Przy ul. Radzymińskiej 154 otwarto ogród sensoryczny

4 dni temu

Przy Domu Dziennego Pobytu zlokalizowanym przy ul. Radzymińskiej 154 otwarto ogród sensoryczny.

Czym jest ogród sensoryczny?

To miejsce, w którym pracują ludzkie zmysły, gdzie wyostrza się wzrok, słuch czy dotyk. Każdy element takiej przestrzeni można dotknąć i obejrzeć z bliska. Taki ogród służy przede wszystkim osobom z dysfunkcjami oraz ograniczeniami. Ma umożliwiać obserwacje, a także czucie, pełnić funkcje terapeutyczna, czasem rehabilitacyjne. Zatem konstrukcja takiego ogrodu musi być bezpieczna i komfortowa dla użytkownika.
Ogród sensualny przy ul. Radzymińskiej taki właśnie jest. Jest ogrodem dostępnym, a przebywanie w nim ma dać poczucie spokoju, ładu i harmonii. Użytkownicy będą tu mogli sadzić swoje rośliny i dbać o przyrodę. Założenie wymarzonego zielnika czy warzywnika nie będzie problemem.
– Ogród to przestrzeń zaprojektowana z ogromną troską o szczegóły, funkcjonalność i walory zdrowotne. Dzięki różnorodnym roślinom, strefom relaksacyjnym i elementom pobudzającym zmysły, jest doskonałym miejscem na odpoczynek, integrację oraz stymulację zmysłową – czytamy na stronach Urzędu Dzielnicy Targówek.
Jesień, szczególnie ta złota, słoneczna i ciepła, na pewno będzie zachęcała pensjonariuszy DDP do spędzania w tym magicznym ogrodzie każdej wolnej chwili. Twórcy ogrodu mają nadzieję, iż atmosfera w nim panująca poprawi jakość życia seniorów, którzy będą mogli kreatywnie działać w nowej przestrzeni.
-->

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Radzymińskiej 154 funkcjonuje od dwóch lat i cieszy się dużym zainteresowaniem. Placówka służy seniorom i seniorkom. Wspiera ich samodzielność oraz uaktywnia społecznie. DDP w swojej ofercie posiada zajęcia terapeutyczne, usprawniające pamięć, utrzymujące dobrą kondycję psychiczną, ruchową oraz kreatywność.

Koncepcja ogrodów sensorycznych została stworzona przez Hugo Kukelhausa, który twierdził, iż technologia odbiera ludziom możliwości naturalnego doświadczania świata dzięki ciała i zmysłów. Ogród sensualny jest za to świetnym rozwiązaniem dla osób tęskniących za naturą i doskonale pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Na świecie ogrody sensoryczne były znane już na początku XX w., a do Polski dotarły w wieku XXI. Przykładem takich miejsc jest Ogród Botaniczny w Powsinie, który zaprojektowano m.in. z myślą o osobach niedowidzących i niewidomych.

/ak/
Foto: OPS Targówek, Katarzyna Górska-Manczenko – Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje



Idź do oryginalnego materiału