Przestawiasz doniczki z kwiatami na zimę? Sprawdź, jak to się może skończyć

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Zima to ciężki okres dla roślin doniczkowych. Panujące dotychczas w naszym mieszkaniu warunki, całkowicie się zmieniają i w związku z tym, okazy mają mniejszy dostęp do światła i muszą się zmagać z suchym powietrzem. Często więc wiele osób próbuje przestawić rośliny w inne miejsce. Jednak, aby to zrobić, należy odpowiednio przygotować do tego nasze kwiaty. Sprawdź, kiedy powinniśmy przenosić rośliny na inne stanowisko i w jaki sposób to robić, aby im nie zaszkodzić.

Przestawianie roślin doniczkowych zimą czasem jest koniecznością. Warto jednak zagłębić się nieco w ten temat, aby nie popełnić błędu, przez który nasz okaz całkowicie zmarnieje. Musimy nie tylko wiedzieć, kiedy konieczne jest przestawienie rośliny, ale także, w jaki sposób to zrobić, aby jej nie szkodzić. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przenieść kwiaty w nowe miejsce.

Przestawianie roślin zimą - co warto o nim wiedzieć?

Wiele roślin doniczkowych, choćby jeżeli należy do gatunków mało wymagających, jest przywiązanych do swojego miejsca oraz otoczenia. Każdy okaz posiada określone potrzeby, które dotyczą odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz dostępu do światła.

Zimą jednak wiele z tych czynników zmienia się, ponieważ jest znacznie mniej światła, a powietrze staje się suche na skutek ogrzewania. Co więcej, wahania temperatury są bardziej odczuwalne. Wobec tego wiele osób decyduje się na przestawienie swoich roślin w inne miejsce.

Nie zawsze jest to jednak dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy zrobimy to bez odpowiedniego przygotowania naszych okazów. Może to doprowadzić do wywołania u nich tzw. stresu środowiskowego, który objawia się zahamowaniem wzrostu rośliny, gniciem korzeni czy opadaniem liści.

Czytaj również: Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

W jaki sposób przestawiać rośliny zimą, aby pozostały w dobrej kondycji?

Wobec tego, jeżeli zauważymy, iż w danym miejscu zmieniły się warunki, które sprzyjały naszym roślinom, rzeczywiście warto je przestawić. Pamiętajmy jednak, iż proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i wprowadzenia go tak, by nie wpłynął on negatywnie na rozwój naszej rośliny. Oto kroki, które należy wykonać, chcąc przestawiać kwiaty zimą:

  1. Ocenienie potrzeb rośliny - zanim będziemy ją przestawiać, sprawdźmy, czego potrzebuje ten gatunek. Upewnijmy się, jakie są jego wymagania co do światła, jak reaguje na przeciągi czy pobliskie źródło ciepła.
  2. Znalezienie miejsca dla kwiatów - znając już potrzeby naszych roślin, możemy dobrać im odpowiednie stanowisko. Gatunki, które lubią światło, warto ustawić na parapecie południowym, natomiast rośliny preferujące mniejsze ilości naświetlenia, przestawmy na parapet wschodni lub zachodni. Równocześnie unikajmy przeciągów lub bezpośredniego sąsiedztwa drzwi.
  3. Przygotowanie rośliny - jest to istotne zwłaszcza dla delikatniejszych gatunków. Nie możemy w nagły sposób przenosić okazu z miejsca na miejsce, jeżeli różnica w warunkach jest znacząca. Musimy stopniowo przestawiać doniczkę na kilka godzin dziennie, a na noc przekładać ją na jej dawne miejsce. Dopiero po 5 dniach takiego działania, możemy przestawić ją na nowe stanowisko na stałe.
  4. Zapewnienie odpowiednich warunków - po przestawieniu rośliny na nowe miejsce, postarajmy się utrzymać tam stabilne warunki. W przypadku, gdy w tym pomieszczeniu powietrze jest bardzo suche, warto ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza lub regularnie zraszać liście wodą o temperaturze pokojowej.
  5. Sprawdzanie reakcji rośliny - po przestawieniu powinniśmy regularnie obserwować nasz okaz, aby wiedzieć, jak reaguje na zmianę. Częstym objawem są zasychające, żółknące lub opadające liście, które na początku mogą być naturalną reakcją adaptacyjną, jeżeli jednak stan rośliny będzie pogarszał się przez kilka następnych tygodni, to może się okazać, iż to miejsce nie było trafionym pomysłem.

Zobacz też:

Fiołek może kwitnąć niemal cały rok. Wystarczy jedna rzecz

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Idź do oryginalnego materiału