Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić

top.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: /neko92vl /Pixel


Niektórzy ogrodnicy nie rezygnują z prac choćby w okresie zimowym, skupiając się w tym czasie szczególnie na przycinaniu krzewów czy drzewek. Zanim jednak weźmiesz sekator w dłoń, przekonaj się, iż w Twoim ogrodzie rosną gatunki, którym nie zrobisz w ten sposób krzywdy. Okazuje się bowiem, iż niektóre lepiej zostawić w spokoju, aby ich nie uszkodzić i nie osłabić przed nadejściem wiosny.

Rośliny, których nie należy przycinać zimą

Rośliny zimozielone dekoracyjne

Chociaż wydają się odporne na zimowe warunki, cięcie w styczniu może im zaszkodzić. Rośliny te mają ograniczoną zdolność regeneracji w chłodniejszych miesiącach, co zwiększa ryzyko infekcji i uszkodzeń.

Drzewa wydzielające intensywnie soki

Drzewa takie jak brzoza, klon czy orzech włoski to prawdziwe "wrażliwce" zimowego cięcia. W styczniu soki roślinne wciąż intensywnie krążą, a rany po cięciu mogą długo się nie zasklepiać, co osłabia rośliny i sprawia, iż stają się podatne na choroby.

Krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych

Forsycje, bzy lilaki czy piwonie to rośliny, które już w poprzednim sezonie wykształciły pąki kwiatowe. Przycinając je zimą, pozbawiasz je możliwości kwitnienia w nadchodzącej wiośnie.

Kiedy cięcie zimowe ma sens?

Są też takie rośliny, które można podcinać w styczniu i nie tylko im to nie zaszkodzi, ale wzmocni je i sprawi, iż będą bujniej kwitły wiosną. Wiele gatunków wręcz czeka na zimowe cięcie - takiej pielęgnacji poddaj zwłaszcza jabłonie, grusze, porzeczki, agrest, maliny oraz jagody kamczackie.

Zimą soki krążą wolniej, a rany po cięciu gwałtownie się zasklepiają, regeneracja jest szybsza i wiosna rośliny są zdrowe, mocne i bujnie kwitnące.

Inne zimowe prace w ogrodzie

Nie tylko cięcie krzewów i drzewek przeprowadza się w styczniu. To także odpowiedni moment na bielenie drzewek wapnem, które chroni je przed szkodnikami oraz przed uszkodzeniami kory wywołanymi nagłymi zmianami temperatury. Pamiętaj jednak, by wykonywać ten zabieg w suchy, słoneczny dzień, gdy temperatura przekracza 5°C.

Zimowe cięcie to skuteczna metoda na odmłodzenie i wzmocnienie niektórych roślin, jednak nie wszystkie dobrze znoszą ten zabieg. Przed rozpoczęciem prac sprawdź potrzeby swoich roślin i dostosuj harmonogram pielęgnacji do ich wymagań.

Zobacz też:

To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować

Nie przegap tego zabiegu w styczniu. w okresie borówka będzie się uginać od owoców

Zabierz te kwiaty do sypialni. Będziesz spać mocniej i zdrowiej

Idź do oryginalnego materiału