Posadź jako żywopłot. Ładniejsza niż tuja, a do tego odstrasza komary

top.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: /stux /Pixabay.com


Wiele osób decyduje się na posadzenie żywopłotów z tujek czy laurowiśni. Okazuje się jednak, iż istnieją również inne rośliny, dzięki którym można odgrodzić się od sąsiadów. Jedną z nich jest budleja skrętolistna. Warto posadzić ją w swoim ogródku nie tylko ze względu na jej walory estetyczne. Okazuje się bowiem, iż owa roślina może pomóc w odstraszaniu komarów.

Budleja skrętolistna. Sprawdzi się jako żywopłot i roślina ozdobna

Budleja skrętolistna należy do rodziny trędownikowatych. Jej charakterystyczną cechą są cudowne kwiaty w kolorze fioletowym oraz błyszczące, lancetowate listki. Kwitnienie zwykle rozpoczyna się w czerwcu. Kwiaty znikają na przełomie września i października, choć wiele zależy od warunków pogodowych. Co interesujące – zapach kwiatów budlei skrętolistnej może pomóc w odstraszeniu komarów.

Rzeczona roślina doskonale sprawdzi się jako żywopłot. Ważne jest tylko to, by zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej posadzić ją w miejscu dobrze oświetlonym i jednocześnie osłoniętym przed wiatrem. Roślina preferuje dobrze przepuszczalne podłoże o obojętnym odczynie.

Budleja skrętolistna nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a ponadto jest rośliną dość odporną. Ciekawostką jest fakt, iż jest w stanie wytrzymać mrozy na poziomie -20 stopni Celsjusza.

Przeczytaj też: Ta roślina jest piękna, ale niebezpieczna. Polacy ją kochają, a może zniszczyć budynek

Jak pielęgnować budleję skrętolistną? O tym trzeba pamiętać

W uprawie budlei skrętolistnej istotne jest podlewanie. Ów zabieg jest szczególnie istotny podczas upałów, gdy ryzyko przesuszenia gleby jest największe. Ponadto dobrze jest przycinać budleję, jednak warto to robić po zakończeniu kwitnienia, czyli w październiku. Wówczas skracamy poszczególne pędy o około 1/3 długości.

Czym najlepiej nawozić budleję skrętolistną? Dobrze jest używać środków do roślin kwitnących. Należy również pamiętać o biohumusie, który pomoże w poprawie adekwatności glebowych. Co ważne – po zakończeniu kwitnienia lepiej zrezygnować z nawozów zawierających azot, by nie pobudzić budlei do wzrostu tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Zobacz też:

Tych roślin nie podlewaj nawozem z pokrzywy. Bardzo im zaszkodzi

Piękna roślina gwałtownie rozrośnie się na rabatkach. Wystarczy, iż poczęstujesz ją tym

Ta roślina działa jak straszak na kleszcze. Na dodatek kwitnie całe lato

Idź do oryginalnego materiału