Porzeczki mają biały, czerwony lub czarny kolor. Cechuje je intensywny aromat i soczystość. Ludzie często wykorzystują je do produkcji dżemów, galaretek, soków oraz przetworów. jeżeli hodujesz krzew w ogrodzie, z pewnością zastanawiasz, się, co zrobić, by miał dużo słodkich owoców. Roślina nie ma wprawdzie dużych wymagań, ale pewne zabiegi pielęgnacyjne są konieczne, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?
Kiedy i czym pryskać porzeczki na wiosnę? Wykorzystaj jedno warzywo
Krzew lubi ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Najlepiej czuje się w żyznym, przepuszczalnym podłożu o obojętnym pH. Dołki muszą mieć przynajmniej 30 cm głębokości oraz szerokość zapewniającą swobodne umieszczenie korzeni.
Na wiosnę porzeczki należy pryskać przede wszystkim w celu profilaktyki przed chorobami i szkodnikami, takimi jak mszyce oraz przędziorki. Rób to co tydzień przez cały maj. Doskonale sprawdzi się domowy preparat. Będą ci potrzebne dwie rzeczy: 10 l wody oraz 250 g czosnku. Przeciśnij go przez praskę, wymieszaj z płynem i zostaw na 4 dni. Po upływie tego czasu przecedź mieszankę i podlej krzew.
Kiedy i czym pryskać porzeczki na wiosnę? pexels.com/Dmytro Glazunov
Naturalny nawóz do porzeczek. Będą ci potrzebne tylko dwa składniki
Możesz też posadzić czosnek obok porzeczek. Będzie działać jak naturalny środek odstraszający. Trzeba także pamiętać o regularnym nawożeniu rośliny. w okresie wegetacyjnym należy to robić dwa razy: wiosną i po zbiorach owoców. Sprawdzi się kompost, obornik, obierki po ziemniakach oraz gnojówka z pokrzywy. Ta ostatnia jest bogata w azot, potas i inne składniki odżywcze, które wspierają wzrost i plonowanie. Potrzebujesz 10 l wody oraz 1 kg świeżych pokrzyw. Wrzuć je do cieczy i gotuj przez pół godziny. Następnie wystudź i przecedź wywar. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:10 i raz na 3 tygodnie podlej porzeczki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.