Pomór drobiu na Mazowszu

2 tygodni temu
Zdjęcie: Pomór drobiu na Mazowszu


W północnej części województwa mazowieckiego zostały wykryte kolejne ogniska dwóch chorób wirusowych drobiu. Wysoce zjadliwa grypa ptaków i rzekomy pomór drobiu to poważne zagrożenie dla liczebności drobiu w kraju. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i powiatowi lekarze weterynarii pozostają w pełnej gotowości i monitorują sytuację.

W związku z pojawieniem się kolejnych ognisk choroby, wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenia ustanawiające obszary objęte ograniczeniami. Na tych terenach zostały wprowadzone dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ponadto, wojewoda mazowiecki, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i Powiatowi Lekarze Weterynarii apelują do hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach drobiu, o zachowywanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu.

Rzekomy pomór drobiu (ND)
Od 14 marca 2025 r., na terenie powiatów: płońskiego, mławskiego, ciechanowskiego i żuromińskiego, obowiązuje nowe rozporządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu. Ustanowiono obszar zapowietrzony i zagrożony, a wraz z nimi nowe nakazy, zakazy i ograniczenia, np: dotyczące transportu zwierząt i produktów, środków dodatkowego zabezpieczenia czy nakaz dezynfekcji miejsc, w których znajdują się ptaki. Na podmioty posiadające drób nałożono wiele dodatkowych obowiązków.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI)
Kolejne ogniska ptasiej grypy pojawiły się w powiecie żuromińskim. Dlatego, wojewoda mazowiecki, 16 marca br. wydał rozporządzenie, w którym zmienił granice obszarów zagrożonych i zapowietrzonych określonych we wcześniejszym rozporządzeniu, na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płońskiego i sierpeckiego.

Wirusy grypy ptaków i rzekomego pomoru drobiu nie są groźne dla ludzi, ale są bardzo niebezpieczne dla gospodarstw utrzymujących drób, a tym samym mogą przynosić straty w gospodarce kraju.

Idź do oryginalnego materiału