Posłowie PiS przed sądem: Komisja Sejmowa wyraziła zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności

plotkosfera.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Pieniądze


W Polsce trwa dyskusja na temat wolności słowa i granic tolerancji w polityce. Ostatnio, Sejmowa Komisja Regulaminowa zdecydowała o pociągnięciu do odpowiedzialności posłów PiS, w tym prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, za ich działania związane z obchodami miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Czy posłowie przekroczyli granice wolności słowa, czy byli odpowiedzialni za swoje czyny?

Podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 października 2024 roku, doszło do kilku kontrowersyjnych incydentów. Posłowie PiS, w tym Jarosław Kaczyński, oskarżani są o zniszczenie wieńca upamiętniającego ofiary katastrofy. Wieniec, składany pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, zawierał napis wskazujący na odpowiedzialność Lecha Kaczyńskiego za tragiczne wydarzenia. Komenda Główna Policji domagała się uchwały Sejmu, która pozwoliłaby na pociągnięcie posłów do odpowiedzialności za wykroczenie związane z tym incydentem.

Dodatkowo, Sejmowa Komisja rozpatrywała sprawę oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego o pobicie aktywisty Zbigniewa Komosy. Do zdarzenia doszło podczas obchodów miesięcznicy, kiedy to Komosa twierdził, iż został dwukrotnie uderzony przez Kaczyńskiego. Komisja zapoznała się z nagraniami wideo dokumentującymi całe zajście, jednak posłowie PiS byli podzieleni w ocenie tego incydentu.

Warto zaznaczyć, iż w czasie miesięcznic smoleńskich wielokrotnie dochodziło do prób zniszczenia napisu z wieńca, który był składany przez grupę osób, w tym Zbigniewa Komosę. Napis ten zawierał treść krytykującą Lecha Kaczyńskiego, co wielokrotnie prowadziło do napięć.

Wydarzenia z 10 października 2024 roku, podczas których doszło do przepychanek, stały się tłem dla późniejszych oskarżeń o przemoc fizyczną. Pomimo kontrowersyjnych działań, posłowie PiS, w tym Jarosław Kaczyński, utrzymali, iż ich postępowanie było uzasadnione, tłumacząc je chęcią obrony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej przed szkalowaniem.

Komisja Sejmowa, po przeanalizowaniu sprawy, zgodziła się na uchwałę o uchyleniu immunitetu, co otwiera drogę do pociągnięcia posłów do odpowiedzialności za ich działania. Czy to oznacza koniec impunności polityków w Polsce?

Według danych, w 2020 roku, 47% Polaków uważało, iż politycy w Polsce są zbyt chronieni przed odpowiedzialnością za swoje czyny. Czy ostatnie decyzje Sejmowej Komisji Regulaminowej są krokiem w kierunku zmiany tej sytuacji?

źródła:

* Sejmowa Komisja Regulaminowa (2024) – wniosek o uchwalę Sejmu w sprawie uchwały immunitetu trójki posłów
* Komenda Główna Policji (2024) – raport z obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej
* Gazeta Wyborcza (2024) – „Posłowie PiS zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczenie wieńca”
* CBOS (2020) – „Ocena sytuacji w Polsce” – wyniki badania opinii publicznej

Idź do oryginalnego materiału