Pracowity wrzesień w ogrodzie

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Anna Zuszek z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Bolesława Chrobrego w Kielcach. / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Przesadzanie bylin, obcinanie przekwitłych kwiatów, zbieranie nasion, wykopywanie bulw, kłączy, cebul i sadzenie cebulek zimujących w glebie, a także sadzenie i przycinanie krzewów i drzew, ostatnie strzyżenie trawnika, grabienie liści i zabezpieczanie ogrodu przed nadchodzącymi chłodami – między innymi takie prace wykonujemy we wrześniu w ogrodzie.

We wrześniu ogród zachwyca jeszcze kwitnącymi cyniami, daliami, aksamitkami, różami, nawłociami, nasturcjami, hortensjami, budlejami, złocieniami, kosmosami czy typowo jesiennymi astrami, wrzosami i zimowitami.

Trzeba jednak pamiętać, iż coraz krótszy dzień i niższe temperatury powietrza zapowiadają nadchodzącą chłodną porę toku i dlatego należy wziąć się do pracy, aby zabezpieczyć ogród na zimę.

– Wrzesień, podobnie jak wiosna, to czas wzmożonych prac w ogrodzie. Trzeba bowiem uporządkować ogród i zabezpieczyć rośliny na jesień i zimę, dlatego pracy w ogrodzie i na działce nie brakuje – mówi Edward Galus, prezes Okręgu świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.

Jak informuje doświadczony ogrodnik, wśród najważniejszych prac, które trzeba wykonać o tej porze roku są między innymi: sadzenie roślin dwuletnich, cebulowych zimujących w gruncie, przesadzanie bylin, wykopywanie cebul i bulw roślin niezimujących w gruncie, sadzenie i przesadzanie krzewów oraz drzew, rozmnażanie przez podział i sadzenie bylin kwitnących na wiosnę i latem, obcinanie przekwitłych kwiatostanów, zbieranie nasion przekwitłych roślin jednorocznych i dwuletnich, wykopanie przekwitłych i już uschniętych roślin jednorocznych – mówi prezes Edward Galus.

Wrzesień to także czas na grabienie opadłych liści, uzupełnienie ściółki przy roślinach, ostatnie strzyżenia trawnika oraz zabezpieczanie oczek wodnych siatkami przed liśćmi czy spulchnianie i pielenie gleby z chwastów.

Ogród pani Anny Zuszek z ROD im. Bolesława Chrobrego w Kielcach. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce
Ogród pani Anny Zuszek z ROD im. Bolesława Chrobrego w Kielcach. / Fot. Marzena Smoręda – Radio Kielce


Idź do oryginalnego materiału