Prezentacje spektakli tanecznych i choreograficznych w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec w Stacji Orunia GAK

2 tygodni temu

W październiku odbędzie się aż siedem pokazów spektakli tanecznych i choreograficznych, które zostaną zaprezentowane publiczności dzięki współpracy Instytutu Kultury Miejskiej oraz Gdańskiego Archipelagu Kultury. Spektakle zostały wybrane w ramach open calla, a ich prezentacje w terminach 11–13 oraz 26–27 października odbywać się w Stacji Orunia GAK i w przestrzeniach publicznych. Zapraszamy na dodatkowe pokazy 19-20 października.

Zapraszamy na jesienne pokazy spektakli różnych w formie i językach ruchu.

W programie znajdują się zarówno propozycje plenerowe dla rodzin (“Las i Ludzie” Magdy Jędry), dla najmłodszych dzieci (“Frajda Granda Bzik” Kolektacza), jak i spektakle dla dorosłych widzów. Na scenie zobaczymy choreograficzne duety (“Goździk w pustej muszli” Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i “Streching” Liwii Bargieł-Kiełbowicz i Bartłomieja Kiełbowicza) i trójmiejskie zespoły taneczne: “Niesamowicie Blisko” Artura Grabarczyka i h.art company, oraz “Hotel H. ****” zespołu Hertz Haus. Przeniesiemy się też do przestrzeni muzealnej, żeby zobaczyć “Rzeźbiary” Magdy Fejdasz i Weroniki Pelczyńskiej z ramienia praktyk siostrzeństwa.

Wybrane do prezentacji spektakle uznajemy za takie, które powstawały w zgodzie z wartościami gdańskiej edycji programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, czyli z poszanowaniem zasobów materialnych i ludzkich oraz wrażliwością wobec otoczenia.

Tegoroczny Program Przestrzenie Sztuki – Taniec został zainsoirowany myślą ekologiczną i zbudowany wokół idei zrównoważonej produkcji sztuki. Twórczynie Programu chcą skupić swoje działania na próbie zdefiniowania zrównoważonych aspektów sztuki tańca i choreografii oraz sprawdzić w praktyce, na czym może polegać ekologiczne myślenie i tworzenie w polu sztuk performatywnych. Sztuka i kultura nie mogą pozostać obojętne na zmianę kierunku myślenia: z nadprodukcji i nadkonsumpcji do świadomego tworzenia i uczestnictwa; z nastawienia na tworzenie jednorazowych produktów w kierunku pracy procesualnej. Formaty realizowane w ramach Programu są nastawione właśnie na rozwój tego rodzaju działań w polu tańca i choreografii.

Działania oferowane w ramach Programu adresowane są przede wszystkim na wsparcie lokalnych artystek i artystów. Z myślą o nich we wrześniu zrealizowany został program rezydencji choreograficznych. Z kolei w październiku, w Stacji Orunia GAK, publiczność będzie mogła uczestniczyć w pokazach spektakli tanecznych i choreograficznych. Jednym z nich będzie produkcja kameralna wyłoniona w ramach otwartego naboru. W tym samym miesiącu zainaugurowana zostanie Akademia Zrównoważonej Produkcji – program szkoleniowy dla producentek i producentów sztuk performatywnych. W listopadzie odbędzie się premiera spektaklu tanecznego dużego formatu, a osoby profesjonalnie zajmujące się tańcem będą mogły wziąć udział w coachingach choreograficznych. Oprócz tego regularnie będą odbywać się międzypokoleniowe warsztaty Roztańczone Rodziny oraz projekcje i prelekcje w ramach cyklu Kino Tańca.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które IKM, operator gdańskiej edycji Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, organizuje we współpracy ze Stacją Orunia GAK, Klubem Żak oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wstęp na prezentacje spektakli w Stacji Orunia GAK jest biletowany.

Magda Jędra, „Las i Ludzie”.
Spektakl dla widzek i widzów od 7-ego roku życia

Fot. Mariusz Krawczyk

Data:
11 października 2024, godz. 12:00
Miejsce:
Park Schopenhauera

Spektakl dla szkół, klasy 1–3

Czy gdybyśmy mogły i mogli dostrzec ruch roślin, zmieniłoby to naszą relację z nimi? Czy wpłynęłoby na sposób, w jaki o nich myślimy i jak je traktujemy? W spektaklu “Las i Ludzie” choreografka Magda Jędra przygląda się mechanizmowi, przez który rośliny stają się dla nas niewidzialne i proponuje na niego remedium.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [kliknij tutaj]

Liwia Bargieł-Kiełbowicz, Bartłomiej Kiełbowicz, „STRETCHING”

fot. Christiane Schleifenbaum

Data:
11 października 2024, godz. 19:00
Miejsce:
Stacja Orunia GAK

Taniec jest formą ekspresji, która może ilustrować walkę o przetrwanie oraz pragnienie osiągnięcia harmonii ze światem. Spektakl odwołując się do dynamiki relacji międzyludzkich w kontekście przełomowych wydarzeń, pokazuje złożoność naszych interakcji z otoczeniem i wpływ, jaki mają one na nas jako jednostki i społeczeństwo.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [kliknij tutaj]

Magda Fejdasz i Weronika Pelczyńska z ramienia praktyk siostrzeństwa, “Rzeźbiary”

fot. Bartosz Bajerski

Data:
12 października 2024, godz. 17:00
Miejsce:
Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) Gdańskie Muzeum Narodowe w Gdańsku

To performatywne archiwum kobiecej więzi i indywidualności. Autorki, podążając śladami pionierek XIX wiecznej rzeźby i łączącego je siostrzeństwa, wznoszą na podium własne ciała jako przedmiot wzajemnej kreacji. Przywołują publicznie twórczość międzynarodowych, mniej rozpoznawalnych artystek m.in. Toli Certowicz, Hélène Bertaux, Antoniny Rożniatowskiej, Marii Gerson-Dąbrowskiej, Jadwigi Łubieńskiej.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Wstęp wolny.

