Posadź je teraz, a wypuszczą kwiaty jeszcze w tym roku. Niektóre kwitną choćby w październiku

2 dni temu
Gdy lato chyli się ku końcowi, ogród powoli zaczyna tracić swoją soczystą paletę barw. Kwitnące przez całe wakacje rabaty pustoszeją, a ich miejsce zajmują opadające liście. Wielu działkowców uznaje, iż to koniec sezonu, ale zupełnie niesłusznie. W rzeczywistości niektóre rośliny dopiero wtedy zaczynają swój spektakl - rozwijają pąki, otwierają płatki i dodają ogrodowi życia. jeżeli wszystko dobrze zaplanujesz, możesz cieszyć się kolorami aż do pierwszych przymrozków - i to bez większego wysiłku. Trzeba tylko wiedzieć, co i kiedy posadzić.
Wielu ogrodników uważa, iż wraz z końcem sierpnia ogród zaczyna zamierać. Tymczasem to właśnie początek jesieni może przynieść drugą falę kwitnienia - trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie gatunki. Wiele roślin świetnie radzi sobie z krótszymi dniami i chłodnymi porankami. Co więcej, niektóre z nich można jeszcze wysiać latem i zdążyć, nacieszyć się kwiatami przed nadejściem zimy.


REKLAMA


Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół


Jaką roślinę najlepiej uprawiać w lipcu? Te gatunki zakwitną wtedy, gdy inne już zwiędną
Gdy większość roślin kończy sezon, astry nowoangielskie i nowobelgijskie dopiero się rozkręcają. Te niepozorne na pierwszy rzut oka kwiaty potrafią całkowicie odmienić rabatę - pokrywają się dziesiątkami drobnych, kolorowych pąków i wprowadzają życie do ogrodu, gdy wokół dominuje szarość. W podobnym czasie kwitną także wrzosy i wrzośce, które świetnie radzą sobie również w donicach i pojemnikach. Na jesienne rabaty warto zaprosić chryzantemy. Mimo iż większości z nas kojarzą się głównie ze Świętem Zmarłych, w ogrodzie zyskują zupełnie nowe oblicze - pełne koloru i wdzięku. jeżeli szukasz czegoś bardziej oryginalnego, sięgnij po dzielżany lub zimowity jesienne, te drugie zachwycają fioletowymi płatkami już we wrześniu. A to tylko początek możliwości.


chryzantemy (zdj. ilustracyjne)D-Huss/istock


Co można wysiać w lipcu, by jesienią nie było szaro? Wbrew pozorom lista jest całkiem długa
Wiele osób sądzi, iż wysiew w środku lata nie ma już sensu. Tymczasem istnieją rośliny jednoroczne, które mają krótki cykl wzrostu i zdążą rozwinąć kwiaty choćby przy późnym siewie - pod warunkiem iż gleba będzie odpowiednio wilgotna. Przykładem jest nagietek lekarski, który dobrze znosi chłody i kwitnie już po kilku tygodniach. Chaber bławatek i kosmos podwójnie pierzasty również potrafią rozwinąć płatki, zanim spadną liście z drzew.


Chaber bławatekpixabay/ 5892437


Zobacz też: Te byliny warto przyciąć w lipcu. gwałtownie wypuszczą nowe kwiaty, które będą zdobić ogród do jesieni
Aksamitki i groszki pachnące to kolejne propozycje na końcówkę sezonu. Przy sprzyjającej pogodzie potrafią rozwinąć kwiaty choćby w październiku. Warto też sięgnąć po rośliny cebulowe - gladiolom wystarczy około ośmiu tygodni, by zakwitły. A zimowity? Te najlepiej czują się właśnie we wrześniu. Koniec lata nie musi oznaczać ogrodowej pustki. Przy odrobinie planowania i wiedzy rabaty mogą zachwycać kolorami aż do pierwszych przymrozków.


groszek pachnącyFot. istockphoto.com/ autor erperlstrom


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału