ogrodzie i idealny moment na przycinanie drzew owocowych, szczególnie kilku najpopularniejszych gatunków. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym nasze rośliny będą miały lepiej doświetloną korę, co pobudzi je to do wzrostu. Tym samym będziemy mogli spodziewać się znacznie większych plonów. Zobacz, jak dokładnie się za to zabrać.
REKLAMA
Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!
Kiedy przycinać drzewa owocowe? Tymi gatunkami zajmij się już teraz
Choć luty to wciąż niskie temperatury i chłód, a czasami choćby śnieg, to nie jest to zły miesiąc na prace w ogrodzie. Wszystko dlatego, iż drzewa i krzewy pozostające w stanie spoczynku są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji, a brak liści ułatwia ocenę struktury ich korony. Ponadto dzień jest coraz dłuższy, a wiosna zbliża się wielkimi krokami. Lutowe cięcie drzew owocowych będzie więc nie tylko świetnym pomysłem, ale wręcz obowiązkiem, który zminimalizuje ryzyko infekcji i przyspieszy wzrost roślin. Warto jednak pamiętać, iż nie każde drzewo nadaje się do przycięcia w tym okresie. W lutym zajmujemy się podcinaniem jabłoni, gruszy i śliwy oraz orzecha włoskiego. Omijamy jednak wszystkie drzewa owocowe pestkowe, takie jak wiśnie czy czereśnie. Je będziemy pielęgnować dopiero latem, tuż po owocowaniu. Jak jednak dokładnie zabrać się za przycinanie, by zrobić to jak najlepiej?
Jak przycinać drzewa owocowe na wiosnę? Tak prawidłowo to zrobisz
Najważniejszą zasadą podczas lutowej pielęgnacji jest ta, by nie zabierać się za cięcie podczas silnych mrozów. jeżeli temperatura spadnie poniżej minus 5 stopni Celsjusza, lepiej przełożyć pracę w ogrodzie na cieplejszy dzień. Zanim zabierzemy się do przycinania drzew, powinniśmy dokładnie usunąć chore oraz wysuszone gałęzie. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób. Następnie eliminujemy te patyki, które rosną do środka drzewa oraz się krzyżują. Takie przerzedzenie korony pozwoli na doświetlenie kory i pobudzenie wzrostu wraz z początkiem wiosny. Skróćmy również pędy, by pobudzić drzewo do wytworzenia nowych. Musimy jednak zachować przy tym odpowiedni kąt cięcia. Najlepiej, jeżeli będziemy ciąć sekatorem pod skosem, zaledwie kilka milimetrów od pąka skierowanego na zewnątrz. Nie usuwajmy jednak zbyt wiele gałęzi oraz pędów na raz. Drzewo zostanie wówczas osłabione i będzie miało problem z rozwojem wczesną wiosną. Warto jednak podejść do roślin z cierpliwością i dokładnie pielęgnować je już pod koniec zimy. Z pewnością odwdzięczą nam się bogatymi zbiorami latem i jesienią.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.