Aleksandra Bożek-Muszyńska, „Goździk w pustej muszli”

fot. A. Hordziej

Data:
13 października 2024, godz. 19:00
Miejsce:
Stacja Orunia GAK

Twórcy spektaklu przyglądają się miłości, która następuje po tej intensywnej i szalonej, którą wynosi się na piedestały. Poszukują początku końca i końca jej początku. Wychodząc od ruchowej impresji na temat rzeźby “Pocałunek” rumuńskiego twórcy Constantina Brâncuşi, artyści przyglądają się tematowi długoletnich związków miłosnych.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [kliknij tutaj]

Katarzyna Chmielewska-Jankowska, “Janina. Ona i one” – premiera!

fot. Bartosz Bańka

Data:
19 października 2024, godz. 19:00
Miejsce:
Klub Żak

Witam ponownie! Umiesz przenikać ściany? Umiesz to poczuć podskórnie? Rentgen prześwietla bryły czy obiekty stałe. Są bowiem rzeczy na niebie i ziemi, których nie widać tak po prostu. Czy zaskoczyło Cię kiedyś coś niewidocznego czy nieoczywistego? Czemu niedostrzegalne istnieje? Czy życie bywa zagadką? Pytania jedynie mnożą się … Jednak czasem znajduję odpowiedź, głęboko w sercu wierząc, iż słuszną. Własnym sędzią też bywam… A śniąc? Czy wszystkie tamte postaci odzwierciedlają nas w pełni? Wszystko to, co mamy? Czy w snach odpowiedzi same do nas przychodzą? I jeszcze jedno… Dorastałam w lasach. I dzięki nim wiele rozumiem. Drzewa stojące tuż obok, rosnące razem, dają sobie tak wiele.


Pełny opis – [kliknij tutaj]
Wstęp wolny

Karolina Mielczarek, Małgorzata Stasiak, “taniec N* – nieskończony, naprawczy, natury”

fot. Bartosz Bańka

Data:
20 października 2024, godz. 17:00
Miejsce:
Instytut Kultury Miejskiej

Punktem wyjścia dla projektu jest zwrócenie się do powszechnie obserwowanego, występującego zjawiska „powrotu do natury”, czyli nadania ważności naszym relacjom z przyrodą, a tym samym ponownego zdefiniowania miejsca człowieka w świecie. Praca jest inspirowana tekstem „Alfabet” Inger Christensen, który powstał w 1981 r. jako poetycka refleksja nad naturą człowieka i jego więzią z przyrodą.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [wkrótce]

Kolekttacz, „Frajda Granda Bzik”.
Spektakl taneczny dla dzieci od 3 lat

fot. Maciej Zakrzewski

Data:
6 listopada 2024, godz. 10:00
Miejsce:
Stacja Orunia GAK

spektakl dla grup przedszkolnych

Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina… Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy różni. Każdy niesie ze sobą historię. Spotykamy się, czekamy, uciekamy, lgniemy do siebie… Jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siecią uczuć i myśli. Czy bywa nam ciężko? Jasne! Każdy przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu swoją własną grandę!

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [wkrótce]

Artur Grabarczyk, „Niesamowicie Blisko”

fot. Bartosz Kruk

Data:
26 października 2024, godz.19:00
Miejsce:
Stacja Orunia GAK

Jesteśmy pokoleniem, które w zimnym, szybkim i często brutalnym świecie poszukuje czułości, a jednocześnie nie wie, co z tą czułością zrobić. Trudno nam rozmawiać o emocjach i uczuciach, ale jesteśmy ich głodni. Otoczeni hałasem czujemy niepokój, ale boimy się totalnej ciszy. Jesteśmy pokoleniem skrajności, szybkiego jedzenia i szybkich relacji. Chcemy być nieprzyzwoicie blisko, niekoniecznie zostać w tej bliskości na długo. Boimy się tego, czego tak naprawdę chcemy.

Jesteśmy przebodźcowani, przemęczeni, rozdrażnieni.

Musimy się wszyscy uspokoić.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [kliknij tutaj]

Hertz Haus, „Hotel H. ****”

fot. Marcin Zydek

Data:
27 października 2024, godz. 19:00
Miejsce:
Stacja Orunia GAK

Tajemniczą przestrzeń hotelu – (nie)miejsca, przestrzeni prowizorycznej, emanującej aurą niebezpieczeństwa – twórczynie umieszczają w konwencji kryminału, żeby poddać przewrotnej analizie motyw kobiety-ofiary. „Hotel H.****” to przedstawienie inspirowane między innymi kinem Alfreda Hitchcocka, malarstwem Edwarda Hoppera oraz twórczością Petera Handke. Twórczynie podejmują w nim dialog z niesławnym, wizualnym dziedzictwem męskiego spojrzenia, które uprzedmiotawia, seksualizuje i wykorzystuje kobiety jako narzędzie dla budowania przewagi męskich postaci.

Pełny opis – [kliknij tutaj]
Bilety – [kliknij tutaj]


_____

Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2024 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Idź do oryginalnego materiału