Posadź dziś, a wyrosną jeszcze tej jesieni. Świeże warzywa na wyciągnięcie ręki

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /congerdesign /Pixabay.com


Początek jesieni wcale nie musi oznaczać końca świeżych plonów prosto z ogrodu. Istnieje kilka gatunków warzyw i ziół, które mogą obrodzić jeszcze jesienią. Jednak przełom września i października to naprawdę ostatni dzwonek na ich wysiew. Sprawdź, jakie rośliny można posadzić do ogródka wczesną jesienią tak, aby jeszcze w tym roku cieszyć się ich zbiorem.

Czy jesienią można sadzić warzywa?

Jak się okazuje, niektóre gatunki warzyw można wysiać na początku jesieni i zebrać ich plony jeszcze w tym samym roku. Jednak musimy pamiętać, iż tyczy się to jedynie roślin o szybkim tempie wzrostu. Dzięki temu mogą dać plony już w ciągu kilku tygodni od posiania.

Wczesną jesienią z powodzeniem można siać warzywa liściowe, takie jak sałata zimująca czy szpinak. Ich jesienna uprawa jest jednak łatwiejsza w szklarni, tunelach foliowych czy choćby pod agrowłókniną. Szpinak potrzebuje żyznej ziemi i słonecznego stanowiska, a jego plony będą gotowe do zebrania już w październiku.

Przeczytaj także: Nie przegap tego terminu sadzenia cebuli. Plony zaskoczą choćby sąsiadów

Do jesiennego ogródka możemy posadzić również rukolę czy roszponkę, które są gotowe do zebrania po ok. trzech tygodniach od posadzenia. Nie straszne są im też drobne, jesienne przymrozki. Ważne, aby posiać je na słonecznym stanowisku o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie.

Jakie zioła można posadzić na jesień?

Jesień to też dobry czas na wysiew niektórych gatunków ziół, takich jak rumianek pospolity czy estragon. Z powodzeniem możemy je siać w warzywniku, ale o ile chcemy długo cieszyć się ich świeżością w kuchni, możemy posadzić je w donicach i później przenieść do domu - zioła te nie są odporne na niskie temperatury. Preferują słoneczne stanowiska i zdecydowanie lepiej urosną na żyznej glebie.

Początek jesieni to też ostatni dzwonek na wysiew trybuli ogrodowej. Jej nasiona kiełkują już kilka dni po siewie, a do zbioru nadają się po ok. 3 tygodniach. Trybula ogrodowa wymaga słonecznego stanowiska, jednak co do ziemi jest bardziej tolerancyjna i urośnie również na słabszych glebach. To zioło jest odporne na lekkie przymrozki, dlatego może być siane bezpośrednio do gruntu. Nadaje się również do uprawy w donicach.

Zobacz też:

Róże potrzebują twojego wsparcia. Wykonaj ten zabieg, a będą obficie kwitły

Dynie gniją na krzakach? Zastosuj metodę działkowca, by uratować plony

Sansewieria nabierze mocy i koloru. Wystarczy, iż podlejesz ją tym

Idź do oryginalnego materiału