Posadź tę roślinę teraz. Jesienią sąsiadki będą ci zazdrościły barwnych rabatek

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Środek lata to przez cały czas odpowiedni moment, aby wzbogacić swój ogród o piękne kwiaty. W tym czasie możemy bowiem sadzić pewną roślinę, która wyglądem przypomina krokusa i często jest z nim mylona. Mowa o zimowicie jesiennym, jednym z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych. Sprawdź, jak go sadzić oraz pielęgnować.

Zimowit jesienny, o ile posadzimy go teraz, zakwitnie jeszcze w tym roku i ozdobi nasz ogród jesienią. Przyciąga on spojrzenie swoimi kolorowymi kwiatami, które wyglądem przypominają nieco krokusy. Roślina ta występuje w różnych kolorach, najczęściej fioletowym, liliowym, różowym i purpurowym. Istnieją również odmiany o białych kwiatach. Podpowiadamy, jak uprawiać zimowita jesiennego w swoim ogrodzie.

Kiedy i jak sadzić zimowita jesiennego? O tym należy pamiętać

Najlepszym okres na sadzenie zimowitów jesiennych jest koniec lipca lub pierwsza połowa sierpnia. Dzięki temu rośliny te zakwitną jeszcze w tym samym sezonie, na początku września. Zanim jednak przejdziemy do sadzenia okazów, musimy zadbać o adekwatne stanowisko dla naszych kwiatów. Wybierzmy miejsce, które będzie słoneczne lub lekko zacienione. Gleba, w której będzie uprawiany zimowit jesienny, powinna być żyzna i przepuszczalna.

Z racji tego, iż rośliny te źle znoszą zastój wody w podłożu, należy zarówno w uprawie gruntowej, jak i pojemnikowej zapewnić drenaż okazom, stosując drobny żwir lub keramzyt na dnie dołka, lub doniczki. Warto także wiedzieć, iż zimowit jesienny najlepiej rośnie w glebie obojętnej lub lekko zasadowej.

Rośliny należy sadzić na głębokości 15-20 cm, zachowując 15 cm odstępów od siebie. Dopilnowanie odpowiednich odległości sprawi, iż zimowity będą lepiej rosły oraz kwitły, a także ma to wpływ na późniejsze zagęszczanie się roślin.

Czytaj również: Robisz to podczas sadzenia borówki amerykańskiej? Nie masz co liczyć na owoce

Jak pielęgnować zimowity jesienne w ogrodzie? Te rośliny nie mają zbyt wielkich wymagań

Zaletą uprawy zimowitów jesiennych jest także to, iż nie potrzebują one szczególnej pielęgnacji. Podstawą jest regularne podlewanie posadzonych cebul, w szczególności podczas upalnej oraz bezdeszczowej pogody.

Oprócz tego wiosną, gdy zimowity wypuszczają jedynie liście, opieka nad roślinami opiera się głównie na systematycznym zasilaniu wodą okazów, a także wiosennym nawożeniu ich oraz przycinaniu liści, gdy przebarwią się i uschną. Do zasilania roślin możemy użyć kompostu, który rozsypuje się wiosną na rabacie. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie nawozów mineralnych przeznaczonych dla roślin cebulowych.

Warto również dodać, iż podobnie jak większość roślin cebulowych, zimowity jesienne same się rozrastają. Koleje okazy pojawiają się dzięki temu, iż cebula mateczna produkuje liczne cebulki przybyszowe. Dzięki temu z sezonu na sezon w naszym ogrodzie będzie coraz więcej barwnych kwiatów.

Zobacz też:

Nakarm tym róże w lipcu. Wystrzelą kwiatami jak z armaty

Te rośliny są odporne na upały. Możesz je posadzić w środku lata

Storczyk więdnie krótko po zakupie? Następnym razem zrób to zaraz po przyniesieniu go ze sklepu

Idź do oryginalnego materiału