Przytnij czereśnie w tym terminie. Owoce będą duże i słodkie

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /East News


Przycinanie czereśni to istotny zabieg pielęgnacyjny, za pomocą którego drzewo w następnym sezonie jest w stanie wydać słodkie, duże, a przede wszystkim zdrowe plony. Ponadto odpowiednio przeprowadzone cięcie czereśni pozwala zachowywać zdrowy wzrost drzewa, lepsze doświetlenie korony i wiele innych. Poznaj więcej zalet regularnego przeprowadzania tego zabiegu i dowiedz się, jak i kiedy najlepiej przycinać czereśnie.

Przycinanie drzew owocowych to jedna z podstawowych czynności, jaką należy wykonywać, chcąc cieszyć się z obfitych i zdrowych plonów. Nie można jednak robić tego byle kiedy i byle jak. Każdy gatunek drzewa owocowego rządzi się własnymi zasadami. W przypadku czereśni nie jest inaczej. Co więc warto wiedzieć na temat przycinania czereśni?

Dlaczego cięcie czereśni to istotny zabieg pielęgnacyjny?

Cięcie czereśni to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który wpływa nie tylko na zdrowie drzewa, ale także na ilość i jakość owoców. To główny i najważniejszy cel wykonywania tej czynności. Ma on za zadanie usunąć stare gałęzie po to, aby dać drzewu szansę i przestrzeń na wypuszczenie nowych.

Ponadto regularne przycinanie czereśni pozwala na dokładne ukształtowanie drzewa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodych drzewek. Wobec tego warto pamiętać, iż cięcie wykonuje się zarówno na dopiero co posadzonych, jak i starych drzewach. Takie ukształtowanie jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale również na lepszą cyrkulację powietrza, a także dostęp światła.

Ponadto w ten sposób zwiększa się odporność drzewa na choroby oraz szkodniki. Dodatkowo ułatwia to późniejsze zrywanie owoców. Takie cięcie nie tylko kształtuje, ale również pobudza do wzrostu. Regularność tego zabiegu pozwala na stworzenie równowagi pomiędzy wzrostem drzewa a produkcją owoców.

Przeczytaj także: Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Kiedy przycinać czereśnie? Zbliża się na to najlepszy termin

Wiele osób z pewnością przekonało się co do ważności wykonywania regularnego cięcia czereśni. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak najlepiej to robić oraz czym różni się to od cięcia wiśni. Ta najlepiej owocuje na pędach rocznych, natomiast czereśnia obficie owocuje na pędach 2 i 3-letnich.

Wobec tego głównym celem cięcia czereśni jest zachowanie jak największej liczby, takich oto gałęzi. Podstawą tej czynności jest wykonanie jej we właściwym terminie. Najlepsze jest lato, zaraz po zakończeniu zbiorów czereśni. Zatem koniec lipca bądź początek sierpnia to najlepszy termin na cięcie czereśni. Jest to dobry czas na wykonanie tej czynności, bowiem ślady po cięciu sprawnie się goją, a drzewo mniej jest narażone na choroby.

Może cię zainteresować: Jadalne kwiaty tego drzewa wyrastają bezpośrednio z kory. Są słodkie i dekoracyjne

Jak przycinać czereśnie?

Cięcie czereśni ważne jest już tuż po posadzeniu drzewa. To właśnie ono decyduje o późniejszym kształcie korony. Można nim ukształtować koronę o formie wrzecionowej bądź można zdecydować się na stworzenie tak zwanego “hiszpańskiego krzewu". W zależności od wybranej formy cięcie będzie wyglądało nieco inaczej.

Tak samo jest w przypadku cięcia czereśni młodej i starej. W przypadku starej czereśni posiada ona już ukształtowaną koronę i wykonywanie cięcia ma na celu usuwanie gałęzi, aby prześwietlić wnętrze korony, a także usunięcie czubka, aby drzewo nie rosło zbyt wysokie. Dobrze również postarać się o przycięcie gałęzi tuż przy ziemi.

Chcąc cieszyć się z obfitych i słodkich plonów, warto zadbać o prawidłowe przycięcie czereśni. Wobec tego dobrze unikać cięcia w niewłaściwym terminie, a także zbyt intensywnego, które w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia drzewa i mniejszych plonów. Nie bez znaczenia jest również narzędzie, którym wykonuje się cięcie czereśni.

Zobacz też:

Podlewaj tym floksy. Twój ogród utonie we wspaniałych kwiatach

Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, iż zaczniesz podlewać je tym

Liście fiołka żółkną i więdną? W ten sposób przywrócisz mu zdrowie

Idź do oryginalnego materiału